Domů     Zajímavosti
Fenomén sushi a poké bowlu: Co tělo získá z jedné porce?
Jan Zelenka 23.11.2023

Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit.

Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty…

Chuť Japonska v řase z pilířů

Dnes jí sushi skoro miliarda movitějších lidí, zato dřív za ně byli vděční především chudí dělníci. Sushi v překladu znamená „kyselost“. Kdysi čínští rybáři používali rýži jako konzervant vykuchaných ryb, protože přirozeně kvasí a nasolené rybě nedovolí hnít.

Z Číny se pokrm dostal do Japonska a sushi, jak je známe dnes, pochází ze začátku 19. století. Jeho autorem byl kuchař Hanaya Yohei (1799–1858). Byla to doba prvních rychlých občerstvení. Dělníci v přístavech zjistili, že sushi je skvělý oběd při chůzi.

Žádné čekání, žádné cavyky a žádné hůlky. Drželo se mezi palcem a ukazovákem. A řasa nori se původně oškrabávala z přístavních pilířů.

Dnes sushi platí za delikátní zážitek, kterému propadl i britský tenista Andy Murray (*1987). „Jednou jsem snědl padesát kousků sushi maki a pak šel na trénink!“ Bývalá světová jednička Serena Williamsová (*1981) dokonce prohlásila: „Neznám žádného tenistu, který by to nejedl!“ .

Porce všeho zdravého

Sushi se netěší celosvětové oblibě pro nic za nic, obsahuje spoustu zdravých surovin. Třeba rýže je zdrojem karbohydrátů a proteinů. K dobrému trávení přispívá zázvor, který slouží i jako přírodní antiseptikum.

Celou řadu minerálů a vitaminů A, B1, B2, B6, C a niacinu (dobrý pro energetický metabolismus buňky) obsahuje pak řasa nori. Japonský křen wasabi stimuluje produkci slin, pomáhá k zažívání. A syrové ryby jsou plné omega-3 mastných kyselin. Hlavně pak ty tučnější typu lososa..

Sushi burrito nebo sushirito je druh japonsko-americké fusion kuchyně. Foto: Sushirrito

Fenomén poké

Ještě o „kousek“ dál na východ vznikl jiný fenomén – poké. Pokrm i výraz pochází z havajštiny a znamená „krájet na kousky“, protože na sousta připravené barevné suroviny jednoduše poskládáte do misky, přidáte bílkoviny (tuňáka, losos, restované kuře, tempeh nebo třeba tofu), sacharidy a rychlou omáčku.

Suroviny jsou někdy pestřejší než sushi, proto jsme za vzorový příklad vyváženého jídelníčku vzali avokádové poké (nebo s tuňákem) z pražského bistra Sushirrito, kde ho mistr kuchyně Jakub Karásek připravuje z rýže, avokáda (případně tuňáku), okurky, fazolek edamame, mrkve, sezamu, cherry rajčátek, řepy, zázvoru a arašídové omáčky. Co takové jídlo obsahuje v nutričním žebříčku?

surovina                hmotnost v porci (g)          sacharidy (g)          proteiny (g)

rýže                        150                                       117                          4,5

tuňák                     100                                        0,1                           23

avokádo                  80                                        4,8                          1,6

mrkev                      30                                        2,1                          0,3

okurka                     30                                        0,9                          0,25

edamame                30                                         3                             3,3

cherry rajčátka        30                                        1,2                          0,27

zázvor                     30                                        0,21                        0,09

sezam                        2                                       0,08                         0,44

arašídová omáčka   25                                       4,28                         1,27

červená řepa           20                                           2                            0,4

výhonky z hrášku   3                                        0,28                          0,25

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě, kde mnohdy vládne agresivita, často zabalená do potrhlých konspiračních teorií. Začátkem května oběhlo internet virální video, ve kterém šedesátiletý Peter Abbott […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Zatímco z kdysi zázračného produktu se stal veřejný nepřítel číslo jedna, dnes ho bereme na milost. Plasty ale nejsou zlo. „Špatnou reklamu plastům dělají obalové výrobky s krátkou dobou použitelnosti, ale především lidské chování, jak s nimi nakládáme…“ řekl nám ředitel Ústavu makromolekulární chemie […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz