Domů     Historie
Japonský „modrý drak“ byl postrachem dávných moří
Zdroj: Wiki Commons

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo identifikovat fosilie podivuhodného mořského tvora, které byly nalezeny v roce 2006 na japonském ostrově Honšú, v prefektuře Wakajama. Jedná se o exemplář vyhynulého vodního plaza mosasaura..

Mosasauři žili v mořích pozdní křídy před 82 až 66 miliony let, obývali velkou část Atlantského oceánu a přilehlých moří. Dnes tento rod zahrnuje minimálně 5 druhů, jejichž fosilie byly nalezeny v Severní a Jižní Americe, Africe, západní Asii i na Antarktidě.

První lebka mosasaura byla objevena v křídovém lomu v blízkosti nizozemského města Maastrich v roce 1764. Právě pro původ této fosilie v ložiscích poblíž řeky Meuse byl rod pojmenován jako mosasaurus.

Největším zástupcem je patrně Mosasaurus hoffmanni, který mohl na délku měřit až 17 metrů, střízlivější odhady pak naznačují délku kolem 13 metrů. Mosasauři byli výborně uzpůsobeni životu ve vodě. Jejich lebka disponovala dlouhou a štíhlou tlamou s robustními čelistmi, schopnými kývat se dopředu a dozadu.

Na nich se nacházely silné zuby uzpůsobené řezání kusů masa z těl kořisti i drcení schránek drobných živočichů. Čtyři ploutve, přičemž u většiny druhů byly přední mírně delší než zadní, měly podobu robustních pádel, která jim usnadňovala pohyb pod vodou, stejně jako mohutný a silný ocas.

Japonský „modrý drak“

Disponovali skvělým zrakem, jenž jim kompenzoval špatný čich, a rychlým metabolismem, který naznačuje, že se jednalo o teplokrevné živočichy, což je ve skupině šupinatých plazů, mezi které se mosasauři řadí, výjimkou.

Mosasaurus byl vrcholným vodním predátorem, který se živil rybami, žraloky, hlavonožci i mořskými želvami. K vyhynutí druhu došlo na konci druhohor, v rámci hromadného vymírání na konci křídy, při kterém vyhynuli i všichni neptačí dinosauři.

Zdroj: Wiki Commons

Do stejné podrodiny, Mosasaurinae, nyní tým mezinárodních vědců, pod vedením docenta Takuya Konishiho z University of Cincinnati, zařadil i tvora, kterého pojmenovali Megapterygius wakayamaensis. Megapterygius znamená „velký okřídlený“, neboť tento mosasaurus disponoval, na rozdíl od ostatních druhů, delšími zadními ploutvemi než předními.

Druhá část názvu tohoto tvora pak odkazuje na prefekturu Wakajama na japonském ostrově Honšů, kde byla patrně nejúplnější kostra mosasaura v Japonsku nalezena. Vědci zvířeti přezdívají Wakayama Soryu, což znamená „modrý drak“.

Vrcholný mořský predátor

Docent Konish k tomu říká: „Draci jsou legendami japonského folklóru. Zatímco v Číně žijí na obloze a způsobují hromy, v japonské mytologii se staly vodními.“ Domnívá se rovněž, že ploutve, kterými disponoval Megapterygius wakayamaensis, byly unikátními nejen mezi mosasaury, ale v celé živočišné říši, nelze k nim najít analogii ani mezi moderními vodními zvířaty, jako jsou mořské želvy, ryby a tučňáci.

„Žádné zvíře nemá čtyři velké ploutve, které by využívalo ve spojení s ocasní ploutví,“ dodává vědec.

Velké přední ploutve mu nejspíše umožňovaly rychlé manévrování, zatímco ty zadní ovlivňovaly sklon plavání. Ocas pak zodpovídal za velké zrychlení. Mehapterygius navíc disponoval i velkou hřbetní ploutví, kterou mají dnešní žraloci, ta mu pomáhala se rychle a přesně otáčet pod vodou.

Tichým oceánem a přilehlými moři plul asi před 72 miliony lety, jeho délka se pohybovala kolem sedmi metrů, což je velikost, jaké dosahují dnešní žraloci bílí.

Štítky:
Související články
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Náhorní plošina Nazca je proslulá nálezy obrazců, kterým se říká geoglyfy. Díky zapojení umělé inteligence a dronů do hledání těchto glyfů se nyní daří jich v krátké době nalézat velké množství. Poslední velký objev čítá 303 nových, tak zvaně rodinných glyfů. Co ztvárňují? Nazca se nachází v jihoamerickém Peru, asi 400 km jihovýchodně od hlavního […]
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. To je podívaná – gladiátoři a lvi bojující o holý život. Krátkozrakost je fuč. S krátkozrakostí se podle profesora oftalmologie Ivana R. Schwaba […]
Kostel Santos Juanes ve španělské Valencii vyhořel během občanské války. V průběhu 60. let minulého století ho odborníci nešetrně zrestaurovali, při snímání fresek ze stěn na nich totiž zanechali lepidlo, které ztěžuje nynější opravy. Restaurátorka Pilar Roigová při nich naštěstí spojila síly se svojí dcerou, mikrobioložkou Pilar Boschovou, která trénuje bakterie, aby si s lepidlem […]
Odborníci se domnívají, že za vyhynutím mamutů srstnatých stála kombinace faktorů životního prostředí a lidských vlivů. Nyní však přišel mezinárodní tým vědců s novou teorií, podle které stála za vyhynutím těchto obřích savců alergie na pyly, jež vyřadila ze hry jejich čich. Ne všichni jejich kolegové ale s touto přelomovou myšlenkou souhlasí… Mamuti srstnatí (Mammuthus […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz