Domů     Technika
Startuje největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week
Jan Zelenka 23.11.2023

Poslední listopadový týden bude v Česku už 6. rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Časopis 21. STOLETÍ je mediálním partnerem kosmického týdne.

Czech Space Week určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá od 25. 11. do 2. 12. 2023 v Praze a Brně.

Akci pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy – Planetum a dalšími partnery. Generálním partnerem akce se opět stala brněnská společnost TRL Space Systems.

V elitním klubu

Česko se řadí mezi přední země v oblasti kosmického průmyslu a vědy. Podílí se na mezinárodních vesmírných misích, dodává součástky do raket a staví vlastní družice. V letošním roce navíc slaví 15 let členství v Evropské kosmické agentuře (ESA).

„Při ohlédnutí zpět vidíme 5násobný nárůst počtu firem, které přímo spolupracují s ESA, několikanásobný nárůst počtu dodavatelských firem a výrazně vyšší zájem výzkumných pracovišť. Novou kapitolu znamenalo zřízení podnikatelského inkubátoru ESA BIC, který do dneška podpořil přes 50 startupů.

Jedná se přesně o ten druh průmyslu s vysokou přidanou hodnotou, který se nám vyplácí podporovat,” říká ministr dopravy Martin Kupka.

Díky ESA BICu, který provozuje agentura CzechInvest, se podařilo podpořit řadu vysoce inovativních nápadů začínajících firem a také do Česka přilákat řadu zahraničních podnikatelů, kteří v tuzemsku založili vlastní společnost.

Vzniklo tak více než 300 nových pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou. Navíc se rozšířilo portfolio produktů a služeb, které české firmy dodávají po celém světě – od podvodních habitatů přes zemědělské aplikace až po stratosférické balony a cubesaty.

Prostor pro prezentaci úspěchů a dalších novinek těch nejlepších českých inkubovaných startupů v síti ESA BIC přinese tzv. ESA BIC Demo Day, který se koná na hlavní dvoudenní akci celého festivalu Czech Space Week s názvem Space2Business.

Loňský Czech Space Week. foto: CSW

Space2Business

Průmyslový den Space2Business je již druhým rokem nedílnou součástí Czech Space Weeku. Zúčastní se jich stovky firem z Česka i zahraničí, které se zaměří na hledání, nebo další prohlubování vzájemné spolupráce v oblasti kosmického průmyslu.

Akce se ponese v duchu mezinárodního networkingu, informačně nabitých panelových diskuzí i prezentací jednotlivých kosmických firem. Konference má navíc podporu ze strany všech klíčových asociací a organizací, které sdružují většinu kosmických firem v Česku.

„Je naprosto úžasné, že se nám povedlo dostat na palubu hráče, kteří dohromady skládají celý český kosmický průmysl. Nyní s námi spolupracuje Česká vesmírná aliance, Brno Space cluster, Moravský letecký klastr, GNSS Centre of Excellence a v neposlední řadě i Czech Rocket Society, která přivádí k vesmíru mladou generaci,” říká Tereza Kubicová, náměstkyně pro Technologický rozvoj ve společnosti CzechInvest a spoluzakladatelka festivalu Czech Space Week.

Zapojena do programu je opět i Akademie věd ČR. Organizátoři festivalu tak reagují na přání firem, které po tomto kroku každoročně volají. „Právě úzká spolupráce mezi průmyslem a vědci pomůže vytěžit potenciál českého kosmického průmyslu na maximum.

Součástí Space2Business je proto samostatná panelová diskuze věnující se tomuto tématu a Akademie věd ČR chystá i své další vedlejší eventy,” doplňuje Tereza Kubicová.

Loňský Czech Space Week. foto: CSW

Projekt LUGO

Součástí konference Space2Business bude také prezentace novinek předních českých kosmických firem. Brněnská společnost TRL Space představí na festivalu posun v mezinárodní vesmírné misi LUGO, jejímž cílem má být odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci.

TRL Space má na starosti vedení celé mise a týmu, který zahrnuje 18 organizací, ale i významné vědce z výzkumných institucí v Jižní Koreji, USA, Itálii a Finsku. Nejenom za tímto účelem nabrala společnost v nedávné době řadu zahraničních talentů.

„Díky těmto novým posílám, ale i díky unikátní kombinaci českého a zahraničního know-how, získává naše společnost široké spektrum kompetencí a dovedností, díky čemuž se zvýšila znalost pro integraci družic a vývoj nových kosmických technologií,” říká CEO TRL Space Petr Kapoun.

Loňský Czech Space Week. foto: CSW

Pro studenty a nadšence

V neposlední řadě si na své přijdou i studenti. Součástí programu Space2Business bude také Space Job Fair – studentský veletrh, na kterém budou studentům firmy a instituce představovat konkrétní pracovní nabídky.

Zájemci tak získají unikátní příležitost setkat se s manažery firem a domluvit si budoucí stáže nebo přímo zaměstnání.

Připravena je pro ně také panelová diskuze Space for the New Generation, kde se dozví například to, jak náročné je získat během studia odborné znalosti a stát se profesionálem v oblasti kosmických technologií.

Loňský Czech Space Week. foto: CSW

Copernicus

Festival přivítá také zástupce firem z energetického sektoru. Na panelu Space & energy for sustainability se dozví možnosti využití družicové telekomunikace, navigace a pozorování Země v energetice a v oblasti ekotechnologií pro udržitelný rozvoj.

O tom, že kosmický průmysl není určený jen pro muže, ale že i ženy mohou v tomto odvětví zazářit a ujmout se i vedoucích pozic návštěvníky přesvědčí tradiční akce Space4Women. Na akci vystoupí Kimberly Sofge, projektová manažerka mise LUGO ve společnosti TRL Space, Ludivine Leger, strukturální analytička z OHB Czechspace, Daniela Jovic, odbornice v oblasti prodeje a marketingu ve společnosti Spacemanic a Lucie Fojtová, projektová a programová manažerka z Hvězdárny a planetária Brno.

V rámci Czech Space Week proběhne také 10. ročník Českého uživatelského fóra Copernicus, které se zaměření a využití družicových snímků v nejrůznějších oborech, sledování klimatické změny, ale i na přístup k datům a nové výpočetní platformy.

Hlavním organizátorem je CENIA ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a Hvězdárnou a planetáriem v Brně.

Hlavními partnery letošního ročníku Czech Space Week se staly přední společnosti podnikající v kosmickém průmyslu, které se postaraly o mezinárodní renomé České republiky v tomto odvětví. Jedná se o společnosti:

ATC Space, OHB Czechspace, Honeywell International, Czech Space Alliance a TRL Space Systems jako generální partner. Dalšími partnery jsou společnosti: Advacam, Stratosyst, Huld, VZLÚ, a Brno Space Cluster.

Program naleznete na: https://www.czechspaceweek.com/

Související články
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz