Domů     Technika
Absolutní ticho? Jen pro odvážné!
Kromě testování firemních zařízení je možné místnost navštívit v rámci krátké prohlídky. Zdroj: Microsoft

Víte, jak přesně zní ticho? Pracovníci v nejtišší komoře světa tu představu od roku 2015 mají. Při delším pobytu totiž slyší svůj vlastní tep, zvonění v uších nebo proudění krve v žilách..

Pokud neodoláte, a ve speciálním prostoru setrváte nějakou tu minutu, nakonec s největší pravděpodobností ztratíte rovnováhu.

Absence jakéhokoli zvuku totiž zcela rozhodí vaše prostorové uvědomění. Namísto k psychologickým experimentům však tento unikát slouží společnosti Microsoft, která za jeho zdmi testuje hladinu hluku různých počítačových součástek.

Ta „nej“

Unikátní audio laboratoř se nachází v sídle společnosti v Redmontu ve státě Washington. Ačkoli firma vlastní hned tři odhlučněné místnosti, tato patří k nejtišším na světě, což potvrdili i zástupci z Guinessovy knihy rekordů.

Navržena byla totiž tak, aby se do jejího nitra nedostaly zvuky zvenčí a zároveň, aby se ani sebemenší šustnutí neodrazilo od ostatních objektů. Stěny místnosti byly pokryty klíny ze zvukotěsného materiálu absorbujících každý zbytek zvuku.

Podobným stylem byla ošetřena i podlaha. Namísto klínů však pracovníci přechází po roštu, který je umístěn nad nimi. Do úplně nejnižší části konstrukce byla zakomponována soustava pružin tlumících jakékoli vibrace.

Větší klid neexistuje

Po stavební stránce by se tedy prostor dal označit za dokonale odhlučněný, jelikož měřící přístroje zde nasnímaly hodnoty -20,6 decibelů (dBA).

„Brownův pohyb, tedy náhodný pohyb vzdušných částic v prostoru, má hodnotu -23 dBA. Nemůžete být tišší, protože to jsou už jen částice vzduchu, které se pohybují. Jsme na okraji toho, kde jsou hranice fyziky,“ uvedl inženýr Microsoftu, Hundraj Gopal. Podle něj se větší ticho nachází už jen na odlehlém vesmírném místě, ve vakuu.

Jak zní srdce?

A v čem, že spočívá smysl „komory hrůzy“, jak je místnosti někdy přezdíváno? Podle Gopala zejména v možnosti naplno poslouchat své tělo – ať už jde o tlukot srdce nebo proudění krve v žilách.

„Většina lidí považuje absenci zvuku za ohlušující, cítí pocit plnosti v uších nebo zvonění. Velmi slabé zvuky jsou jasně slyšitelné, protože okolní hluk je výjimečně nízký. Když otočíte hlavou, uslyšíte i tento pohyb.

Slyšíte, jak dýcháte, a zní to poněkud hlasitěji,“ dodal. Málokdo zde proto vydrží déle než pár minut. Někteří odvážlivci se po návštěvě přiznali, že slyšeli skřípat vlastní kosti při chůzi. Dalším praskání v uších přivodilo závratě.

Pracovníci však připouští, že se jedná o zcela novou zkušenost, jelikož v běžném světě jsme různým zvukům vystaveni prakticky neustále.

Více dočtete v novém čísle 9/2023, které je právě v prodeji.

reklama
Související články
Na 3D tiskárnách se jednou budou tisknout celé obytné domy nebo lidské orgány. Zájemci o tuto klíčovou technologii by měli zbystřit, VŠB-TUO totiž jako jediná vysoká škola v Česku nabízí uchazečům studium zaměřené na aditivní technologie. Do nového programu Fakulty strojní se mohou hlásit už letos, a to od 13. září do 13. října. Fakulta […]
Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém odlišný, leccos však oba mají společného. Třeba to, že se v nich nepohybují jen slušní lidé, ale i zločinci, kteří pro zisk neváhají udělat cokoli. Třeba nešťastné internetové uživatele vydírat. Nedávný případ, ve kterém hlavní roli hráli počítačový vyděrač vybavený ruským virem Ryuk a nemocnice v […]
Agrovoltaice se blýská na lepší časy. Nově totiž bude ukotvená v zákoně a zemědělci nebudou muset volit, jestli půdu využijí na pěstování plodin, nebo na výrobu elektřiny. Počítá s tím novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Česko po vzoru západních států podpoří rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Přispěje tak nejen k vlastní energetické nezávislosti, ale […]
Touhu zkrotit blesky zažehl v lidstvu s příchodem 20. století Nikola Tesla. Na jeho odkaz nyní navázali také čeští experti, kterým se podařilo odhalit nejdelší „kousek“ ve střední Evropě. Úspěch mezinárodního významu si na svůj „vrub“ připsali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Akademie věd ČR. Společnými silami zachycený blesk dosáhl podle prvotních odhadů délky […]
Ve výrobních podnicích Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) využívají unikátní lakovací kabinu s nulovými emisemi využívající technologii rekuperace tepla a tepelných čerpadel. Tímto způsobem továrna snížila roční emise CO2 o 1 000 tun. Toyota je lídr ve výrobě automobilů s nízkými a nulovými emisemi, zároveň ale usiluje o co nejrychlejší dekarbonizaci výroby. Koncern odhaduje, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz