Domů     Vesmír
Červení trpaslíci mohou hostit miliony obyvatelných světů
Martin Janda 3.6.2023

Naše Slunce, která spadá do kategorie tzv. žlutých trpaslíků, není zdaleka nejrozšířenějším typem hvězd v naší galaxii. Těmi jsou červení trpaslíci, malé objekty, jejichž hmotnost dosahuje jen maximálně poloviny hmotnosti Slunce. I ony však mohou vytvářet zajímavé planetární systémy..

Červení trpaslíci hostí ve svém okolí spoustu planet. I nejbližší hvězda v našem sousedství Proxima Centauri, která do této třídy hvězd spadá, sleduje, jak kolem ní obíhají nejméně tři planety. Červení trpaslíci však produkují méně tepla, než kupříkladu Slunce, tudíž, aby se případné planety pohybovaly v obyvatelné zóně, musí být velmi blízko hvězdy.

V takovém případě však na ně mohou působit extrémní slapové síly, které s každou známkou života dokážou pořádně zatočit.

Nedávná analýza astronomů z Floridské univerzity vrhla na tato zajímavá nebeská tělesa nové světlo. Podle jejich nejnovějších zjištění by dvě třetiny planet u červených trpaslíků sice mohly být vystaveny extrémním slapovým silám, avšak zbývající třetina planet, může obývat obyvatelnou zónu bez působení slapových sil.

Studie mimo jiné hodnotila excentricitu oběžných drah více než 150 planet obíhajících kolem červených trpaslíků, jejichž velikost je srovnatelná s Jupiterem. Vědci vysvětlili, že čím blíže je oběžná dráha planety ke své hvězdě – srovnatelná se vzdáleností Merkuru od Slunce – tím pravděpodobněji dochází k jejímu slapovému ohřevu v důsledku excentrické dráhy.

Toto gravitační roztahování a deformace způsobené nepravidelnou dráhou planety vytváří tření, které planetu zahřívá. V extrémních případech by tento proces mohl způsobit, že se planeta stane nehostinnou, protože se z ní vypaří veškerá potenciální kapalná voda.

Podle astronomky Sarah Ballardové jsou tyto slapové síly relevantní pouze pro malé hvězdy, protože obyvatelná zóna je v dosahu těchto vlivů.

Studie došla k závěru, že hvězdy s více planetami mají s největší pravděpodobností takové kruhové dráhy, které jim umožňují udržet kapalnou vodu. Naopak u hvězd s jedinou planetou byla vysoká pravděpodobnost, že se u nich projeví slapové extrémy, které by sterilizovaly povrch.

Vzhledem k tomu, že třetina planet v této vybrané skupině vykazovala dostatečně mírné dráhy pro udržení kapalné vody, je pravděpodobné, že naše Mléčná dráha, galaxie doslova překypující červenými trpaslíky, obsahuje velké množství perspektivních planet, která stojí za to zkoumat z hlediska života mimo naši Sluneční soustavu.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz