Pondělí rozhodně nebude nejpopulárnějším dnem v týdnu. A to nejen kvůli tomu, že většina lidí musí po víkendu zpět do práce či do škol. Podle nové analýzy provedené na 10 528 pacientech v Irsku a Severním Irsku, kteří byli v letech 2013 až 2018 hospitalizováni s rozsáhlým infarktem myokardu s úplným ucpáním jedné z hlavních koronárních tepen, k těmto srdečním selháním dochází nejčastěji právě v pondělí..
Proti jiným dnům je právě pondělí o 13 procent více rizikovějším dnem pro útok infarktu. „Zjistili jsme silnou statistickou korelaci mezi začátkem pracovního týdne a výskytem těžkých infarktů,“ říká kardiolog Jack Laffan z belfastského Ústavu zdravotní a sociální péče.
Výpočty také ukázaly, že i nedělní hospitalizace s infarkty také nadprůměrná, ale ne o tolik, aby byla statisticky významná. Naopak, dnem s nejnižším počtem případů byl čtvrtek, i když ani zde nebylo dosaženo hranice statistické významnosti.
Zřejmou příčinou vysokého výskytu pondělních případů srdečních selhání je návrat do pracovního procesu. Důvody sice irská studie nezkoumala, ale šest let stará švédská práce provedena na více než 156 000 lidech, která došla ke stejným závěrům, naznačila, že jedním z důvodů tohoto stavu je stres.
Důležitou roli zde pravděpodobně hraje cirkadiánní rytmus. A již bylo prokázáno, že narušení cyklu spánku a bdění má vliv na kardiovaskulární funkce. Zdá se tedy, že organismus je s počátkem nového pracovního týdne vystaven vyššímu tlaku než obvykle.
Nicméně, lékaři se danou problematikou ještě budou zabývat. „Tato studie doplňuje důkazy o načasování zvláště závažných srdečních infarktů, ale nyní musíme zjistit, co je v určitých dnech v týdnu jejich důvodem,“ říká ředitel nadace British Heart Foundation Nilesh Samani.