Ostravským vědcům se podařil nečekaný a možná i trochu šokující objev. Jejich výzkum totiž prokázal přítomnost mikroplastů nejen v lidské plodové vodě, ale také v placentě, čímž se zapíše do dějin. Stali se totiž prvním týmem na světě, který k tomuto poznatku dospěl..
„První informace o přítomnosti mikroplastů v placentě se objevily až v roce 2021 a jsou to velmi nové informace. Bylo to velmi překvapivé, protože do té doby se předpokládalo, že placenta by měla hrát velkou roli v ochraně nitroděložního prostředí, ve kterém vyrůstá nový život,“ popsal situaci Gynekologicko-porodnické kliniky Ondřej Šimetka.
Nové stopy
Byl to právě jeho tým, která „pátrání“ po přítomnosti mikroplastů v lidském těle rozšířil také o plodovou vodu, tedy oblast, které až dosud v této souvislosti nebyla věnována pozornost. „Mám radost z výzkumu jako takového.
Na druhé straně z toho, co jsme našli, radost nemám. Existují různé experimentální výzkumy a ví se, že třeba u myší přítomnost mikroplastů vedla k poruše funkce placenty, rodily se menší plody a mělo to vliv i na předčasný porod.
Teď je nutné ověřit, zdali se toto potvrdí i u lidí,“ dodal český expert. Podle něj však není cílem těhotné ženy jakkoli děsit. Naopak. Nashromážděné poznatky by totiž v budoucnosti mohly například posloužit k regulaci určitých látek.
Devět z deseti
Revoluční výzkum provedli lékaři Fakultní nemocnice Ostrava ve spolupráci s vědci z VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Kontrolní vzorky získali odborníci od žen, jejichž těhotenství komplikoval předčasný odtok plodové vody.
A výsledek? U devíti z deseti dobrovolnic byla přítomnost mikroplastů a aditiv v placentě či plodové vodě potvrzena. Zároveň se podařilo zjistit, že množství těchto částic bylo v placentě výrazně vyšší, přičemž jejich velikost se pohybovala od 10–50 mikrometrů.
Ze všech možných plastů následně vévodil polyetylen. „Nález polyetylenu není překvapivý, neboť se jedná o jeden z nejběžněji používaných plastů na světě,“ uvedl Jan Halfar z VŠB-TUO.