Domů     Historie
Bylo objeveno nejstarší evropské jezerní město
Zdroj: WikiCommons by Darkocv

Pod hladinou Ochridského jezera, které se nachází na hranicích Albánie a Severní Makedonie, objevili archeologové pozůstatky svědčící o tom, že se na kůlech nad jeho smaragdovými vodami kdysi rozkládalo nejstarší jezerní město v Evropě..

Archeolog Albert Hafner, který působí jako ředitel výzkumu na univerzitě v Bernu, vedl poslední čtyři roky tým albánských a švýcarských archeologů, kteří hledali u dna jezera u poloostrova Lin artefakty dokládající, že tato lokalita patřila k nejstarším osídleným v Evropě.

Podle Hafnera je starší než dosud známá místa ve Středomoří či alpské oblasti. Říká k tomu: „V severních Alpách pocházejí podobná jezerní města z doby kolem roku 4000 před Kristem, v italských alpských jezerech více na jihu se datují do doby kolem roku 5000 před naším letopočtem.“.

První usedlíci na evropském kontinentě

Ochridské jezero je nejstarším jezerem v Evropě a zároveň i památkou zapsanou v seznamu světového dědictví UNESCO. Pomocí radiokarbonové metody určila laboratoř Bernské univerzity stáří vzorků, které archeologové ve spolupráci s profesionálními potápěči nalezli na dně jezera, na 6000 až 5800 let před naším letopočtem.

Na základě toho se Hafner domnívá, že se zde rozkládalo nejstarší jezerní město v Evropě.

Zdroj: University of Bern by A. Ulisch

Archeologové objevili úlomky keramiky i křemenných nástrojů, hlavním zdrojem informací by však pro ně měly být kusy dubových kůlů. Analýza růstových letokruhů metodou dendrochronologie by měla poskytnou informace o klimatu i dalších životních podmínkách, jimž museli lidé, kteří jezerní město založili, čelit.

„Dub je jako švýcarské hodinky, velmi přesný, jako kalendář,“ poznamenává k tomu Hafner.

Život na 100 tisících dřevěných kůlech

Město bylo pravděpodobně opevněné, do dna jezera bylo u poloostrova Lin zatlučeno asi 100 tisíc kůlů. Podle prvních odhadů v něm žilo asi dvě stě padesát až pět set lidí. Postavit ho na kůlech musel být složitý úkol.

Vědci se proto snaží pochopit, co je k tomu přimělo. Podle Hafnera je možné, že se životem na vodě snažili před někým chránit, když říká: „Aby se takto ochránili, museli vykácet les.“ Nezodpovězenou otázkou zůstává, před kým.

Třídění materiálu vyneseného na povrch má na starosti albánský profesor archeologie Ilir Ghepali, který podotýká: „Našli jsme různá semena, rostliny a také kosti divokých i domácích zvířat.“ Na základě toho se domnívá, že hlavní činností, jíž se obyvatelé jezerního města věnovali, bylo zemědělství a chov dobytka.

Zřejmě tak patřili k prvním usedlým lidem na evropském kontinentě. Odborníci doufají, že jim každý další ponor pod hladinu Ochridského jezera poskytne cenné informace o každodenním životě i organizaci obydlí těchto pravěkých lidí. Zkoumání této lokality zřejmě potrvá ještě asi dvacet let.

Štítky:
Související články
Vůně sama sice nemá ochranný efekt, ale může být důležitým signálem. Stačí ji nechat trvale sledovat senzory, a ty už upozorní, když se do ní vmísí odér rozkladu. To je praktický závěr nedávné studie v Egyptském muzeu v Káhiře. Staroegyptské archeologické nálezy jsou historickým pokladem, který zdaleka ještě nebyl kompletně prozkoumaný. U části z nich je důvodem […]
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz