Domů     Medicína
Podrážděná střeva: Z jídla či ze stresu?
Zdroj: Shutterstock

Tvrdším medicínským oříškem bývá dráždivý tračník (IBS). Diagnostikovat ho totiž jen na základě popsaných příznaků, je pro lékaře prakticky nemožné. Příznaky kopírují nejen Crohnovu chorobou a ulcerózní kolitidu, ale také rakovinu tlustého střeva a celiakii..

Jídlo jako nepřítel

V tomto případě je na vině nepravidelná pohyblivost celého zažívacího systému, což znamená, že potrava putuje trávicím traktem příliš rychle nebo příliš pomalu. V důsledku „pokrouceného“ mechanismu trpí pacienti silnými průjmy anebo naopak zácpou, která může trvat klidně i týden, v horším případě i déle.

Již tak nepříjemnou situaci navíc komplikují záchvatovité, křečovité bolesti břicha, nejčastěji lokalizované v podbřišku. A viník? Obyčejné jídlo. Většinu pacientů totiž nepříjemný křečovitý záchvat postihne právě po jídle, což posléze může vyústit v obavu konzumace jakéhokoli jídla na veřejnosti.

Druhou skupinu nemocných sužuje nebolestivý, akutní průjem ihned po probuzení. Mnohdy se ale nutnost si odskočit objeví během jídla anebo bezprostředně po něm.

Chyba na „lince“

Jen v průmyslových zemích trpí tímto onemocněním v menší či větší míře 20 % populace. „Osobní zkušenost s touto poruchou má zhruba necelá třetina populace, přičemž ženy postihuje cca třikrát častěji než muže.

Přes poměrně vysoký výskyt jsou však příčiny vzniku stále nejasné a diagnostika velmi obtížná. Syndrom dráždivého tračníku není životu nebezpečný, ale umí ho značně znepříjemnit,“ uvedla praktická lékařka MUDr. Kateřina Kučerová.

S největší pravděpodobností jde o narušenou koordinaci mozek–střevo. Jistou roli může sehrát také v minulosti prodělaný střevní zánět, porucha střevní mikroflóry nebo četné užívání antibiotik.

Malá opora

Na rozdíl od ostatních střevních onemocnění je v tomto případě léčba poměrně komplikovanou záležitostí. V současnosti totiž neexistuje lék, který by nemocného nepříjemných stavů zbavil jednou pro vždy.

Pozornost je proto směřována k léčbě podpůrné, jejímž úkolem je přispět k dlouhodobé psychické i fyzické pohodě pacienta – ať už jde o antidepresiva, opioidy nebo spasmolytika. Své místo na „výsluní“ si ale získala i terapie kombinovanými probiotiky – především nepatogenním kmenem kvasinky Saccharomyces boulardii. Ocení je zejména ti, kteří bojují s úpornými průjmy.

Související články
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz