Domů     Medicína
Vrací se malárie zpět za oceán?
Zdroj: Freepik

V letošním roce se Američané byli donuceni „vrátit“ zpět do minulosti. Po více než 20 letech se totiž na Floridě podařilo zachytit stopy jednoho z nejstarších nepřátel člověka, malárie….

Každým rokem se na území USA objeví 2000 případů malárie. Drtivou většinu z nich lze však vystopovat k jedincům, kteří přicestovali ze subsaharské Afriky nebo jižní Asie. Teď se ale situace změnila. Odborníci totiž zaznamenali hned pět osob, které se nakazily přímo na slunném jihu.

Bylo to v máji

První nemocný byl diagnostikován 26. května na Floridě, kde se následně podařilo vytrasovat další tři nakažené. Poslední dosud zaznamenaný případ spadá do oblasti Texasu. Podle lékařů si však žádný z pacientů nepřivezl infekční onemocnění ze zahraniční, s největší pravděpodobností se tedy jedná o lokální nákazu. Prozatím ale neexistuje důkaz, že by spolu obě ohniska jakkoli souvisely.

Stačil jeden nakažený

Jako nejvíce pravděpodobná se proto jeví domněnka, že dotyčné jedince nakazil komár rodu Anopheles, který si předtím pochutnal na krvi osoby vracející se z rizikové oblasti. Ačkoli není možné si tuto teorii ověřit, jelikož se nepodařilo nalézt další nakažené, jsou odborníci přesvědčeni, že v oblasti Mexického zálivu není populace komárů přenášejících malárii nijak veliká.

I přesto Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo upozornění, že každý, kdo pocítí jakékoli příznaky, by měl neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Zároveň však uvedlo, že riziko nákazy zůstává i přes jistou obezřetnost skutečně nízké. Drtivá většina onemocnění malárií, dokonce až 95 %, totiž připadá na africké země.

Důsledná kontrola

„Spojené státy byly kdysi místem, kde bylo mnoho malárie a nemocí přenášených komáry, včetně žluté zimnice,“ popsal americký lékař specializující se na infekční onemocnění, Amesh Adalja.

Žádná spolehlivá bariéra, která by komářím nemocem zabránila v přenosu také na jiná světová území, totiž neexistuje. To, co onemocnění dokázalo na 20 let udržet na uzdě, byla především důsledná kontrola.

Veškeré oblasti se stojatou vodou byly navíc proměněny v nehostinné. A další experti tuto teorii potvrzují, když situaci přisuzují souběhu čtyř faktorů – chudobě, urbanizaci, migraci lidí a změnám klimatu.

„Dokázali jsme přerušit přenosový řetězec tím, že jsme odvodnili bažiny, zlepšili kvalitu bydlení. Většina obyvatel navíc začala hojně využívat klimatizaci“ popsal pracovník Texaského biomedicínského výzkumného institutu v San Antoniu, Ian Cheeseman.

Více se dočtete v čísle 10/2023, které vychází již v pondělí!

Související články
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
Antibiotická rezistence se stává jednou z největších výzev současného zdravotnictví. Miliardy lidí v chudých zemích si nemohou dovolit ani základní antibiotika na léčbu běžných bakteriálních infekcí, na což ve svých důsledcích mohou doplatit i bohaté země. Pokud se rychle nezmění přístup k tomuto problému, svět se může vrátit do doby, kdy i jednoduchá infekce znamenala […]
Objev antibiotik představoval pro lidstvo dlouhou dobu spásu, odhaduje se, že jen samotný penicilin zachránil 82 milionů životů. Jenže živé organismy se vyvíjejí, bakterie nevyjímaje, a tak si proti antibiotikům postupně budují odolnost. V nejbližší budoucnosti se tak zřejmě nemoci, jejichž původci jsou bakterie, opět stanou metlou lidstva… Odolností bakterií vůči antibiotikům se zabývá projekt […]
Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. V roce 2022 trpělo nějakou nemocí srdce téměř 3 miliony Čechů. Lékaři tradičně hodnotí riziko rozvoje těchto chorob u pacientů na základě vysokých hodnot LDL tedy „špatného“ cholesterolu. Nový výzkum ukazuje, že je přínosné sledovat i další parametry… Lékaři se snaží předvídat riziko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz