Domů     Příroda
Pohřbení mýtu ušlechtilého šimpanze: 50 let od války v Gombe
Veronika Tyrková 17.1.2024
FOTO: Unsplash

Něžný David Šedobradý, chytrá Flo, rošťácký William – celých 10 let svět sledoval rodící se hvězdu Jane Goodallové a její příběhy o šimpanzích v Tanzanii. Panující představa, že tento lidoop je nezkaženou proto-verzí člověka, ovšem brzy vzala za své. Mezi dvěma komunitami vypukla brutální vyhlazovací válka..

Šimpanzí samec Godi z klanu Kahama byl spatřen naposledy živý 7. ledna 1974. Ten den jako jindy pojídal ovoce na stromě a hleděl si svého, když ho přepadl gang šesti samců z konkurenčního Kasekelského klanu.

Tiše se připlížili na území ovládané jeho tlupou a přesilu využili k násilnému útoku. Godi se stal první obětí konfliktu, o kterém se mluví jako o „Čtyřleté válce“. Bylo to vůbec poprvé, kdy výzkumníci pozorovali primáty podílet se na chladnokrevném a promyšleném zabíjení.

Ticho před bouří

První náznaky nadcházejícího konfliktu se objevily už na začátku roku 1970. Kasekelská komunita šimpanzů, kterou posledních 10 let Goodallová studovala, se po smrti bývalého vůdce začala štěpit. Sedm dospělých samců, tři matky a jejich mláďata trávili stále více času v jižní teritoriální oblasti.

Do roku 1972 se tato skupina zcela vyčlenila a vytvořila vlastní společnost na jihu, známou jako Kahama. Vztahy byly napjaté. Vzájemná setkání končila výhrůžkami a úprkem obvykle té skupiny s menším počtem samců.

Na válečné stezce

Toto chování zpočátku výzkumníci přisuzovali běžnému teritoriálnímu chování. Vzájemné bojůvky ale eskalovaly až k 7. lednu 1974 a přepadení samce Godiho, což se označuje jako začátek Čtyřleté války. V jejím průběhu členové Kasekelského klanu ubili k smrti všech šest samců a jednu samici z Kahamy.

V jednom případě byla oběť nalezena zohavená a brutálně znetvořená. Další dvě samice se pohřešovaly a byly označeny za mrtvé. Tři zbývající, zbité a znásilněné, unesli samci zpět do původního klanu. Výsledkem války tak byla eliminace konkurenční skupiny a anexe jejího území.

Ani první, ani poslední

Důkazů o tom, že by zvířata zabíjela členy svého vlastního druhu, byly do té doby jen vzácné, a těch několik známých případů bylo biology označeno za nehodu. Darwinův přirozený výběr měl koneckonců eliminovat vražedné násilí.

Zabíjení a vedení válek bylo považováno za výhradně lidskou „specialitu“. Goodallová světu ukázala, že představa „ušlechtilých divochů“ s mírumilovnější povahou neschopných páchat násilné činy, je skutečně jen mýtus.

Více se dočtete v aktuálním čísle 2/2024.

Související články
Objevy Příroda 13.3.2025
Možná to znáte… Po obědě se cítíte sytí, a přesto se objeví neodolatelná chuť na něco sladkého. Odkud se bere tento fenomén, který nás nutí sáhnout po dezertu, i když už vlastně nemáme hlad?   Vědci z Institutu Maxe Plancka pro biologii stárnutí se rozhodli tento podivný jev prozkoumat a jejich závěry jsou překvapivé – […]
Jednou z prvních domestikovaných plodin pro výživu člověka je bér italský. V Číně se pěstoval již před 8 tisíci lety. Dnes se spolu s dalšími, v Evropě méně známými obilninami, dostává do popředí zájmu. Vyniká vlastnostmi, které se v kontextu klimatických změn stávají významnými. Bér je totiž plodina suchovzdorná, a tedy perspektivní pro oživení jejího […]
NOVINKY Příroda 10.3.2025
Evoluci běžně chápeme jako vývoj k dokonalejším a složitějším formám života. Touto představou ale zásadně otřásl jistý druh prvoků. Ukázalo se totiž, že ve skutečnosti jsou to živočichové příbuzní s medúzami a do stádia podobného prvokům se vrátili až dalším vývojem. A to není jejich jediná podivnost Švýcarský chirurg a porodník Louis Jurine byl muž […]
Ryby a rybí výrobky patří mezi oblíbené a doporučované potraviny s množstvím tělu prospěšných látek. Řadí je to k cenným a často obchodovaným komoditám, což je zase předurčuje k pokusům o falšování Spolehlivý systém pro odhalení nepoctivého rybího zboží vyvinuli výzkumníci z CARC (Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i.) ve spolupráci s firmou Bidfood […]
Objevy Příroda 6.3.2025
Zoolog Ondřej Mikulka a entomolog Josef Kašák z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU, Ústavu ochrany lesů a myslivosti, v rámci výzkumu při ohledávání mrtvého bobra nalezli v jeho srsti blecháče bobří, brouky z čeledi lanýžovníkovití. Pokud bychom uspořádali soutěž o nejpodivnějšího brouka vůbec, tak blecháč by jistě patřil mezi kandidáta na první příčky. Blecháč bobří žije v dospělosti, jak název napovídá, v srsti […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz