Domů     Příroda
Prvním člověkem domestikovaným zvířetem byl vlk!
Zdroj: Pixabay

Jako první nebyla domestikována hospodářská zvířata, ale vlci. Dnešní gaučoví domácí mazlíčci v oblečcích již své prehistorické předchůdce připomínají pouze počtem nohou, ale díky dlouhému společnému soužití s našimi předky velmi dobře chápou lidské nálady a mají nás takříkajíc omotané kolem prstu..

Podle fosilních nálezů a jejich datace vědci určili, že k domestikaci vlků došlo nezávisle na dvou místech. Nejprve v Evropě před zhruba 15 000 lety a potom v Asii před přibližně 12 500 lety. Vedle toho však vědci evidují i celou řadu mnohem starší nálezů, které ukazují, že pravlci žili v blízkosti lidských příbytků mnohem dříve.

Zarážející však po dlouhou dobu byla absence nálezů dokládajících domestikaci vlků v Severní Americe. Přitom pravlci tam byli rozšířeni stejně jako v Evropě a Asii.

Pravlk jako přítel člověka

V roce 2011 bylo objeveno dosud neznáme naleziště kultury Clovis v Novém Mexiku v USA. Tato kultura vznikla na území Severní Ameriky po konci poslední doby ledové před přibližně 13 000 lety a postupně osídlila i Střední a Jižní Ameriku.

Doktor Jeffery Saunders ze Státního muzea v Illinois při zkoumání tohoto naleziště narazil rovněž na důkazy domestikace pravlka obrovského (Canis dirus), který byl zhruba o třetinu větší než dnešní vlci.

Na rozdíl od Evropy a Asie kosterní pozůstatky naznačují, že se v blízkosti lidských obydlí zdržovala celá vlčí smečka čítající až 30 jedinců. Nežila tedy v malém počtu přímo v táboře lidí jako v Evropě.

Zdroj: Natural History Musem Los Angeles

Smečka ke své obživě musela pravidelně ulovit značné množství masa. Podle doktora Saunderse právě v tom tkví způsob domestikace. Lidé kultury Clovis lovili mamuty, kterých po poslední době ledové rapidně ubývalo.

Lidská tlupa ale obvykle nebyla schopna zužitkovat všechno maso tohoto obrovitého chobotnatce, než se zkazilo. Když se vlčí smečka zdržovala v blízkosti lidí, měla možnost se ke zbytkům mamuta dostat jako první před jinými mrchožrouty.

Mezi kosterními pozůstatky se nenašly žádné důkazy svědčící o poranění vlků lidskými zbraněmi, nebo lidské kosti nesoucí známky charakteristického vlčího chrupu.

Oboustranně výhodné přátelství

Z toho lze usuzovat, že došlo k jisté „symbióze“, kdy lidská tlupa tolerovala blízkost vlčí smečky. Její trvalá přítomnost byla navíc přínosná i pro lidi. Pach vlků spolehlivě odrazovat jiné predátory, jako jsou medvědi a předchůdci pumy, kteří pro lidi představovali nebezpečného soupeře, ale střetu s vlčí smečkou se instinktivně vyhýbali.

Nálezy přitom podávají svědectví, že se nejednalo o ojedinělý případ. Společné blízké soužití lidí a pravlků je v dané lokalitě doloženo v rozpětí několika tisíc let. Doktor Saunders k tomu říká: „Jedná se o nesporné důkazy počátku domestikace vlků na americkém kontinentu.“.

Podrobné zkoumání zachyceného pylu a zbytků rostlinných semen, které bylo publikováno teprve v minulém roce, odhalilo další netušenou vazbu. Lidé kultury Clovis byli kočovníci, kteří následovali svoji kořist.

Na jednom místě obvykle setrvávali jen tak dlouho, než spotřebovali právě nalovenou zvěř, protože přesun uloveného masa na delší vzdálenosti byl nad jejich možnosti. Opakovaně přitom navštěvovali ta stejná místa.

Zbytky kvetoucích rostlin ale ukazují, že vždy v období jara svůj kočovný život na přibližně dva měsíce opustili, i když to pro ně znamenalo nutnost delších výprav za potravou.

Ochoč si svého člověka

Tento fenomén dlouho neměl žádné logické vysvětlení. Pomohl až nález otisků stop starých přes 11 000 let. Jednalo se o stopy pravlčích mláďat přímo mezi lidskými. Vědci proto vyslovili odvážnou hypotézu, že lidé v době vrcholící březosti a porodu mláďat „své“ vlčí smečky na čas zůstali na jednom místě.

Čerstvě narozená vlčí štěňata nebyla schopna delších přesunů a smečka by vlčice s mláďaty neopustila. Přítomnost vlčích ochránců mohla být v této době pro lidi tak silným motivem, že kvůli nim změnili i své obvyklé chování a přizpůsobili se potřebám pravlčí smečky.

Štítky:
Související články
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
Hypoxie je stav, při kterém se tělu nedostává kyslíku. Ukazuje se však, že se lidský organismus s těmito podmínkami umí vyrovnat, pokud je jim vystaven dlouhodobě. Příkladem jsou národy žijící ve vysokých nadmořských výškách či mořské národy potápějící se do velkých hloubek. Mezi ty patří i ženy Hänjo z jihokorejského ostrova Čedžu. Jak se jejich […]
Objevy Příroda 5.5.2025
My suchozemci si tlak prostředí, který na nás doléhá, obvykle uvědomíme až při potápění. Už v 10 metrech je dvojnásobný, než byl na hladině. A to je znát. Každých 10 m směrem do hloubky se dál zvyšuje o jednu atmosféru. Brzy začne být drtivý. Život v mořích tím ale zjevně neomezuje. Jak je to možné? […]
Příroda Vesmír 4.5.2025
Rotace Země se od jejího vzniku postupně zpomaluje. Tento proces probíhá neustále a den se za 4,5 miliardy let protáhl z původních šesti hodin na současných 24 hodin. Zpomalení otáčení planety však není jen zajímavý fakt z astronomie. Nové poznatky naznačují, že právě díky prodlužování dne mohlo dojít k zásadním změnám v atmosféře, které umožnily […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz