Domů     Objevy
Nebezpečná trhlina: Rozdělí se Afrika na dva kontinenty?
Zdroj: Freepik

Zní to jako neuvěřitelná zpráva, ale potvrzují ji poznatky geologů. Afriku, druhý největší kontinent, trhá na dva kusy obrovská trhlina, táhnoucí se od Rudého moře až po Mosambik v délce tisíců kilometrů. Rozdělí se tedy Afrika úplně, a pokud ano, kdy se to stane?.

Stejně jako u všech dalších podobných geologických procesů půjde i v tomto případě o opravdu dlouhodobou záležitost. Nestane se to za rok, v příštím století a dokonce ani tisíciletí. Podle vědců půjde o miliony let, i když počátek procesu je patrný už nyní. Ale všechno může být také úplně jinak.

Stovky let za pár dnů

V září roku 2005 v důsledku seismické aktivity vznikla v severovýchodní Etiopii průrva asi 65 kilometrů dlouhá a široká téměř 8 metrů. Právě na tuto vzdálenost od sebe „odskočily“ tektonické desky, které se jinak od sebe oddělují hlemýždím tempem v řádu milimetrů ročně, což pochopitelně upoutalo pozornost expertů na celém světě.

Podle nich se během několika dnů odehrál proces, trvající jinak několik staletí. Stála za ním hluboko uložená masa magmatu, která vytvořila extrémní tlak. Během následujících let došlo k dalším podobným událostem, které samozřejmě opět nezůstaly bez povšimnutí, ale podle vědců šlo o méně závažné incidenty než v roce 2005.

Vznikne samostatný ostrov?

Celý tento proces je spojený s Východoafrickým riftovým systémem, složeným ze sítě trhlin a údolí. V tomto místě se africký kontinent dělí na dvě tektonické desky, přičemž somálská tektonická deska se táhne na východ od núbijské (též africké) desky, tvořící větší a starší část Afriky.

Obě tektonické desky se přitom také oddělují od arabské desky na severu a protínají se v oblasti Afarské pánve v Etiopii, proslulé svou seismickou činností, kde se otevřela zmíněná průrva v roce 2005. Vzniká tak systém ve tvaru písmene Y. Pokud by se Afrika skutečně rozdělila, existují různé scénáře toho, jak by se to mohlo odehrát.

Jedna hypotéza počítá s tím, že se většina somálské tektonické desky oddělí od zbytku afrického kontinentu a mezi nimi se vytvoří moře. Tato nová pevnina by zahrnovala Somálsko, Eritreu, Džibutsko a východní části Etiopie, Keni, Tanzanie a Mosambiku.

Jiná teorie předpokládá, že by zřejmě došlo pouze k oddělení východní Tanzanie a Mosambiku.

Budoucnost je nejistá

Ale může se také stát, že Afrika se nerozdělí na dvě části, jen některé oblasti podél Východoafrického riftu by mohly klesnout pod mořskou hladinu a zaplavila by je voda, takže by šlo jen o jakýsi vodní klín, který se zakousne do celistvého kontinentu.

Ne všechny podobné trhliny se totiž mění v oceány, což by mohl být i tento případ. Geologické síly, které řídí zmíněné procesy, by mohly selhat.

Budoucí osud této oblasti je tak ve hvězdách. „V Africe může vše pokračovat svým současným tempem a nakonec dojde k otevření oceánské pánve, jako je Rudé moře, a později se změnit v menší verzi Atlantského oceánu.

Může ale dojít ke zrychlení a vše se odehraje mnohem rychleji. Ale také se veškerá aktivita může zastavit. Co přesně se odehraje, to nevíme,“ uzavírají vědci.

Autor: Kateřina M. Košutová

reklama
Související články
Po letech studia a spolupráce s egyptology složil Michael Zann, zakladatel českého hudebního projektu NEMUER, album s tematikou starověkého Egypta. Ve spolupráci s českou pop-surrealist malířkou Klárou Sedlo a profesionály z filmového průmyslu vycházejí z textů Knihy mrtvých a přenesou publikum na fantastickou cestu egyptským podsvětím. Kromě hry na historické nástroje představí NEMUER také průkopnický […]
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé. Vědci po celém světě se proto již nějakou dobu snaží přijít na to, jak učinit výrobu pavoučího hedvábí rentabilní. Čínští vědci na to […]
Bylo to právě (tepelně zpracované) maso, které nasměrovalo člověka na jinou vývojovou linii oproti jiných hominidům (lidoopům). Tisíce staletí zažitá tradice, že maso pochází výhradně ze zvířat, už ale neplatí. Je tu nový druh – maso laboratorní. Letošní rok mohou Američané označit za zlomový. Po Singapuru se totiž západní velmoc stala druhou na světě, která […]
Přesvědčivý důkaz o tom přinesl mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byl i astrofyzik Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Výsledky studie, v níž vědci zpracovali data, získaná největšími radioteleskopy na světě, byly nedávno publikovány v prestižním odborném časopise The Astrophysical Journal. Tým pod vedením astronomky Silke Britzen z německého Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii zkoumal tzv. blazary, aktivní jádra […]
V posledních 20 letech způsobily koronaviry vyskytující se v populacích volně žijících netopýrů hned tři velké epidemie, jež ochromily lidstvo. V roce 2002 šlo o SARS, o deset let později se do centra pozornosti vědců dostal MERS (ačkoli ten se na člověka přenesl z velbloudů). Naposledy se jednalo o covid-19, který v roce 2020 způsobil […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz