Domů     Technika
Absolutní ticho? Jen pro odvážné!
Kromě testování firemních zařízení je možné místnost navštívit v rámci krátké prohlídky. Zdroj: Microsoft

Víte, jak přesně zní ticho? Pracovníci v nejtišší komoře světa tu představu od roku 2015 mají. Při delším pobytu totiž slyší svůj vlastní tep, zvonění v uších nebo proudění krve v žilách..

Pokud neodoláte, a ve speciálním prostoru setrváte nějakou tu minutu, nakonec s největší pravděpodobností ztratíte rovnováhu.

Absence jakéhokoli zvuku totiž zcela rozhodí vaše prostorové uvědomění. Namísto k psychologickým experimentům však tento unikát slouží společnosti Microsoft, která za jeho zdmi testuje hladinu hluku různých počítačových součástek.

Ta „nej“

Unikátní audio laboratoř se nachází v sídle společnosti v Redmontu ve státě Washington. Ačkoli firma vlastní hned tři odhlučněné místnosti, tato patří k nejtišším na světě, což potvrdili i zástupci z Guinessovy knihy rekordů.

Navržena byla totiž tak, aby se do jejího nitra nedostaly zvuky zvenčí a zároveň, aby se ani sebemenší šustnutí neodrazilo od ostatních objektů. Stěny místnosti byly pokryty klíny ze zvukotěsného materiálu absorbujících každý zbytek zvuku.

Podobným stylem byla ošetřena i podlaha. Namísto klínů však pracovníci přechází po roštu, který je umístěn nad nimi. Do úplně nejnižší části konstrukce byla zakomponována soustava pružin tlumících jakékoli vibrace.

Větší klid neexistuje

Po stavební stránce by se tedy prostor dal označit za dokonale odhlučněný, jelikož měřící přístroje zde nasnímaly hodnoty -20,6 decibelů (dBA).

„Brownův pohyb, tedy náhodný pohyb vzdušných částic v prostoru, má hodnotu -23 dBA. Nemůžete být tišší, protože to jsou už jen částice vzduchu, které se pohybují. Jsme na okraji toho, kde jsou hranice fyziky,“ uvedl inženýr Microsoftu, Hundraj Gopal. Podle něj se větší ticho nachází už jen na odlehlém vesmírném místě, ve vakuu.

Jak zní srdce?

A v čem, že spočívá smysl „komory hrůzy“, jak je místnosti někdy přezdíváno? Podle Gopala zejména v možnosti naplno poslouchat své tělo – ať už jde o tlukot srdce nebo proudění krve v žilách.

„Většina lidí považuje absenci zvuku za ohlušující, cítí pocit plnosti v uších nebo zvonění. Velmi slabé zvuky jsou jasně slyšitelné, protože okolní hluk je výjimečně nízký. Když otočíte hlavou, uslyšíte i tento pohyb.

Slyšíte, jak dýcháte, a zní to poněkud hlasitěji,“ dodal. Málokdo zde proto vydrží déle než pár minut. Někteří odvážlivci se po návštěvě přiznali, že slyšeli skřípat vlastní kosti při chůzi. Dalším praskání v uších přivodilo závratě.

Pracovníci však připouští, že se jedná o zcela novou zkušenost, jelikož v běžném světě jsme různým zvukům vystaveni prakticky neustále.

Více dočtete v novém čísle 9/2023, které je právě v prodeji.

Související články
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz