Domů     Zajímavosti
Noc vědců plná tajemství se blíží
Jan Zelenka 14.9.2023

Hlavním tématem letošního ročníku Noci vědců je „tajemství“. Avšak několik lákadel, které na 6. října připravuje Slezská univerzita v Opavě, můžeme prozradit už nyní. V nabídce je například vesmír, umělá inteligence, hry pro děti, ochutnávka středověké kuchyně nebo jedlého hmyzu. Vstup je zdarma..

Dlouho do noci budou mít otevřena všechna tradiční univerzitní místa a budovy v Opavě. Naštěstí nejsou daleko od sebe.

Na vesmír běžte do Fyzikálního ústavu

Na Bezručově náměstí 13 vystoupáte na nově vybudovanou střešní terasu univerzitní observatoře WHOO! a dalekohledem odhalíte tajemství noční oblohy. Ve sférickém kině Unisféra zažijete jízdu, během které „vyskočíte“ z točící se centrifugy přímo do vesmírné rakety.

Ale pozor, na obě programové nabídky si včas rezervujte místo, rezervace jsou již dostupné na webu www.nocvedcu.cz.

Sférické kino Unisféra

Workshop AI

Na stejné adrese sídlí informatici Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Ti už se nemohou dočkat, až vám předvedou poklady své robotické laboratoře. A pokud vás zajímá, máme-li se obávat masového využití umělé inteligence, stavte se na workshopu Tajemství úspěšných promptů pro nástroje AI.

Nabídka této fakulty je stejně pestrá jako paleta jejích studijních programů. Zajistěte si místo v Návštěvnickém centru U Vavřince a navštivte kulinární workshop Odhalená tajemství středověkých receptářů spojený s degustací. Nabízí se však jen omezený počet míst, proto je lepší rezervace.

foto: Ilustrační foto

Pro rodiny s dětmi

Fakulta veřejných politik představí skřítka Vesíka a pátrací hru pro děti, do které se mohou zapojit i rodiče. Kromě toho vám bude poodhaleno tajemství řeči, mysli a vzniku života nebo lidské kostry.

Přijeďte také do Karviné

V Karviné se nachází Obchodně podnikatelská fakulta, která svou programovou nabídku přestěhovala blíže centru města, do veřejnosti lépe přístupné budovy na Univerzitním náměstí. Do Noci vědců zapojila i místní střední průmyslovou školu, jejíž studenti si přivedou roboty s tajemným posláním.

Budoucí manažeři vás také seznámí s receptem na úspěch těch nejlepších obchodních značek a uvedou vás do světa obrazů, lidské psychiky i parapsychologických jevů. Pro zvídavé mozky budou připraveny tajemné boxy, mlsné jazýčky zase otestují trendy raw stravu.

foto: Ilustrační foto

Vševěd

Na webu Noci vědců najdete krátká soutěžní videa současných vědců a vědkyň, kteří se snaží dokázat, že věda není vůbec nudná a věnovat se jí znamená obohatit se o fascinující zážitky a vědomosti. Hlasovat pro toho, komu se to podle vás daří nejlépe, můžete přímo na webu v sekci Vševěd 2023.

reklama
Související články
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Bylo to právě (tepelně zpracované) maso, které nasměrovalo člověka na jinou vývojovou linii oproti jiných hominidům (lidoopům). Tisíce staletí zažitá tradice, že maso pochází výhradně ze zvířat, už ale neplatí. Je tu nový druh – maso laboratorní. Letošní rok mohou Američané označit za zlomový. Po Singapuru se totiž západní velmoc stala druhou na světě, která […]
V současné době patří Česká republika mezi pět největších pěstitelů chmele na světě. Nejvyužívanější odrůdou při výrobě českého piva je chmel, pocházející ze Žatecké chmelařské oblasti. Dalšími oblastmi pěstování chmele jsou Úštěcko a pak Tršická pánev s lokalitami na Přerovsku, Olomoucku a Hranicku. Právě odtud pochází chmel pro nové pivo Litovel Josef…   České odrůdy chmele […]
Jdete po ulici a potkáte obyčejného muže. Možná je to úředník, voják nebo dokonce policista. Ale co když tento muž není tak „obyčejný“, jak se zdá? Co když se pod touto nenápadnou maskou skrývá temné podhoubí, které vede k brutálním zločinům? Příběh jednoho z nejbrutálnějších sériových vrahů 20. století si převyprávíme v novém seriálu Des, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz