Domů     Historie
Vakcinace – Nedůvěře čelila od počátku
Veronika Tyrková 10.1.2024
FOTO: Ernest Board / Creative Commons / volné dílo

Dívka lékaře ihned zaujala. Ruce poseté čerstvými puchýřky byly přesně to, co pro vyvrcholení svých domněnek potřeboval. Sebral všechnu odvahu a vydal se vstříc riskantnímu experimentu..

 

Evropou se v 18. století šířila další vlna smrtelných neštovic. Na typické puchýře naplněné tekutinou přihlíželi všichni s hrůzou.

Lékaři zkoušeli veškeré ověřené postupy západní medicíny, ale ani projímadla ani pouštění žilou se neosvědčily, a v mnoha případech bylo jejich úsilí zcela marné. Pravé neštovice (lat. Variola vera) byly už tisíce let metlou lidstva.

„Pomohly“ při vyhubení indiánů, postihly faraony, císaře, cary, krále a královny i prostý lid bez výjimky.

 

Na počátku byla kráva

I když pokusy chránit se před onemocněním probíhaly už před tím, novou éru odstartovalo setkání praktického lékaře Edwarda Jennera (1749–1823) a Sarah Nelmsové.

Ruce a paže mladé dojičky byly posety čerstvým výsevem kravských neštovic. Jenner, který již léta slýchával o dojičkách, jež po překonání kravských neštovic nikdy neonemocněly těmi pravými, přišel s poněkud riskantním nápadem.

Odebral hnis z čerstvých puchýřků dojičky a 14. května 1796 jej naočkoval do obou ramen osmiletému Jamesi Phippsovi. Následky na sebe nenechali dlouho čekat.

Kluk měl zvýšenou teplotu, nepříjemný pocit v podpaží a dostavilo se i nechutenství či mírná bolest hlavy. Po několika dnech byl ale zase jako ze škatulky. Po šesti týdnech za ním Jenner přišel znovu. Tentokrát s virem pravých neštovic.

Lékař si mohl oddechnout. Chlapec dle očekávání neonemocněl. Revoluční metoda dostala pojmenování po krávě, která se latinsky řekne vacca. Jenner dostal vakcinaci do povědomí odborníků a s pomocí dalších lékařů se brzy rozšířila do všech koutů Evropy.

 

„Odporné“ a „nekřesťanské“ praktiky

„Budoucí generace budou podle historie vědět jen to, že ty odporné neštovice existovaly a vy jste je vyhubil“, napsal Jennerovi s uznáním americký prezident Thomas Jefferson (1743-1826), císař Napoleon (1769–1821) mu zas udělil medaili.

Země postupně přijímaly vakcinaci, v Českých zemích se začalo proti neštovicím očkovat kolem roku 1800. Ne všichni ale sdíleli nadšení z novinky. Ruku v ruce se vznikem vakcín se totiž objevili i první antivaxeři.

Roli sehrála skepse, neinformovanost a pověrčivost. Podle některých bylo očkování v rozporu s božím plánem, i když mnozí kněží vakcinaci podporovali.

Jiní věřili, že neštovice nejsou chorobou ale přirozeným procesem očišťování lidského těla od nečistot, jež dítě zdědilo ještě v děloze matky. Šířili se také fámy, že přenesením látky z krávy na člověka pojme lidské tělo také cosi ze zvířecí povahy.

Ti s nejbujnější fantazii se dokonce báli, že jim po vakcinaci narostou kravské rohy a ocas.

Autorka: Juliana Sedláková

 

Více se dočtete v čísle 2/2024, které vychází již 15.1.

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz