Domů     Technika
Amarok PanAmericana: Tomu říkáme kempovací vůz se střešním stanem a hardtopem
Jan Zelenka 18.1.2024

Na veletrhu Caravan Salon tahle přestavba vbudila emoce. Volkswagen Užitkové vozy na ni představil model Amarok PanAmericana, speciálně upravený pick-up od společnosti Genesis Import. Vznikl tak dokonalý automobil pro dobrodružné výpravy a kempování, který nabízí střešní stan, 270° markýzu a vestavěný hardtop. Otestovali jsme ho.

Základem je černý Amarok PanAmericana s pohonem všech kol, uzávěrkou zadního diferenciálu, motorem 3.0 V6 TDI s nejvyšším výkonem 177 kW a maximálním točivým momentem 600 N.m. Nadstavbou pak hardtop, střešní stan a 270° markýza.

Součástí přestavby jsou rovněž úpravy podvozku včetně kol Delta s pneumatikami BFGoodrich AT. K dispozici jsou také světelná rampa s LED světlomety na střeše nebo dodatečné světlomety na přídi. Díky tomu je možné vyrazit kamkoli – do Afriky, na Island nebo na Vysočinu.

Design Amaroku PanAmericana působí robustně. Pick-up je vybaven světlomety IQ.LIGHT–Matrix LED, zadními LED světly, předním nárazníkem v barvě karoserie a v interiéru elektricky v 10 směrech nastavitelnými sedadly řidiče a spolujezdce vpředu.

Součástí výbavy je také informační a zábavní systém s dotykovým displejem s úhlopříčkou 30,5 cm (12 palců), navigační systém, čalounění sedadel kůží a přístrojová deska obšitá kůží. Sériová výbava obsahuje řadu asistenčních systémů, mimo jiné např. parkovací asistent Park Assist se senzory překážek PDC (Park Distance Control) vpředu a vzadu a se systémem Rear Traffic Alert, který při couvání upozorňuje řidiče na vozidla přijíždějící vzadu ze stran, inteligentní adaptivní tempomat ACC, asistent pro dodržování rychlostních limitů zohledňující aktuální situaci v dopravě, a dynamické zobrazování dopravních značek.

Prémiový pick-up Volkswagen Amarok PanAmericana lze objednat také na českém trhu za cenu od 1 458 435 včetně DPH.

Hattrick pro Amarok

To, co Amarok trochu ztrácí na dálnici, to nahrazuje v terénu. I proto byl vyhlášený jako pick-up roku.

Jen každé dva tři roky se uděluje mimořádné ocenění IPUA (International Pick-up Award) pro pick-up roku. Pro roky 2024 a 2025 je vyhrál právě nový Amarok spolu se svým kooperačním partnerem, značkou Ford, a jeho modelem Ranger.

Ocenění bere Amarok už potřetí. Poprvé to bylo v roce 2011 (pro roky 2012 a 2013) a pak v roce 2017 (pro roky 2018 a 2019). Vítěze vybrala 20členná porota tvořená novináři se zaměřením na užitkové automobily.

Volkswagen Užitkové vozy dováží nový pick-up do Evropy v pěti stupních výbavy se čtyřmi kombinacemi vznětových motorů TDI a převodovek. Na ostatních trzích mimo Evropu jsou navíc k dispozici také verze SingleCab (jednokabina), zážehové motory i menší vznětové motory.

Pět stupňů výbavy

Těch pět stupňů výbavy je: „Amarok“, „Life“ a „Style“, které doplňují dvě vrcholné verze „Aventura“ (exkluzivní styl) a právě „PanAmericana“ (offroadový styl). V Evropě je nový Amarok koncipován jako čtyřdveřový pick-up s dvojkabinou.

Na délku má 5350 mm (o téměř 10 centimetrů více než předchůdce) a rozvor náprav dosahuje 3270 mm (nárůst dokonce o 173 mm), což umožnilo vytvořit ve dvojkabině více prostoru.

Zákazníci mají na výběr turbodiesely 2,0 litru s výkonem 125 kW nebo 151 kW a vznětový šestiválec 3,0 litru o výkonu 177 kW. V závislosti na stupni výbavy je pro nový Amarok připravena šestistupňová manuální převodovka nebo desetistupňová automatická převodovka.

Řadové a vidlicové motory TDI poskytují maximální točivý moment v rozsahu od 405 do 600 N.m. Všechny verze jsou sériově vybaveny pohonem všech kol 4MOTION, který je připojitelný, a to buď ve standardní (2H, 4H, 4L), nebo rozšířené variantě (4A, 2H, 4H, 4L).

Tyto vrcholné verze nabízejí prostřednictvím vícelamelové mezinápravové spojky automatické variabilní rozdělování točivého momentu mezi přední a zadní nápravu. Nový Amarok tak disponuje dostatečnou hnací sílou pro jízdu s těžkým přívěsem nebo v těžkém lesním terénu či na staveništi.

V závislosti na stupni výbavy je nový Amarok vybaven více než 25 asistenčními systémy, infotainmentem s displejem s úhlopříčkou až 12,3 palce, prakticky zaměřenou kombinací digitálních a analogových ovládacích prvků a velmi kvalitními materiály, které vytvářejí prémiovou atmosféru.

Pick-up roku zvládne jakýkoli myslitelný úkol díky užitečné hmotnosti až 1,19 tuny, nejvyšší přípustné hmotnosti brzděného přívěsu až 3,5 tuny, a ještě lépe promyšlené otevřené nákladové ploše.

Základní verze nového modelu Amarok je v České republice nabízena za ceny od 911 482 Kč bez DPH (1 102 893 Kč včetně DPH).

reklama
Související články
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
Když Mercedes‑Benz představoval SUV GLC, šlo o zcela nově vyvinutou modelovou řadu, která měla spojovat design, technikou, sportovní jízdní výkony i komfort a agilitu. A to vše s nejvyšší možno hospodárností. A víte co? Povedlo se dokonale. Od začátku bylo jasné, že tenhle model bude existovat výhradně s plně elektrifikovanými pohony jako plug-in hybrid. A to jak se […]
Zahraje si jednoduché počítačové hry, vyřeší základní matematické úlohy – tím ovšem podobnost cerebrálního organoidu s mozkem průměrného třeťáka končí. Tyto „minimozky“ měří jen několik milimetrů, rostou v laboratorních podmínkách a podívaly se i na Mezinárodní vesmírnou stanici.   Tato koule mozkové tkáně o průměru kolem 4 milimetrů, vypěstovaná z lidských kmenových buněk, už dnes poskytuje testovací půdu […]
Neurotechnologická společnost Neuralink, kterou založil podnikatel, inženýr a od května 2023 nejbohatší muž světa Elon Musk, implantovala 28. listopadu loňského roku mozkový čip prvnímu člověku. Podle Muska se mu daří dobře. Společnost Neuralink se zabývá vývojem implantovatelných komunikačních rozhraní mezi mozkem a strojem zvaných BCI (brain-computer interface). Od svého založení přijala řadu významných neurologů, neurochirurgů […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz