Domů     Medicína
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Zdroj: Freepik

Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“..

Vůbec poprvé byl botox použit v 70. letech minulého století k léčbě očních onemocnění jako je blefarospazmus (mimovolní tonické a spastické kontrakce očních víček).

Od té doby se ukázal také jako řešení dalších zdravotních komplikací, včetně dysfunkce močového měchýře, svalových kontrakcí nebo nadměrného pocení v podpaží. Průlom v jeho užití však přišel až s rokem 1998.

Malé pošťouchnutí

Tehdy totiž plastický chirurg Bahman Guyuron ohromil vědeckou veřejnost prohlášením, že někteří z jeho pacientů využívající botox ke kosmetickým účelům, ohlásili zlepšení migrenózních stavů.

Povzbuzeni neoficiálními důkazy, začali od té chvíle výzkumníci formálně studovat jeho účinnost pro léčbu chronických migrén. Teprve v roce 2010 byl ale na základě výsledků dvou klinických studií PREEMPT 1, 2 (Phase III Research Evaluating Migraine Prophylaxis Therapy), onabotulinumtoxin A Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oficiálně schválen.

Jak na chemický koktejl?

Podrobný výzkum totiž odhalil, že botulotoxin účinkuje na nervový systém v mnoha úrovních, a to na základě blokády uvolňování neurotransmiterů.

Dochází tedy k redukci uvolňování nejen acetylcholinu na alfa motorických nervových zakončeních ve svalu, ale zároveň s inhibicí gamaneuronů snižuje aktivaci intrafuzálních svalových vláken ve svalových vřeténkách.

Cílená „bodnutí“

Roztok se aplikuje podkožně do přesně vymezených 31 bodů ihned po naředění preparátu. Efekt by se měl poté dostavit zhruba sedm dní od aplikace, přičemž maximum účinku by měli pacienti pocítit zhruba po měsíci.

Může se však stát, že se účinek dostaví až od druhé aplikační návštěvy. Pokud se posléze léčba ukáže jako úspěšná, dochází k opakovaným aplikacím vždy jednou za 3 měsíce. Stejně jako s každou látkou, i s botoxem se pojí jisté nepříjemné komplikace v podobě padajícího víčka, slabostí svalů nebo poruch polykání. Po vstřebání by ale měly nežádoucí účinky vymizet.

Více se o migréně dočtete v čísle 7/2023, které vychází již 15.6.

Související články
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz