Domů     Medicína
Vrací se malárie zpět za oceán?
Zdroj: Freepik

V letošním roce se Američané byli donuceni „vrátit“ zpět do minulosti. Po více než 20 letech se totiž na Floridě podařilo zachytit stopy jednoho z nejstarších nepřátel člověka, malárie….

Každým rokem se na území USA objeví 2000 případů malárie. Drtivou většinu z nich lze však vystopovat k jedincům, kteří přicestovali ze subsaharské Afriky nebo jižní Asie. Teď se ale situace změnila. Odborníci totiž zaznamenali hned pět osob, které se nakazily přímo na slunném jihu.

Bylo to v máji

První nemocný byl diagnostikován 26. května na Floridě, kde se následně podařilo vytrasovat další tři nakažené. Poslední dosud zaznamenaný případ spadá do oblasti Texasu. Podle lékařů si však žádný z pacientů nepřivezl infekční onemocnění ze zahraniční, s největší pravděpodobností se tedy jedná o lokální nákazu. Prozatím ale neexistuje důkaz, že by spolu obě ohniska jakkoli souvisely.

Stačil jeden nakažený

Jako nejvíce pravděpodobná se proto jeví domněnka, že dotyčné jedince nakazil komár rodu Anopheles, který si předtím pochutnal na krvi osoby vracející se z rizikové oblasti. Ačkoli není možné si tuto teorii ověřit, jelikož se nepodařilo nalézt další nakažené, jsou odborníci přesvědčeni, že v oblasti Mexického zálivu není populace komárů přenášejících malárii nijak veliká.

I přesto Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo upozornění, že každý, kdo pocítí jakékoli příznaky, by měl neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Zároveň však uvedlo, že riziko nákazy zůstává i přes jistou obezřetnost skutečně nízké. Drtivá většina onemocnění malárií, dokonce až 95 %, totiž připadá na africké země.

Důsledná kontrola

„Spojené státy byly kdysi místem, kde bylo mnoho malárie a nemocí přenášených komáry, včetně žluté zimnice,“ popsal americký lékař specializující se na infekční onemocnění, Amesh Adalja.

Žádná spolehlivá bariéra, která by komářím nemocem zabránila v přenosu také na jiná světová území, totiž neexistuje. To, co onemocnění dokázalo na 20 let udržet na uzdě, byla především důsledná kontrola.

Veškeré oblasti se stojatou vodou byly navíc proměněny v nehostinné. A další experti tuto teorii potvrzují, když situaci přisuzují souběhu čtyř faktorů – chudobě, urbanizaci, migraci lidí a změnám klimatu.

„Dokázali jsme přerušit přenosový řetězec tím, že jsme odvodnili bažiny, zlepšili kvalitu bydlení. Většina obyvatel navíc začala hojně využívat klimatizaci“ popsal pracovník Texaského biomedicínského výzkumného institutu v San Antoniu, Ian Cheeseman.

Více se dočtete v čísle 10/2023, které vychází již v pondělí!

Související články
Používání zvířat při vývoji a testování nových léků stojí za pokrokem v medicíně. Až poté, co se prokáže účinek u nich, totiž probíhají testy na lidech. Ve skutečnosti se ale pouze 5 % z léků testovaných na zvířatech dostane až k lidem. Navíc to trvá neúměrně dlouho. V čem tkví problém? Pokusy na zvířatech umožnily […]
Výsledky rozsáhlé klinické studie naznačují, že dvakrát ročně podávaný antivirový lék poskytuje mladým ženám úplnou ochranu před virem HIV. Ten způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, na kterou dosud zemřelo kolem 40 milionů lidí. Randomizovaná kontrolovaná studie s názvem Purpose 1 byla provedena v Ugandě a Jihoafrické republice. Badatelé testovali, zda injekční aplikace léku zvaného lenacapavir každých […]
Psychologie je jako tajemná džungle, plná pestrobarevných květů a pozoruhodných zvířat. Ale pozor! V jejích útrobách rozložili nedbalí lovci své pasti, a když se do hlubin vydáte, lehce můžete do jedné z nich spadnout. Těmito pastmi jsou rozmanité psychologické mýty, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to […]
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost léčby, protože je často diagnostikován až v pokročilejších stádiích. Naděje na vyléčení by mohl zvýšit nový druh léčby. Zhoubný nádor plic či […]
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz