Domů     Architektura
Město nebo předměstí: Co je lepší pro duševní zdraví?
Zdroj: Freepik

Ven z měst! Za levnějšími pozemky a klidem přírody, do vlastních domků… V tomto duchu se nese trend bydlení v posledních desetiletích. Ale tento styl života nemusí být nutně ideální pro psychickou pohodu ani pro životní prostředí. V čem je háček a proč může být někdy lepší bydlet ve městě?.

Lidé v městském prostředí podle dosavadních výzkumů trpí ve vyšší míře depresí i dalšími duševními problémy. Ale nemusí to tak být vždy a města mohou dokonce mít na duševní zdraví svých obyvatel pozitivnější vliv než venkov nebo předměstí. Na čem to závisí a co je pro to možné udělat už při projektování nové výstavby?

Důležité faktory

Když se na celou věc podíváme zblízka, těžko může někoho překvapit, že deprese je u lidí na venkově podle mnoha studií méně častá. Mají přírodu na dosah, klid a soukromí.

Ale co město? Stres, hluk, znečištěné ovzduší, osamělost a nedostatek slunečního světla v nižších patrech výškových domů jsou jen několika faktory, které se podílejí na zvýšení rizika vzniku deprese. Ale jak se ukazuje, neplatí to vždy, některá města totiž mohou být lepší než jiná a mohou méně ovlivnit duševní stav svých obyvatel.

A dokonce lidé v předměstských, a tudíž klidnějších, oblastech mohou mít dokonce vyšší pravděpodobnost vzniku deprese a dalších psychických problémů. Vědci se zaměřili na to, které faktory v zastavěném prostředí jsou nejdůležitější pro psychickou pohodu.

Není hektar jako hektar

Hektar půdy může „ubytovat“ stejné množství lidí a to buď formou husté zástavby nízkopodlažních budov, nebo v řidčeji rozmístěných výškových budovách. Předměstí však mají obvykle střední hustotu nízkopodlažních budov.

Mezinárodní výzkumný tým, složený z dánských, švédských a amerických vědců, prozkoumal satelitní snímky různých měst v průběhu posledních 30 let a poté je rozdělil do různých kategorií v závislosti na výšce a hustotě.

Výslednou mapu potom výzkumníci zkombinovali s jednotlivými adresami a zdravotními a socioekonomickými registry daných oblastí. Výsledky však nepotvrdily žádnou jasnou souvislost mezi centry měst a depresí.

Podle odborníků to může být tím, že ve městech existuje více příležitostí k sociálním interakcím, což podporuje duševní zdraví.

Zdravější města?

Vícepodlažní budovy v centrálních městských lokalitách nebo přilehlých čtvrtích se snadným přístupem k zeleni, jako jsou třeba parky nebo nábřeží, nakonec vykazovaly překvapivě nízká rizika. Podle výsledků studie jsou to naopak předměstské oblasti s rodinnými domky a bytovkami o několika patrech, které představují vyšší riziko problémů s duševním zdravím.

Vědci se domnívají, že za tím může stát zejména delší dojíždění autem a nedostatek míst k setkávání, odpočinku a zábavě, jako jsou obchody, kavárny a restaurace. Zároveň však nepopírají, že může existovat i řada dalších faktorů.

Autoři doufají, že jejich studie může být použita jako základ pro územní plánování. Kromě eliminace problémů s duševním zdravím podporují dobře navržené městské oblasti také zpomalení tempa změny klimatu díky tomu, že jejich obyvatelé nejsou nucení tolik používat automobily k dojíždění do práce a za zábavou.

K menšímu dopadu na životní prostředí tak může kromě toho dále přispět i promyšlené architektonické uspořádání měst s parky a vysokým podílem zeleně vysazené všude tam, kde je to technicky možné.

Autor: Kateřina M. Košutová

Související články
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá nové […]
Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje rychlosti pěti metrů za sekundu a nemá efektivnější alternativu. Kapsle s nosností do jednoho kilogramu přepravují například biologický materiál nebo originální zprávy. Po celé nemocnici je rozmístěno 67 stanic, odkud […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
Architektura 9.1.2025
Zlatý poklad, tajemné rituály a dechberoucí příběhy z dávné historie. Dějiny starověkého Egypta ožívají v Praze díky unikátní výstavě „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“. Výjimečná expozice vás zavede do světa 3000 let staré historie a odhalí tajemství faraona, jehož hrobka změnila archeologii navždy. Psal se rok 1922, když britský archeolog Howard Carter pohlédl do […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz