Sedmikráska chudobka je užívána od středověku jako léčivá bylina v tradiční medicíně. Historicky se využívaly různé její části proti zánětům v ústní dutině, odvarům na rány (ke srážení krve), při zánětech dýchacích cest, ale i dalších obtížích jako je třeba revma..
Je jedlá, sušená se míchá do čajových směsí, čerstvou lze použít na výrobu medu, listy a květy se používají do vařených pokrmů i jarních salátů nebo na ozdobu třeba dezertů. V intenzivně obdělávané zemědělské krajině je také celosezónním zdrojem pylu a nektaru pro včely.
Její rozličné kultivary (např. „pomponette“) s bohatými kompaktními květy bílé, růžové nebo až červené barvy jsou pak populární v okrasných zahradách. Je jediným českým druhem rodu sedmikráska (Bellis), který ale čítá pravděpodobně jen pouze asi 15 druhů.
Plný květ aktivních látek
Květ obsahuje řadu biologicky aktivních látek, jako jsou hořčiny, sliz, silice, flavonoidy, třísloviny, triterpenové saponiny, fenolické kyseliny, antokyany, minerální látky, terpeny a cukry.
Její flavonoidy, jako jsou kvercetin, luteolin a apigenin, mají relativně dobré antioxidantní vlastnosti a mohou tak pomáhat snižovat záněty a ochraňovat tkáně před poškozením volnými radikály. Jsou jim také přisuzovány pozitivní účinky na činnost jater a ochranu cév.
Slast pro oči
Fenolické kyseliny, jako je kyselina kávová a kyselina chlorogenová, mají protizánětlivé účinky a mohou pomáhat při hojení ran a kožních podráždění. Saponiny, které mají antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, mohou pomáhat při čištění a dezinfekci pokožky.
Extrakt je často součástí pleťových krémů, tonik a čistících přípravků určených pro citlivou a podrážděnou pleť. Také má uklidňující vlastnosti pro oční oblast a je proto používána jako součást očních krémů a gelů pro zklidnění očních podráždění, otoků a zarudnutí.
Autor: Doc. Ing. Roman Pavela Ph.D.