Domů     Technika
Absolutní ticho? Jen pro odvážné!
Kromě testování firemních zařízení je možné místnost navštívit v rámci krátké prohlídky. Zdroj: Microsoft

Víte, jak přesně zní ticho? Pracovníci v nejtišší komoře světa tu představu od roku 2015 mají. Při delším pobytu totiž slyší svůj vlastní tep, zvonění v uších nebo proudění krve v žilách..

Pokud neodoláte, a ve speciálním prostoru setrváte nějakou tu minutu, nakonec s největší pravděpodobností ztratíte rovnováhu.

Absence jakéhokoli zvuku totiž zcela rozhodí vaše prostorové uvědomění. Namísto k psychologickým experimentům však tento unikát slouží společnosti Microsoft, která za jeho zdmi testuje hladinu hluku různých počítačových součástek.

Ta „nej“

Unikátní audio laboratoř se nachází v sídle společnosti v Redmontu ve státě Washington. Ačkoli firma vlastní hned tři odhlučněné místnosti, tato patří k nejtišším na světě, což potvrdili i zástupci z Guinessovy knihy rekordů.

Navržena byla totiž tak, aby se do jejího nitra nedostaly zvuky zvenčí a zároveň, aby se ani sebemenší šustnutí neodrazilo od ostatních objektů. Stěny místnosti byly pokryty klíny ze zvukotěsného materiálu absorbujících každý zbytek zvuku.

Podobným stylem byla ošetřena i podlaha. Namísto klínů však pracovníci přechází po roštu, který je umístěn nad nimi. Do úplně nejnižší části konstrukce byla zakomponována soustava pružin tlumících jakékoli vibrace.

Větší klid neexistuje

Po stavební stránce by se tedy prostor dal označit za dokonale odhlučněný, jelikož měřící přístroje zde nasnímaly hodnoty -20,6 decibelů (dBA).

„Brownův pohyb, tedy náhodný pohyb vzdušných částic v prostoru, má hodnotu -23 dBA. Nemůžete být tišší, protože to jsou už jen částice vzduchu, které se pohybují. Jsme na okraji toho, kde jsou hranice fyziky,“ uvedl inženýr Microsoftu, Hundraj Gopal. Podle něj se větší ticho nachází už jen na odlehlém vesmírném místě, ve vakuu.

Jak zní srdce?

A v čem, že spočívá smysl „komory hrůzy“, jak je místnosti někdy přezdíváno? Podle Gopala zejména v možnosti naplno poslouchat své tělo – ať už jde o tlukot srdce nebo proudění krve v žilách.

„Většina lidí považuje absenci zvuku za ohlušující, cítí pocit plnosti v uších nebo zvonění. Velmi slabé zvuky jsou jasně slyšitelné, protože okolní hluk je výjimečně nízký. Když otočíte hlavou, uslyšíte i tento pohyb.

Slyšíte, jak dýcháte, a zní to poněkud hlasitěji,“ dodal. Málokdo zde proto vydrží déle než pár minut. Někteří odvážlivci se po návštěvě přiznali, že slyšeli skřípat vlastní kosti při chůzi. Dalším praskání v uších přivodilo závratě.

Pracovníci však připouští, že se jedná o zcela novou zkušenost, jelikož v běžném světě jsme různým zvukům vystaveni prakticky neustále.

Více dočtete v novém čísle 9/2023, které je právě v prodeji.

Související články
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz