Domů     Historie
Dávní primáti se zřejmě živili převážně ovocem
Zdroj: Pixabay

Vědci z University of Otago na Novém Zélandu se soustředili na zkoumání opotřebení 400 zubů, které náležely dávným primátům. Bylo překvapivě menší, než čekali, proto se domnívají, že se tito společní předchůdci lidoopů a opic živili zejména měkkými potravinami, které zuby nepoškozovaly..

Zkamenělé zuby náležely primátům, kteří obývali propadlinu Fayum, nacházející se v pouštní pánvi v Egyptě, jihozápadně od Káhiry. Patřily pěti rodům primátů, a to Aegyptopithecus, Apidium, Parapithecus, Propliopithecus a Catopithecus, kteří tam žili v době před 29 až 35 miliony let.

Fosilie tedy pocházejí z doby, kdy ještě žil společný prapředek lidoopů, včetně člověka, a afrických a asijských opic. Malé množství uštípnutých či zlomených zubů svědčí podle vědců o tom, že si zvířata pochutnávala spíše na snadno žvýkatelných potravinách, jako je ovoce, než na tvrdých pochutinách, mezi které patří třeba semena a ořechy, jež mohly způsobit poškození zubů.

Malé poškození zubní skloviny

Ian Towle, zubní antropolog z Centro Nacional de Investigación sobre la Evolución Humana ve španělském Burgosu, k tomu říká: „Zkoumáním poškození zubů z doby před miliony let, které mohlo být způsobeno jídlem, nám umožňuje nahlédnout do naší vlastní evoluce, do změn v našich stravovacích návycích, k nimž došlo v průběhu času.“ Na University of Otago na Novém Zélandu, kde se věnoval doktorandskému studiu, počítal spolu se svými kolegy zlomeniny a uštípnuti na zubech dávných primátů, které byly viditelné pouhým okem.

Zdroj: I. Towle et al / American Journal of Biological Anthropology 2023

Pečlivě prozkoumali každý zub a zaznamenali u něj závažnost zlomeniny i její polohu na zubu. Zjistili, že pouhých 5 %, tedy 21 z 400 zubů, jich bylo uštípnuto. „To je přesně na spodní hranici toho, co vidíme u živých primátů, u kterých se poškození zubů potravou pohybuje mezi 4 až 40 %,“ komentuje zjištění Towle.

Zatímco mangabejové, opice obývající africké tropické deštné lesy a konzumující pravidelně tvrdou potravu, mohou mít uštípnutou či zlomenou až polovinu zubů, šimpanzi, kteří jedí převážně měkkou stravu, jako je hmyz či ovoce, mají poškozených méně než 10 % zubů.

Fádní strava dávných primátů

U dvou jedinců rodu Propliopithecus byly navíc zjištěny zubní kazy, což naznačuje, že onou měkkou stravou mohlo být sladké ovoce. Zubní antropoložka Debra Guatelli-Steinbergová z Ohio State University v Columbusu k tomu poznamenává:

„To, že někteří jedinci měli zubní kazy, se shoduje s jinými studiemi, které naznačují, že ovoce bylo součástí stravy na počátku evoluční historie opic a lidoopů.“ Propliopithecus zřejmě konzumoval, vzhledem k přítomnosti kazů, zralejší sladké ovoce než ostatní rody zahrnuté ve studii.

Všichni pak ovoce doplňovali listy, Catopithecus, nejmenší ze studovaných primátů, pak zřejmě i hmyzem. Závěry studie jsou u rodů Apidium a Aegyptopithecus v rozporu s předchozí studií, která se zaměřila na analýzu tvaru a opotřebení jejich zubů, z níž vyplynulo, že strava těchto primátů obsahovala více tvrdých potravin než měkkých.

Towle se domnívá, že vzhledem k minimálnímu opotřebení skloviny u těchto rodů, nemohly být tvrdé potraviny převládajícím zdrojem obživy, ačkoliv jejich občasnou konzumaci u nich nevylučuje. Zvláště rod Apidium vynikal silnou sklovinou, která podle něj vedla jiné odborníky k závěru, že se příslušníci tohoto rodu živili tvrdými potravinami.

Štítky:
Související články
Stonehenge, komplex menhirů a kamenných kruhů, na jihu Anglie je nejslavnějším a největším britským monumentem doby bronzové. Léta byl považován za chrám Slunce, astronomický kalendář či svatyni. Nejnovější hypotézy však hovoří o tom, že se zkrátka jednalo o stavbu pro setkávání lidí. Nyní se vědcům zřejmě podařilo odhalit původ oltářního kamene, který je součástí Stonehenge. […]
Vikingové byli zkušení mořeplavci, obývající jižní Skandinávii, tedy dnešní Norsko, Dánsko a Švédsko, kteří podnikali loupeživé výpravy do Evropy, a byli tak postrachem obyvatel konsolidujících se evropských států. Podle závěrů nejnovějšího výzkumu se však i oni často ocitali v ohrožení života, a to dokonce ve své domovině. Odborníci se dlouhou dobu domnívali, že míra násilí […]
Slovo „plast“ dnes nemá dobrý zvuk. Počátkem minulého století to ale bylo úplně jinak. Objev první pevné hmoty vytvořené člověkem znamenal převrat v chemii a obrovský posun ve vývoji průmyslu. A také v osudu syna obyčejného vlámského ševce. Na belgické vesnici Sint-Martens-Latem nebylo nic zajímavého, dokud se tu na přelomu 19. a 20. století nezačali usazovat malíři. […]
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Keramická soška nahé ženy, pocházející z pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, patří k nejstarším známým soškám na světě. Mnoho let se odborníci domnívali, že do hlíny, z níž byla vyrobena, byly přimíchány i rozdrcené mamutí kosti. Nejnovější výzkum to ale vyvrací. Soška, kterou dne 13. července 1925 objevil tým archeologa Karla Absolona na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz