Domů     Medicína
Vrací se malárie zpět za oceán?
Zdroj: Freepik

V letošním roce se Američané byli donuceni „vrátit“ zpět do minulosti. Po více než 20 letech se totiž na Floridě podařilo zachytit stopy jednoho z nejstarších nepřátel člověka, malárie….

Každým rokem se na území USA objeví 2000 případů malárie. Drtivou většinu z nich lze však vystopovat k jedincům, kteří přicestovali ze subsaharské Afriky nebo jižní Asie. Teď se ale situace změnila. Odborníci totiž zaznamenali hned pět osob, které se nakazily přímo na slunném jihu.

Bylo to v máji

První nemocný byl diagnostikován 26. května na Floridě, kde se následně podařilo vytrasovat další tři nakažené. Poslední dosud zaznamenaný případ spadá do oblasti Texasu. Podle lékařů si však žádný z pacientů nepřivezl infekční onemocnění ze zahraniční, s největší pravděpodobností se tedy jedná o lokální nákazu. Prozatím ale neexistuje důkaz, že by spolu obě ohniska jakkoli souvisely.

Stačil jeden nakažený

Jako nejvíce pravděpodobná se proto jeví domněnka, že dotyčné jedince nakazil komár rodu Anopheles, který si předtím pochutnal na krvi osoby vracející se z rizikové oblasti. Ačkoli není možné si tuto teorii ověřit, jelikož se nepodařilo nalézt další nakažené, jsou odborníci přesvědčeni, že v oblasti Mexického zálivu není populace komárů přenášejících malárii nijak veliká.

I přesto Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo upozornění, že každý, kdo pocítí jakékoli příznaky, by měl neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Zároveň však uvedlo, že riziko nákazy zůstává i přes jistou obezřetnost skutečně nízké. Drtivá většina onemocnění malárií, dokonce až 95 %, totiž připadá na africké země.

Důsledná kontrola

„Spojené státy byly kdysi místem, kde bylo mnoho malárie a nemocí přenášených komáry, včetně žluté zimnice,“ popsal americký lékař specializující se na infekční onemocnění, Amesh Adalja.

Žádná spolehlivá bariéra, která by komářím nemocem zabránila v přenosu také na jiná světová území, totiž neexistuje. To, co onemocnění dokázalo na 20 let udržet na uzdě, byla především důsledná kontrola.

Veškeré oblasti se stojatou vodou byly navíc proměněny v nehostinné. A další experti tuto teorii potvrzují, když situaci přisuzují souběhu čtyř faktorů – chudobě, urbanizaci, migraci lidí a změnám klimatu.

„Dokázali jsme přerušit přenosový řetězec tím, že jsme odvodnili bažiny, zlepšili kvalitu bydlení. Většina obyvatel navíc začala hojně využívat klimatizaci“ popsal pracovník Texaského biomedicínského výzkumného institutu v San Antoniu, Ian Cheeseman.

Více se dočtete v čísle 10/2023, které vychází již v pondělí!

reklama
Související články
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz