Domů     Historie
První slovo zaznamenané na svitcích z Herculanea, starých 2000 let, rozluštěno!
Zdroj: WikiCommons by Jeronimo Roure Perez

Roku 79 došlo k výbuchu sopky Vesuv, která pod vrstvami popela pohřbila města Pompeje a Herculaneum. Při vykopávkách byly později nalezeny tak zvané svitky z Herculanea, které jsou však zuhelnatělé.

Nedají se rozvinout, natož přečíst. I když s přispěním moderních technologií nyní pomaličku vydávají svá tajemství..

Svitky z Herculanea náhodou objevil v 18. století dělník, který ve městě zničeném výbuchem Vesuvu kopal studnu. Sbírka obsahuje přibližně 1100 zuhelnatělých svitků, které zřejmě pocházejí z knihovny domu, jenž patřil tchánovi Julia Caesara.

Jedná se o jedinou dochovanou rozsáhlejší knihovnu z dob antiky. Když se v 19. století pokusili několik svitků rozvinout, rozpadly se. Ze stejného důvodu je proto velice obtížné rozluštit texty, které jsou na nich napsané.

Přesto se o to odborníci dlouhou dobu pokoušejí a nyní se zdá, že konečně slaví úspěch.

Umělá inteligence odhaluje tajemství minulosti

Tým vědců, zapojených do tak zvané Vesuvian Challenge neboli Vesuvské výzvy, ohlásil, že se mu podařilo rozluštit první slovo na jednom ze svitků. Luke Farritor, student univerzity v americké Nebrasce, na něm měl pomocí počítačových technologií a pokročilé umělé inteligence odhalit řecké slovo „porphyras“, což znamená purpurový.

Využil k tomu techniku zvanou virtuální rozbalování, která umožňuje rozvinout zuhelnatělý svitek v počítačové realitě, a to díky pokročilému snímkování prostřednictvím počítačové tomografie, jež využívá rentgenové paprsky.

Zdroj: Wiki Commons by Paz Estrada

Umělá inteligence pak dokáže v dokumentu vyhledávat stopy inkoustu a dávat dohromady slova. Tuto technologii vyvinul profesor Brent Seales z univerzity v Kentucky a skoro 20 let pracuje na jejím zdokonalování.

Téměř ve stejný okamžik jako Farritorovi se první slovo na svitku podařilo rozluštit i Youssefovi Naderovi, absolventu bio robotiky na Svobodné univerzitě v Berlíně. Oba si za úspěšné dekódování prvního slova odnesli odměnu ve výši 50 000 dolarů, tedy asi 1,2 milionu korun.

Odměna pro úspěšné luštitele

Hlavní cena vypsaná projektem Vesuvian Challenge, částka 700 000 dolarů, tedy asi 16,4 milionu korun, na svého vítěze teprve čeká. Připadne týmu, který přečte 4 souvislé pasáže o délce nejméně 140 znaků.

Jedním z odborníků, kteří se snaží studovat tyto starověké artefakty, je Michael McOsker z londýnské University College. Ten k tomu říká: „Máme před sebou evidentně dlouhou cestu, než se nám podaří přečíst celý svitek, to je náš hlavní cíl.

Ale jsem si jistý, že teď už je to řešitelná záležitost a že to nejspíš ani nepotrvá tak dlouho.“.

Také autor technologie pro čtení starověkých textů, profesor Seales, doufá, že částečné rozluštění svitku se podaří do konce tohoto roku a celý svitek pak bude možné přečíst do konce roku 2024. Podotýká k tomu:

„Tento materiál vznikl před 2000 lety – tehdy žili lidé, kteří ho psali. Psali o lásce, psali o válce, psali o míru, vedli spolu spory. V těchto rukopisech jsou i dialogy, které spolu vedli o svém filozofickém pohledu na svět.

I kdybychom si z toho vzali jen poučení o tom, jak silné lidské pouto nás pojí s antikou, bude to podstatné.“.

Štítky:
Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz