Domů     Zajímavosti
Noc vědců v Českých Budějovicích: Chemický bar, vyšetřování zločinů i tajemství šifer
Jan Zelenka 5.10.2023

Vědecké ukázky, fyzikální, chemické či biologické pokusy, prohlídky nejmodernějších přístrojů a technologií i nejrozmanitější hry, kvízy a dílničky. Na to se mohou těšit návštěvníci českobudějovické Noci vědců s letošním ústředním tématem „Tajemství“.

Akce startuje v pátek 6. října v 17 hodin a slibuje nabitý program s více než stovkou různých aktivit.

Své brány otevře Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Biologické centrum Akademie věd ČR, Vysoká škola technická a ekonomická a Hvězdárna a planetárium České Budějovice. Ve vědeckém kampusu se představí také Mikrobiologický ústav – centrum Algatech z Třeboně.

Noc vědců, která tradičně ukazuje vědu po celé Evropě v poslední zářijový pátek, se v České republice přesunula kvůli svátku na 6. října a uskuteční se ve více než 30 městech na půdě 21 univerzit a více než 40 vědeckých institucí, science center nebo hvězdáren a planetárií.

I jihočeská nabídne od 17 do 22 hodin večer napěchovaný vědou s celkem 120 položkami na programu od vědeckých show, komentovaných ukázek, promítání, workshopů, diskuzí, experimentů až po přednášky. Veškerý program je zdarma a je dostupný na www.nocvedcu.cz.

Biologické centrum AV ČR ukáže, jak se odhalují zločiny z biologických stop

Vědci z Biologického centra AV ČR se rozhodli na svých stanovištích rozpitvat s laboratorní přesností populární filmy a ukázat, jak daleko či blízko jsou od reality. Zaměří se například na Vetřelce a nejrůznější parazity, na filmové pavouky, posvátné brouky z egyptských hrobek, nejroztodivnější mutanty, scény z Terminátora či Čelistí a také na televizní kriminálky.

K posledně jmenovanému si biologové přizvali experty z Kriminalistického ústavu Policie ČR, kteří vysvětlí a ukáží, jak se používají biologické metody k vyšetřování zločinů, pro návštěvníky připravili i hru k odhalení pachatele.

„Jedním z hlavních bodů našeho programu bude moderovaná celovečerní talk show, kde se postupně představí 9 zajímavých vědeckých osobností Biologického centra, včetně Libora Grubhoffera, Julia Lukeše nebo Kateřiny Sam,“ říká Daniela Procházková z Biologického centra AV ČR. Při návštěvě vědeckého kampusu určitě nevynechejte obří model želvušky před centrální budovou a nové velkoplošné graffiti, které bude slavnostně odhaleno v 16:30 na stěně bývalé auly Biologického centra. Pro nejmenší se odehraje v 17 hodin divadelní pohádka Běla mezi včelami.

Jihočeská univerzita nabídne více než 80 programů

Na Jihočeské univerzitě (JU) se Noc vědců koná již popáté. „V 17 hodin otvíráme brány kampusu, všech fakult Jihočeské univerzity a Akademické knihovny. Návštěvníci mohou vybírat z více než 80 programů v Českých Budějovicích a Nových Hradech,“ říká koordinátor Noci vědců Zdeněk Filip.

Na Zdravotně sociální fakultě budou mít návštěvníci poprvé možnost využít brýle na virtuální realitu se softwarovým vybavením pro výuku anatomie. V Akademické knihovně odborníci odhalí nejenom tajemství výroby knihy, ale také kouzlo ex libris, zajímavé práce s papírem a také zájemce naučí obalovat knihy.

Na Filozofické fakultě JU opět vsadili na přednášky s odborníky na historické vědy (historie, archeologie, archivnictví). Návštěvníci se mohou těšit na objevování nejrůznějších záhad, šifrování písemností a utajovaných zpráv a praktické ukázky tajemných značek na archeologických nálezech.

Úkolem dětských návštěvníků pak bude, aby luštěním rébusů vědcům pomohly udělat ze ztrát nálezy. Přednášky budou začínat vždy v celou hodinu. Jaké tajemství skrývá hvězdná obloha a jak se dají změřit emoce, to zjistí návštěvníci na Ekonomické fakultě.

Fakulta zemědělská a technologická JU si na letošní Noc vědců připravila bohatý program z oblasti rostlinné či živočišné výroby, genetiky, potravinářství a moderních technologií v zemědělství. Návštěvníci tak uvidí tropický prales nebo včelí úl uvnitř, dozvědí se, co jim proudí cévami anebo proč jsou podobní svým rodičům.

Na Vysoké škole technické a ekonomické bude odhaleno tajemství struktury materiálů a nových technologií

Spoustu interaktivních a naučných událostí si na páteční večer připravili odborníci z VŠTE v Českých Budějovicích. Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do vysokoškolských laboratoří se zaměřením na strojírenství nebo stavitelství, a dokonce i na dispečink městské hromadné dopravy.

Během aktivit návštěvníci odhalí tajemství šifer, nových technologií, virtuální reality, Eye trackingu, neviditelného záření, recyklace odpadu, proudění vzduchu, světla, vnitřní struktury materiálů nebo pevnosti kovů.

Novinkou pro letošní rok je video podcast na téma Tajemství chemie, který jsme vydali již 29. 9., tedy v den celoevropské Noci vědců. Do podcastového studia v kampusu VŠTE, kde se natáčí Podcast na Okružní, se návštěvníci také budou moci podívat.

Hvězdárna a planetárium České Budějovice poodhalí tajemství Měsíce

Českobudějovická hvězdárna zve už v 16:30 na komentovanou procházku své zahrady. Původním arboretem bude provádět dendrolog Ing. Petr Kunce. V digitálním planetáriu se bude od 17:30 do 21:30 opakovaně promítat půlhodinový dokument o odhalování tajemství vesmíru s pomocí evropské vědy.

V kinosále se chystá živě komentovaná projekce o tajemstvích Měsíce, protože ani toto naše nejbližší vesmírné těleso ještě nevydalo všechna svá tajemství. Bude-li jasno, budou moci návštěvníci Měsíc ve fázi poslední čtvrti pozorovat dalekohledem.

Mikrobiologický ústav AV ČR – Centrum ALGATECH přiveze do Budějovic mikrořasy a sinice

V podvečer Noci vědců se v Českých Budějovicích v budově Biologického centra AV ČR představí také třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR – Centrum ALGATECH. Třeboňští vědci vysvětlí, proč se zabývají výzkumem mikrořas, sinic a fotosyntetických bakterií a k čemu všemu je možné je využít.

Mají totiž obrovský potenciál a patří mezi nejdéle žijící mikroorganismy na naší planetě.

NOC VĚDCŮ vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise. Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás provází na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách.

V České republice se Noc vědců každým rokem rozrůstá a nabývá na významu. Zatímco v roce 2018 se na akci podílelo 31 institucí z celého Česka, letos je zapojeno 64 pořadatelů, včetně 19 veřejných vysokých škol.

reklama
Související články
Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit. Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty… […]
Vyplatí se pracovat už na střední škole? Mezi mladými Evropany je to běžná praxe, v Česku rarita. Podle vzdělávací organizace Junior Achievement Czech (JA Czech) je mnohdy přínosnější být aktivní ve studentských programech, účastnit se soutěží nebo se pustit do vlastního projektu. Je k tomu ale potřeba flexibilita, kterou nabízí nová střední škola VICTORIA HIGH […]
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy. Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu […]
V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a studentek z 409 světových univerzit. V oborech, které se vyučují na […]
Po stopách románových hrdinů Julese Vernea budete putovat na výstavě Cesta kolem světa za 80 dní v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Národní muzeum se vrací k dílu francouzského spisovatele, jehož hlavním motivem je bláznivá sázka anglického gentlemana vymyšlená v londýnském klubu při debatě nad novinami. Vrátíte se v čase o 150 let, navštívíte Egypt, Indii, Singapur, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz