Domů     Historie
Japonský „modrý drak“ byl postrachem dávných moří
Zdroj: Wiki Commons

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo identifikovat fosilie podivuhodného mořského tvora, které byly nalezeny v roce 2006 na japonském ostrově Honšú, v prefektuře Wakajama. Jedná se o exemplář vyhynulého vodního plaza mosasaura..

Mosasauři žili v mořích pozdní křídy před 82 až 66 miliony let, obývali velkou část Atlantského oceánu a přilehlých moří. Dnes tento rod zahrnuje minimálně 5 druhů, jejichž fosilie byly nalezeny v Severní a Jižní Americe, Africe, západní Asii i na Antarktidě.

První lebka mosasaura byla objevena v křídovém lomu v blízkosti nizozemského města Maastrich v roce 1764. Právě pro původ této fosilie v ložiscích poblíž řeky Meuse byl rod pojmenován jako mosasaurus.

Největším zástupcem je patrně Mosasaurus hoffmanni, který mohl na délku měřit až 17 metrů, střízlivější odhady pak naznačují délku kolem 13 metrů. Mosasauři byli výborně uzpůsobeni životu ve vodě. Jejich lebka disponovala dlouhou a štíhlou tlamou s robustními čelistmi, schopnými kývat se dopředu a dozadu.

Na nich se nacházely silné zuby uzpůsobené řezání kusů masa z těl kořisti i drcení schránek drobných živočichů. Čtyři ploutve, přičemž u většiny druhů byly přední mírně delší než zadní, měly podobu robustních pádel, která jim usnadňovala pohyb pod vodou, stejně jako mohutný a silný ocas.

Japonský „modrý drak“

Disponovali skvělým zrakem, jenž jim kompenzoval špatný čich, a rychlým metabolismem, který naznačuje, že se jednalo o teplokrevné živočichy, což je ve skupině šupinatých plazů, mezi které se mosasauři řadí, výjimkou.

Mosasaurus byl vrcholným vodním predátorem, který se živil rybami, žraloky, hlavonožci i mořskými želvami. K vyhynutí druhu došlo na konci druhohor, v rámci hromadného vymírání na konci křídy, při kterém vyhynuli i všichni neptačí dinosauři.

Zdroj: Wiki Commons

Do stejné podrodiny, Mosasaurinae, nyní tým mezinárodních vědců, pod vedením docenta Takuya Konishiho z University of Cincinnati, zařadil i tvora, kterého pojmenovali Megapterygius wakayamaensis. Megapterygius znamená „velký okřídlený“, neboť tento mosasaurus disponoval, na rozdíl od ostatních druhů, delšími zadními ploutvemi než předními.

Druhá část názvu tohoto tvora pak odkazuje na prefekturu Wakajama na japonském ostrově Honšů, kde byla patrně nejúplnější kostra mosasaura v Japonsku nalezena. Vědci zvířeti přezdívají Wakayama Soryu, což znamená „modrý drak“.

Vrcholný mořský predátor

Docent Konish k tomu říká: „Draci jsou legendami japonského folklóru. Zatímco v Číně žijí na obloze a způsobují hromy, v japonské mytologii se staly vodními.“ Domnívá se rovněž, že ploutve, kterými disponoval Megapterygius wakayamaensis, byly unikátními nejen mezi mosasaury, ale v celé živočišné říši, nelze k nim najít analogii ani mezi moderními vodními zvířaty, jako jsou mořské želvy, ryby a tučňáci.

„Žádné zvíře nemá čtyři velké ploutve, které by využívalo ve spojení s ocasní ploutví,“ dodává vědec.

Velké přední ploutve mu nejspíše umožňovaly rychlé manévrování, zatímco ty zadní ovlivňovaly sklon plavání. Ocas pak zodpovídal za velké zrychlení. Mehapterygius navíc disponoval i velkou hřbetní ploutví, kterou mají dnešní žraloci, ta mu pomáhala se rychle a přesně otáčet pod vodou.

Tichým oceánem a přilehlými moři plul asi před 72 miliony lety, jeho délka se pohybovala kolem sedmi metrů, což je velikost, jaké dosahují dnešní žraloci bílí.

Štítky:
Související články
Doposud bylo za nejstarší víno v tekuté podobě považováno to objevené v římské hrobce při vykopávkách poblíž německého města Špýr. Nalezeno bylo v roce 1867 a datováno do roku 325. Nyní bylo ve španělské Andalusii objeveno tekuté víno staré 2000 let. V roce 2019 objevila španělská rodina při pracích na domě na svém pozemku ve […]
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají archeologické důkazy klíčovou roli při posuzování dopadů nákazy na původní obyvatelstvo. Pravé neštovice existují nejméně tři tisíce let, první důkazy o jejich výskytu pocházejí z […]
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo. Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď. Snah o spojení krajiny […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz