Domů     Objevy
Nebezpečná trhlina: Rozdělí se Afrika na dva kontinenty?
Zdroj: Freepik

Zní to jako neuvěřitelná zpráva, ale potvrzují ji poznatky geologů. Afriku, druhý největší kontinent, trhá na dva kusy obrovská trhlina, táhnoucí se od Rudého moře až po Mosambik v délce tisíců kilometrů. Rozdělí se tedy Afrika úplně, a pokud ano, kdy se to stane?.

Stejně jako u všech dalších podobných geologických procesů půjde i v tomto případě o opravdu dlouhodobou záležitost. Nestane se to za rok, v příštím století a dokonce ani tisíciletí. Podle vědců půjde o miliony let, i když počátek procesu je patrný už nyní. Ale všechno může být také úplně jinak.

Stovky let za pár dnů

V září roku 2005 v důsledku seismické aktivity vznikla v severovýchodní Etiopii průrva asi 65 kilometrů dlouhá a široká téměř 8 metrů. Právě na tuto vzdálenost od sebe „odskočily“ tektonické desky, které se jinak od sebe oddělují hlemýždím tempem v řádu milimetrů ročně, což pochopitelně upoutalo pozornost expertů na celém světě.

Podle nich se během několika dnů odehrál proces, trvající jinak několik staletí. Stála za ním hluboko uložená masa magmatu, která vytvořila extrémní tlak. Během následujících let došlo k dalším podobným událostem, které samozřejmě opět nezůstaly bez povšimnutí, ale podle vědců šlo o méně závažné incidenty než v roce 2005.

Vznikne samostatný ostrov?

Celý tento proces je spojený s Východoafrickým riftovým systémem, složeným ze sítě trhlin a údolí. V tomto místě se africký kontinent dělí na dvě tektonické desky, přičemž somálská tektonická deska se táhne na východ od núbijské (též africké) desky, tvořící větší a starší část Afriky.

Obě tektonické desky se přitom také oddělují od arabské desky na severu a protínají se v oblasti Afarské pánve v Etiopii, proslulé svou seismickou činností, kde se otevřela zmíněná průrva v roce 2005. Vzniká tak systém ve tvaru písmene Y. Pokud by se Afrika skutečně rozdělila, existují různé scénáře toho, jak by se to mohlo odehrát.

Jedna hypotéza počítá s tím, že se většina somálské tektonické desky oddělí od zbytku afrického kontinentu a mezi nimi se vytvoří moře. Tato nová pevnina by zahrnovala Somálsko, Eritreu, Džibutsko a východní části Etiopie, Keni, Tanzanie a Mosambiku.

Jiná teorie předpokládá, že by zřejmě došlo pouze k oddělení východní Tanzanie a Mosambiku.

Budoucnost je nejistá

Ale může se také stát, že Afrika se nerozdělí na dvě části, jen některé oblasti podél Východoafrického riftu by mohly klesnout pod mořskou hladinu a zaplavila by je voda, takže by šlo jen o jakýsi vodní klín, který se zakousne do celistvého kontinentu.

Ne všechny podobné trhliny se totiž mění v oceány, což by mohl být i tento případ. Geologické síly, které řídí zmíněné procesy, by mohly selhat.

Budoucí osud této oblasti je tak ve hvězdách. „V Africe může vše pokračovat svým současným tempem a nakonec dojde k otevření oceánské pánve, jako je Rudé moře, a později se změnit v menší verzi Atlantského oceánu.

Může ale dojít ke zrychlení a vše se odehraje mnohem rychleji. Ale také se veškerá aktivita může zastavit. Co přesně se odehraje, to nevíme,“ uzavírají vědci.

Autor: Kateřina M. Košutová

Související články
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vědci poprvé prozkoumali nejmodernější technologií. O překvapení nebylo nouze – a nepatřila vždy k nejpříjemnějším. Už od svého objevu v Itálii roku 1931 […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než 30 […]
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla vědcům […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz