Fakultní nemocnice v Hradci Králové, jako druhá v Evropě, přivítala na oddělení kardiochirurgie novou posilu… A ne jen tak ledajakou. Nově totiž lékařům při výměnách srdečních chlopní „asistuje“ nejmodernější robotická technologie..
Nevzhledným a zdlouhavě se hojícím se ranám se zdá být pomalu konec. Revoluční zařízení totiž lékařům umožňuje zavést do těla pacienta robotické nástroje jen za pomoci drobných vpichů.
Díky tomu se výměna aortální chlopně stává záležitostí méně bolestivou s menšími ztrátami krve. Příjemným bonusem je také rychlejší propuštění do domácího ošetřování, ke kterému je možné přistoupit už po šesti dnech. Po dalších šesti týdnech je možný návrat do normálního života.
Druzí na světě
Podobný typ operací je na území Evropy možný pouze v Hradci Králové a Barceloně. Pacienty si proto královéhradečtí chirurgové pečlivě vybírají, nejčastěji z řad mladších generací.
„Děláme čtyři operace týdně. Vybíráme pacienty, kteří z toho budou mít největší profit,“ shrnul kardiochirurg Marek Pojar.
Budoucnost medicíny
V České republice se nachází třináct kardiocenter, královéhradecké přitom patří k největším. Roboti se postupně zabydleli také v nemocnici Na Homolce či v Motole, zde se ale soustředí na jiný typ operací.
Jejich přínos je však podle odborníků totožný. „Robotika má v kardiochirurgii velkou budoucnost. Dvacet až třicet procent kardiochirurgických operací bude prováděno roboticky,“ prohlásil motolský kardiochirurg Štěpán Černý.