Domů     Medicína
Spásná rezonance: Našla odpověď na vznik migrén?
Zdroj: Freepik

Na cestu do hlubokých „vod“ lidského mozku se v loňském roce vydal mezinárodní vědecký tým. A zdá se, že při pátrání narazil na klíč, který v budoucnu otevře dveře k účinné léčbě.

Významnou roli ve výzkumu sehrála magnetická rezonance, s jejíž pomocí se experti jako první na světě podívali na mozky 20 lidí s migrénou – z nichž u 10 byla diagnostikována forma chronická a u 10 epizodická migréna bez aury. Jako kontrolní vzorek bylo vybráno také pět zdravých osob.

Zvětšená kapsa

A výsledky? V obou skupinách se vědcům podařilo objevit větší počet zvětšených perivaskulárních prostor. Konkrétně jde o jakési kapsy naplněné tekutinou, které se nachází v blízkosti krevních cév, a to nejen v oblasti mozku.

„Perivaskulární prostory jsou součástí systému odvádění tekutin z mozku. Studium toho, jak vlastně k migréně přispívají, by nám mohlo pomoci lépe pochopit složitost toho, jak migréna vzniká,“ okomentoval objev jeden z autorů výzkumu, Wilson Xu.

Zvětšené perivaskulární prostory bývají v medicínských kruzích spojovány i s dalšími neurologickými onemocněními – například demencí. Je to ale vůbec poprvé, kdy se podobné změny v této konkrétní oblasti podařilo identifikovat také u osob trpících migrénou. Co to přesně znamená, ale netuší..

Máme tip!

Ačkoli se již objevily studie, podle kterých může existovat souvislost mezi bolestmi hlavy a těmito zvětšenými prostory, další podobné závěry neprokázaly. Není tedy jasné, proč by se měly u nemocných objevovat.

Vědci ale svůj tip mají… Mohly by totiž představovat poruchu mozkového glymfatického systému. Ten totiž perivaskulární kanály využívá k odplavování odpadních látek z mozku.

I kdyby ale byla tato domněnka správná, stále nenabízí odpověď na otázku, zda se tyto rozšíření objevují důsledku migrény, anebo jestli sehrávají důležitou roli při jejím vzniku.

Malý průlom

Předčasné nadšení proto experti krotí hned na samém počátku. Jedná se totiž o primární výzkum, jehož cílem je popsat, co přesně se v lidské hlavě ve skutečnosti děje. Cesta k finálnímu léku totiž může trvat další desítky let, i přesto jsou výsledky výzkumu označovány za průlom.

„Výsledky naší studie by mohly inspirovat rozsáhlejší výzkumy, které by pokračovaly ve zkoumání toho, jak změny v mikroskopických cévách a zásobování mozku krví přispívají k různým typům migrény,“ dodal Xu.

Související články
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
Medicína 18.3.2025
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz