Domů     Historie
Zbraň, která učinila z žen úspěšné lovkyně
Zdroj: WikiCommons

Po velmi dlouhou dobu se vědci a historikové domnívali, že lov byl v době, kdy se Homo sapiens objevil jako druh, tedy asi před 200 tisíci lety, doménou mužů. Věřili, že první lidé měli jasně rozdělené role, muži se věnovali lovu a ženy sběru.

Poslední dobou se ale ukazuje, že k lovu měly zřejmě blízko i ženy. A možná to byly právě ony, kdo stál za vynálezem, který vyrovnal jejich nevýhodu při vrhu zbraní, tedy slabší paže..

Tým vědců z Washingtonské univerzity a Seattle Pacific University zveřejnil začátkem července letošního roku v časopise PLOS One výsledky rozsáhlé analýzy, kterou provedl. Odborníci pod vedením Cary Wall-Schefflerové prošli svědectví antropologů o životě loveckých skupin, sahající od roku 1800 po současnost, v nichž pátrali po informacích o ženách – lovkyních.

Závěrem jejich studie bylo zjištění, že až v 79 % společnostech, pro které byly údaje k dispozici, lovili nejen muži, ale i ženy.

Lovily i ženy, pomáhal jim v tom atlatl

„Většina kultur, pro které je lov důležitý, cvičí své dívky a ženy, aby si vyráběly nástroje a chodily na lov“, přibližuje Wall-Schefflerová. Studie zároveň vyvrací i druhý mýtus, že muži lovili velkou zvěř, zatímco ženy maximálně tu menší, jak jsou ještěrky nebo králíci.

Podle dat, se kterými vědci pracovali, lovily ženy i velkou zvěř. Vysvětlení, jak se jim podařilo být v lovu stejně úspěšné jako muži, i když ti měli objektivně větší sílu v horních končetinách, přinesla nejnovější britská studie.

Zdroj: CreativeCommons

V ní archeoložka Michelle Bebberová z Kentské státní univerzity prokázala, že ženy využívaly při vrhání pomůcku, tak zvaný atlatl nebo vrhač oštěpů, který v pravěku dokázal kompenzovat nevýhodu žen – lovkyň, spočívající ve slabých pažích.

Experimenty, které provedla vědkyně se svými studenty, prokázala, že tato jednoduchá technologie plně vyrovnala přirozenou mužskou výhodu silných rukou. „Jednou z hypotéz, proč lidé přijali atlatl a proč se uplatnil oproti samotnému oštěpu, je, že fyzicky velmi různorodí lidé s ním mohli dosáhnout velmi podobných výsledků, což usnadnilo účast více lidí na loveckých aktivitách,“ vysvětluje Bebberová.

Kdo byl autorem atlatlu?

Atlatl, který vypadá jako obyčejná tyč, funguje jako páka, která prodlužuje délku paže vrhající oštěp. Ten je díky tomu vržen s větší silou a má i delší dolet. To lidem v době kamenné usnadnilo lov a zabíjení kořisti.

Zatímco první oštěpy jsou staré stovky tisíc let, první atlatly jsou staré jen desítky tisíc let. Bebberová provedla testování atlatlu na svých studentech a studentkách. Celkem 108 lidí provedlo 2160 hodů oštěpem, polovinu bez atlatlu a polovinu s ním.

Přesně podle předpokladu, pomůcka vyrovnávala rychlost střel vypuštěných ženami a muži. „Vzhledem k tomu, že se zdá, že z používání atlatlu mají největší prospěch ženy, je jistě možné, že v určitých souvislostech atlatl vynalezly právě ony,“ spekuluje vědkyně. Aby se vyrovnaly v lovu mužům.

Ostatně k něčemu podobnému došlo i u jiných živočišných druhů, konkrétně u primátů. V tlupě šimpanzů, žijící v senegalské savaně, jsou to právě samice, které přicházejí s novými technologiemi nástrojů pro lov.

„Mnoho lidí má tendenci považovat ženy v minulosti za pasivní a věřit, že lovci byli pouze muži, ale stále více se zdá, že tomu tak není,“ upozorňuje Bebberová. A dodává: „Mezi různými obory – archeologií, etnografií a nyní i moderními experimenty – roste shoda na tom, že ženy byly pravděpodobně aktivními a úspěšnými lovkyněmi velké i malé zvěře.“.

Štítky:
Související články
Doposud bylo za nejstarší víno v tekuté podobě považováno to objevené v římské hrobce při vykopávkách poblíž německého města Špýr. Nalezeno bylo v roce 1867 a datováno do roku 325. Nyní bylo ve španělské Andalusii objeveno tekuté víno staré 2000 let. V roce 2019 objevila španělská rodina při pracích na domě na svém pozemku ve […]
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají archeologické důkazy klíčovou roli při posuzování dopadů nákazy na původní obyvatelstvo. Pravé neštovice existují nejméně tři tisíce let, první důkazy o jejich výskytu pocházejí z […]
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo. Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď. Snah o spojení krajiny […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz