Domů     Historie
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Veronika Tyrková 27.11.2023
FOTO: Unsplash

Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jejich šíření. .

Například komáři mají přirozenou tendenci vyhýbat se chladnějším oblastem, osoby žijící ve vyšších nadmořských výškách jsou tak před nimi obvykle v bezpečí. Vlivem růstu teplot během horké fáze ENSO ale dochází k přenosu chorob i mezi tuto zranitelnější část populace, která neměla šanci si vybudovat příslušnou imunitu.

Zbytky stojaté vody ve vysychajících řekách, nebo zaplavení běžně suchých oblastí jsou dalšími okolnostmi, které umožňují hmyzím přenašečům radikálně znásobit své počty. To ale neplatí jen pro hmyz.

Během tzv. „velkého El Niña“ v letech 1790–1794 vyústila velmi horká léta a mírné zimy v USA v rozšíření influenzy, která málem připravila o život i prezidenta George Washingtona (1732–1799).

Rána za ranou

Někteří badatelé jsou toho názoru, že náhlá klimatická změna asociovaná s El Niño připravila podhoubí také černé smrti, která ve 14. století zaplavila velkou část světa. Odkud přesně tato morová zpráva přišla, je zatím předmětem dohadů.

Ve hře je Indie, Čína nebo střední Asie. Jedna skupina výzkumníků poukazuje na zajímavou spojitost, která by mohla hledání přispět. Po roce 1300 se na indickém subkontinentu opakovala silná období El Niño doprovázená suchem a šířením choroby podobné moru.

K tomu byla západní Evropa mezi říjnem 1345 a červnem 1346 vydána na milost katastrofickým srážkovým úhrnům následovaným neúrodou a hladomorem, který trval až do konce roku 1347. To zanechalo evropskou populaci oslabenou a vysoce zranitelnou vůči černé smrti, která do italských přístavů přicestovala v roce 1347.

Také pozdější morové epidemie, zejména velký mor v Anglii roku 1660, se shodoval s epizodami El Niña. V nedávné době v kombinaci s moderními způsoby dopravy se mor dostal i do míst, kde byl předtím neznámý.

Během silného El Niña 1899–1900 se například s chorobou seznámilo australské Sydney. Dýmějový mor řádil na kontinentě následujících 10 let a jen díky přísným opatřením zahubil relativně malý počet osob, konkrétně 535 lidí.

Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz