Domů     Příroda
Gen dlouhověkosti rypoše lysého prodloužil život myším
Zdroj: WikiCommons

Rypoši lysí jsou neuvěřitelně dlouhověcí hlodavci, kteří se mohou dožít i více než 30 let, zatímco běžné myši domácí zpravidla žijí jen jeden rok. Také se jim prakticky vyhýbá rakovina i jiné choroby související s přibývajícím věkem.

Vědci již zjistili, jaký gen za jejich dlouhověkostí stojí, nyní jej zavedli myším, kterým tak výrazně prodloužili život. Bude to nadějí i pro lidstvo?.

Rypoši lysí nepřestávají vědce fascinovat. Tito 8 až 10 cm dlouzí a okolo 35 gramů vážící hlodavci totiž disponují řadou neobvyklých vlastností, například necítí bolest, jsou adaptovaní na prostředí s omezeným přísunem kyslíku a energii mohou, jako jediní savci, získávat i spalováním fruktózy.

Žádní krasavci to však nejsou, jak napovídá jejich název, mají velmi málo chlupů a svraštělou růžovou až nažloutlou kůži. Špatně vidí a velké vyčnívající zuby používají k hrabání.

Unikátní rypoš lysý

Fascinující je však zejména jejich pro hlodavce tak neobvyklá dlouhověkost a fakt, že se prakticky nepotýkají s rakovinou, neurodegenerací, artritidou ani kardiovaskulárními onemocněními. Již v roce 2013 se týmu vědců z Rochesterské univerzity, ve spolupráci s kolegy z Izraele, Číny a Spojených států, podařilo zjistit, že za tím stojí jediná molekula, hyaluronan o vysoké molekulární hmotnosti (HMW-HA), kterou produkují buňky zvané fibroblasty.

Hyaluronan využívají rypoši i ke zvlhčování kůže, aby se jim lépe procházelo podzemními chodbami.

Hyaluronan tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty i u člověka. Je součástí pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Ve velkém množství se nachází v očním sklivci, kloubní tekutině, pupečníkové šňůře a kůži.

Vysokomolekulární hyaluronan působí protizánětlivě a má analgetický účinek. Některé fragmenty působí přímo na buňky imunitního systému a mimo jiné urychlují i hojení ran. Hyaluronan rovněž zháší volné kyslíkové radikály a ovlivňuje proliferaci a diferenciaci buněk.

Za co může hyaluronan

Za produkci hyaluronanu jsou odpovědné speciální enzymy, tak zvané hyaluronansyntázy, u člověka se jedná o hyaluronansyntázu 2 (HAS2), která je kódována genem HAS2. Ovšem ve srovnání s lidmi i myšmi mají rypoši v těle asi desetkrát více HMW-HA a její molekuly jsou navíc asi pětkrát větší.

Díky snížené aktivitě enzymu, který je rozkládá, se hromadí ve tkáních, kde aktivují gen p16, který má protirakovinné účinky. Když vědci odstranili HMW-HA z buněk rypošů, tvořily se v nich s větší pravděpodobností nádory.

Zdroj: WikiCommons

Nyní se týmž vědcům z Rochesterské univerzity, v čele s Verou Gorbunovou, profesorkou biologie a medicíny, a Andrejem Seluanovem, profesorem biologie, úspěšně podařilo přenést gen, zodpovědný za tvorbu kyseliny hyaluronové s vysokou molekulovou hmotností, z rypoše na myši domácí.

To vedlo ke zlepšení jejich zdraví a prodloužení střední délky života myší přibližně o 4,4 %. „Naše studie poskytuje principiální důkaz, že jedinečné mechanismy dlouhověkosti, které se vyvinuly u druhů savců s dlouhou životností, mohou být exportovány, aby se zlepšila délka života jiných savců,“ říká k tomu Vera Gorbunova.

Delší život pro myši i člověka?

Myši s upraveným genem byly lépe chráněny jak před vznikem nádorů, tak před chemicky vyvolanou rakovinou kůže. Zlepšilo se také jejich celkové zdraví a žily déle ve srovnání s běžnými myšmi. Jak stárly, v různých částech jejich těla se vyskytovalo méně zánětů, přičemž zánět je charakteristickým znakem stárnutí, a udržovaly si rovněž zdravější střeva.

Vědci se domnívají, že je to právě z toho důvodu, že HMW-HA je schopna regulovat přímo imunitní systém.

Tato zjištění otevírají nové možnosti pro zkoumání toho, jak by HMW-HA mohla být využita i k prodloužení délky života a snížení nemocnosti související se záněty u lidí. „Trvalo nám 10 let od objevu HMW-HA u rypoše lysého, než jsme ukázali, že HMW-HA zlepšuje také zdraví myší,“ říká Gorbunova.

„Naším dalším cílem je přenést tuto výhodu na lidi,“ dodává. Věří, že toho lze dosáhnout dvěma cestami: buď zpomalením degradace HMW-HA nebo zvýšením syntézy HMW-HA. „Už jsme identifikovali molekuly, které zpomalují degradaci hyaluronanu, a testujeme je v předklinických studiích,“ doplňuje Seluanov.

Štítky:
Související články
Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody. Jeho význam byl dokonce oceněn zapsáním na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Tradice sokolnictví sahají až do starověku, kdy se lov s dravými ptáky rozšířil z Asie do […]
Objevy Příroda 13.3.2025
Možná to znáte… Po obědě se cítíte sytí, a přesto se objeví neodolatelná chuť na něco sladkého. Odkud se bere tento fenomén, který nás nutí sáhnout po dezertu, i když už vlastně nemáme hlad?   Vědci z Institutu Maxe Plancka pro biologii stárnutí se rozhodli tento podivný jev prozkoumat a jejich závěry jsou překvapivé – […]
Jednou z prvních domestikovaných plodin pro výživu člověka je bér italský. V Číně se pěstoval již před 8 tisíci lety. Dnes se spolu s dalšími, v Evropě méně známými obilninami, dostává do popředí zájmu. Vyniká vlastnostmi, které se v kontextu klimatických změn stávají významnými. Bér je totiž plodina suchovzdorná, a tedy perspektivní pro oživení jejího […]
NOVINKY Příroda 10.3.2025
Evoluci běžně chápeme jako vývoj k dokonalejším a složitějším formám života. Touto představou ale zásadně otřásl jistý druh prvoků. Ukázalo se totiž, že ve skutečnosti jsou to živočichové příbuzní s medúzami a do stádia podobného prvokům se vrátili až dalším vývojem. A to není jejich jediná podivnost Švýcarský chirurg a porodník Louis Jurine byl muž […]
Ryby a rybí výrobky patří mezi oblíbené a doporučované potraviny s množstvím tělu prospěšných látek. Řadí je to k cenným a často obchodovaným komoditám, což je zase předurčuje k pokusům o falšování Spolehlivý systém pro odhalení nepoctivého rybího zboží vyvinuli výzkumníci z CARC (Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i.) ve spolupráci s firmou Bidfood […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz