Domů     Historie
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Martin Janda 10.12.2023

Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v korytě řeky.

Nebyl by to nijak výjimečný případ, kdyby sedimenty tělo veleještěra rychle nepokryly a neochránily jej tak pro zvědavost jistých dvojnožců, kteří se na planetě objevili o mnoho milionů let později..

Nebohý gorgosaurus, který na šířku v kyčlích měřil pět a půl metru, je vůbec prvním nalezeným tyranosaurem se zachovaným obsahem žaludku. Badatelé tak mají zajímavý střípek do skládačky potravního chování dávných dravých veleještěrů. Kromě toho vědci objevili i část lebky a pánve ještěra.

Gorgosauři byli předky obávaného tyranosaura rexe, kteří s oblibou pojídali své býložravé příbuzné, jak o tom svědčí objevené koprolity. Nalezený exemplář dal ovšem přednost opeřeným dinosaurům, předkům současných ptáků.

„Díky tomuto exempláři máme fyzický důkaz, že mladí tyranosauři se nejen živili jinými živočichy než dospělí, ale také je jinak napadali,“ uvedl autor studie François Therrien z Královského Tyrrellova muzeu v Drumhelleru v Albertě v Kanadě.

Část fosilie nalezeného dinosaura, zeleně jsou označeny kosti gorgosaura, červeně jeho kořist

Schopnost tyranosaurů chovat se v mládí jako rychlí středně velcí predátoři, než dospěli v dospělé vrcholové predátory, mohla této skupině poskytnout evoluční výhodu tím, že vytlačila ostatní dravé dinosaury.

Zdatnost mladých tyranosaurů může vysvětlovat i zvláštnost fosilního záznamu Severní Ameriky v období pozdní křídy: Nalezneme zde těžkotonážní veleještěry a hejno ještěrů velikosti člověka, nikoliv však tzv. střední třídu.

Obsah žaludku tvoří zadní končetiny a kus zadní části těla menších dinosaurů známých jako Citipes, kteří trochu připomínali kasuáry. Každý z obou citipesů byl v době konzumace starý méně než rok a podle stupně opotřebení kostí žaludečními šťávami je gorgosaurus snědl během posledního týdne svého života, přičemž mezi oběma chody uplynulo pár dní.

Přestože na kosti citipesů působilo agresivní prostředí uvnitř gorgosaurova žaludku, jedná se o nejlépe zachované fosilie tohoto živočicha, jaké kdy byly nalezeny.

FOTO: Calgarská univerzita

Související články
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
Historie 21.2.2025
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 byl převratnou událostí, zejména proto, že nebyla znesvěcena a spolu se sarkofágem s ostatky se v ní nacházela i spousta cenných předmětů, které archeologům pomohly nahlédnout do života tohoto mladého faraona. Na další objev královské hrobky si museli počkat sto let! Západně od Údolí králů, pohřebiště faraonů nedaleko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz