Domů     Medicína
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Zdroj: Freepik

Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“..

Vůbec poprvé byl botox použit v 70. letech minulého století k léčbě očních onemocnění jako je blefarospazmus (mimovolní tonické a spastické kontrakce očních víček).

Od té doby se ukázal také jako řešení dalších zdravotních komplikací, včetně dysfunkce močového měchýře, svalových kontrakcí nebo nadměrného pocení v podpaží. Průlom v jeho užití však přišel až s rokem 1998.

Malé pošťouchnutí

Tehdy totiž plastický chirurg Bahman Guyuron ohromil vědeckou veřejnost prohlášením, že někteří z jeho pacientů využívající botox ke kosmetickým účelům, ohlásili zlepšení migrenózních stavů.

Povzbuzeni neoficiálními důkazy, začali od té chvíle výzkumníci formálně studovat jeho účinnost pro léčbu chronických migrén. Teprve v roce 2010 byl ale na základě výsledků dvou klinických studií PREEMPT 1, 2 (Phase III Research Evaluating Migraine Prophylaxis Therapy), onabotulinumtoxin A Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oficiálně schválen.

Jak na chemický koktejl?

Podrobný výzkum totiž odhalil, že botulotoxin účinkuje na nervový systém v mnoha úrovních, a to na základě blokády uvolňování neurotransmiterů.

Dochází tedy k redukci uvolňování nejen acetylcholinu na alfa motorických nervových zakončeních ve svalu, ale zároveň s inhibicí gamaneuronů snižuje aktivaci intrafuzálních svalových vláken ve svalových vřeténkách.

Cílená „bodnutí“

Roztok se aplikuje podkožně do přesně vymezených 31 bodů ihned po naředění preparátu. Efekt by se měl poté dostavit zhruba sedm dní od aplikace, přičemž maximum účinku by měli pacienti pocítit zhruba po měsíci.

Může se však stát, že se účinek dostaví až od druhé aplikační návštěvy. Pokud se posléze léčba ukáže jako úspěšná, dochází k opakovaným aplikacím vždy jednou za 3 měsíce. Stejně jako s každou látkou, i s botoxem se pojí jisté nepříjemné komplikace v podobě padajícího víčka, slabostí svalů nebo poruch polykání. Po vstřebání by ale měly nežádoucí účinky vymizet.

Více se o migréně dočtete v čísle 7/2023, které vychází již 15.6.

reklama
Související články
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz