Domů     Medicína
Myší „symbiózou“ k mladšímu organismu?
Zdroj: iStock

Jsou malé, nenáročné, a pro vědu prakticky nedocenitelné… Ale bez jejich pomoci by se nepodařilo objevit například potenciální lék na hojení kůže či zkoumat střevní mikrobiom. Nyní laboratorní myšky pomáhají směrovat medicínu k nalezení elixíru mládí..

Za zdmi laboratoří snahy omladit planetu jen tak nepolevují. Nejnovější výzkum zveřejněný v odborném žurnálu Nature Aging totiž uvádí, že se podařilo prodloužit život starých myší, a to až o 10 %. Za revolučním pokrokem stálo propojení jejich cév s cévami mladších jedinců téhož druhu.

Když kvalita stoupá

Podle autorů výsledky dokazují, že by tyto faktory mohly být potenciálně izolovány a dále posloužit coby terapie vedoucí nejen k rychlejšímu uzdravení, ale také k omlazení organismu a prodloužení života starších jedinců.

„Jedná se o první důkaz, že proces zvaný heterochronická parabióza může zpomalit tempo stárnutí, což je spojeno s prodloužením délky života a zdraví,“ popsal vedoucí studie James Patrick White z Duke University School of Medicine v severní Karolíně.

Nejen uvnitř ale i navenek

Základ celého výzkumu vycházel ze snahy objevit a popsat případné výhody heterochronické parabiózy prováděné chirurgickým spojením dvou hlodavců různého stáří. Zjednodušeně řečeno měla obě zvířata po kratší či delší dobu sdílet jeden společný oběhový systém.

Inspiraci pro svou nejnovější vědeckou práci získali odborníci z předchozích experimentů, které prokázaly přínos.

proti stárnutí tkání i buněk starších myší po třech týdnech parabiózy. Účinek procedury však byl patrný i navenek, nejenom že myši byly po pokusu aktivnější, ale výrazně mladší vypadala i jejich tkáň. Vědci se proto rozhodli na tento úspěch navázat, a rovnou experiment prodloužit ze tří týdnů na dvanáct – což je zhruba desetina délky průměrného myšího života. A výsledek?

Má to jeden háček…

Během daného období vykazovali starší hlodavci lepší fyziologické schopnosti a žili o 10 % déle, než myši, které tento zákrok nepodstoupily. Rovněž se podařilo vypozorovat, že čím déle zvířata sdílela krevní oběh, tím významnější účinky proti stárnutí vykazovala – a to i po ukončení „spojení“.

Parabióza se projevila také na buněčné úrovni, jelikož drasticky snížila chemické znaky stáří krve i jaterní tkáně. Ačkoli je výsledek více než uspokojivý, přesto má pro člověka háček.

Spojení lidských oběhových soustav, a to na celé roky, by bylo nejen nepraktické, ale především neetické. Znamenalo by to totiž, že by mladý člověk obětoval svá nejlepší léta pro toho staršího.

Impuls do budoucna

I přesto jsou výsledky považovány za medicínský průlom. „Naše práce poukazuje na potřebu prozkoumat, jaké faktory v cirkulaci mladé krve způsobují tento fenomén proti stárnutí,“ uvedli autoři ve společném prohlášení.

Důležité jsou podle nich změny, které propojení dvou soustav vyvolává – zda zde sehrávají roli proteiny, anebo se jedná o proces spojený s metabolismem. V úvahu však připadá také placebo efekt. V okamžiku, kdy by se tyto faktory podařilo odhalit, bylo by možné konkrétní vlivy posléze proměnit v efektivní lékařské procedury.

A právě tímto směrem se vědci hodlají v následujících měsících i letech vydat. Upozorňují však, že se prozatím jedná o výzkumy na základní úrovni, od praktického přínosu je proto dělí možná i celá desetiletí….

Související články
Kontaktní čočky, za jejichž vynálezem stojí český vědec Otto Wichterle, pomáhají korigovat zrakové vady už od 60. let 20. století. Nyní vědci vyvinuli nových druh čoček, který umožňuje vidění vlnových délek blízkých infračervenému světlu, ty by mohly mimo jiné pomáhat barvoslepým lidem opět vidět barvy. Neurovědci z Čínské univerzity vědy a techniky vytvořili kontaktní čočky […]
Genová terapie je moderní typ léčby, zaměřený na léčení onemocnění způsobených nesprávným fungováním genů. Výhodou je, že se jejím prostřednictvím dá genetické onemocnění zcela vyléčit, na rozdíl od běžné léčby, která léčí pouze příznaky. Nyní se to americkým lékařům povedlo u malého dítěte. Miminko se narodilo s těžkým deficitem CPS1 neboli karbamoylfosfátsyntetázy. Jedná se o […]
Dopamin je neurotransmiter a hormon, který ovlivňuje naši schopnost učení, pohybu, paměti a pozornosti, ale také naši náladu a motivaci. Během výzkumu v 80. letech 20. století došlo k uvolnění dopaminu po jídle či jiné odměně, a tak si vysloužil nálepku hormon štěstí. Nyní ale odborníci říkají: „Dopamin není hormon štěstí, ale hormon touhy po […]
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz