Domů     Příroda
Lesní „lázeň“ zlepší zdraví a podpoří boj proti rakovině
Zdroj: Pixabay

Na přepracování a tělesnou únavu platí dávný recept našich předků: pobyt v přírodě. Na jeho pozitivním účinku je založena i japonská metoda, využívající léčebnou sílu stromů. Pobyt mezi nimi má na organismus mimořádný účinek, měřitelný i krevními testy..

K lesní koupeli nepotřebujete vanu. Jde o meditační procházky lesem, které mají jednoznačně pozitivní účinky na lidské tělo.

Podle řady experimentů, které provedl významný japonský vědec Qing Li, dochází během takové vycházky ke snížení tepové frekvence i krevního tlaku. Klesá také produkce stresových hormonů, zlepší se psychická pohoda výletníků a posílen je rovněž imunitní systém.

Mohou za to fytoncidy?

Profesor Qing Li se svým vědeckým týmem poslal skupinu dobrovolníků na pobyt do hor. Tři dny chodili mezi stromy a dvě noci spali v horském hotelu. Před výletem i po něm byly dobrovolníkům odebrány vzorky krve.

Krev po pobytu mezi stromy vykazovala u všech účastníků zvýšenou aktivitu NK buněk (z anglického názvu natural killer cells – přirození zabíječi), které jsou součástí imunitního systému a jejich hlavní funkcí je bránit tělo proti infekcím.

Podílejí se také na likvidaci nádorových buněk. Došlo i ke snížení hladiny stresového hormonu adrenalinu v moči. Tyto hodnoty byly zjistitelné ještě dalších 30 dnů.

Co způsobilo tyto změny? Vědci se domnívají, že za ně může mimo jiného také vdechování vzduchu s obsahem fytoncidů, což jsou antimikrobiální těkavé organické látky, obsažené ve dřevě stromů.

Jak načerpat sílu

Tyto éterické oleje chrání stromy především před škůdci. V Japonsku je metoda nazývána shrinrin-yoku a je dokonce doporučována japonskou vládou už od roku 1982 jako prostředek preventivní zdravotní péče, který významně zlepšuje kvalitu života.

Chcete-li si vyzkoušet tuto zajímavou terapii, je podle doktora Qing Li vhodné vybrat si místo podle svých fyzických schopností a vyhnout se takové trase, která je pro vás namáhavá. Postačí volným krokem ujít tři kilometry.

Pokud se budete cítit unaveni, najděte si místo, které je vám příjemné. Poseďte tady, čtěte nebo se jen dívejte na stromy. K pití si s sebou vezměte vodu nebo zelený čaj.

Na stromy spoléhali už naši předkové

Moudrost stromů a jejich léčebné účinky se uplatňují i v některých náboženských filozofiích. Například v taoismu jsou studenti vedeni k meditaci mezi stromy a to proto, že jsou vnímány jako nástroj emocionálního a fyzického uzdravení a zdroj univerzální energie, kdy mají schopnost energii negativní nahradit tou pozitivní.

A co samotný akt objímání stromů? Autor Matthew Silverstone ve své knize Oslepen vědou tvrdí, že stromy mají jedinečné vibrační vzorce, které při dotyku způsobují pozitivní změny v lidském organismu. Objímání pak prý zvyšuje hladinu hormonů oxytocinu, serotoninu a dopaminu. Ty jsou zodpovědné za kladné emoce a vyvážené mezilidské vztahy.

Autor: Kateřina M. Košutová

Související články
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Příroda 3.7.2025
Bez slunce by nebyl život. Ale co kdybychom se naučili jeho sílu napodobit? Vědci jsou na stopě zázraku, který by mohl změnit svět. A pomáhá jim při tom kvantová magie. Každý zelený list je malá chemická továrna. V tichosti a s dokonalou přesností přeměňuje sluneční světlo, vodu a oxid uhličitý na kyslík a cukr. Tím […]
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz