Domů     Vesmír
Červení trpaslíci mohou hostit miliony obyvatelných světů
Martin Janda 3.6.2023

Naše Slunce, která spadá do kategorie tzv. žlutých trpaslíků, není zdaleka nejrozšířenějším typem hvězd v naší galaxii. Těmi jsou červení trpaslíci, malé objekty, jejichž hmotnost dosahuje jen maximálně poloviny hmotnosti Slunce. I ony však mohou vytvářet zajímavé planetární systémy..

Červení trpaslíci hostí ve svém okolí spoustu planet. I nejbližší hvězda v našem sousedství Proxima Centauri, která do této třídy hvězd spadá, sleduje, jak kolem ní obíhají nejméně tři planety. Červení trpaslíci však produkují méně tepla, než kupříkladu Slunce, tudíž, aby se případné planety pohybovaly v obyvatelné zóně, musí být velmi blízko hvězdy.

V takovém případě však na ně mohou působit extrémní slapové síly, které s každou známkou života dokážou pořádně zatočit.

Nedávná analýza astronomů z Floridské univerzity vrhla na tato zajímavá nebeská tělesa nové světlo. Podle jejich nejnovějších zjištění by dvě třetiny planet u červených trpaslíků sice mohly být vystaveny extrémním slapovým silám, avšak zbývající třetina planet, může obývat obyvatelnou zónu bez působení slapových sil.

Studie mimo jiné hodnotila excentricitu oběžných drah více než 150 planet obíhajících kolem červených trpaslíků, jejichž velikost je srovnatelná s Jupiterem. Vědci vysvětlili, že čím blíže je oběžná dráha planety ke své hvězdě – srovnatelná se vzdáleností Merkuru od Slunce – tím pravděpodobněji dochází k jejímu slapovému ohřevu v důsledku excentrické dráhy.

Toto gravitační roztahování a deformace způsobené nepravidelnou dráhou planety vytváří tření, které planetu zahřívá. V extrémních případech by tento proces mohl způsobit, že se planeta stane nehostinnou, protože se z ní vypaří veškerá potenciální kapalná voda.

Podle astronomky Sarah Ballardové jsou tyto slapové síly relevantní pouze pro malé hvězdy, protože obyvatelná zóna je v dosahu těchto vlivů.

Studie došla k závěru, že hvězdy s více planetami mají s největší pravděpodobností takové kruhové dráhy, které jim umožňují udržet kapalnou vodu. Naopak u hvězd s jedinou planetou byla vysoká pravděpodobnost, že se u nich projeví slapové extrémy, které by sterilizovaly povrch.

Vzhledem k tomu, že třetina planet v této vybrané skupině vykazovala dostatečně mírné dráhy pro udržení kapalné vody, je pravděpodobné, že naše Mléčná dráha, galaxie doslova překypující červenými trpaslíky, obsahuje velké množství perspektivních planet, která stojí za to zkoumat z hlediska života mimo naši Sluneční soustavu.

Související články
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava působí jako vzorová hvězdná rodina. Nedá se ovšem vyloučit, že kdysi dávno v raných fázích vývoje Sluneční soustavy gravitační kulečník mohl některou z planet […]
Pete Conrad byl třetím člověkem na Měsíci, zemřel v roce 1999 při havárii motocyklu, který sám řídil. Manželka Nancy na jeho počest spustila Conrad Challange, prestižní mezinárodní soutěž, v rámci které mohou mladí lidé z celého světa soutěžit o to, kdo navrhne nejužitečnější inovaci pro vesmírný program. Letos v ní uspěla pětice studentů z Čech. […]
Americká sonda Juno zkoumá Jupiter už od roku 2016. Největší planeta Sluneční soustavy je bezesporu zajímavým tělesem, ale to samé platí i o jejích oběžnicích. Proto sonda čas od času zaměří svou pozornost na některou z nich. Kdyby na Jupiterově měsíci Io žili nějací kartografové, byly by ze své práce zoufalí. Extrémní vulkanismus tohoto tělesa, […]
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně „kymácí“. Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evropské kosmické agentury. K ověření hmotnosti černé díry byla použita data z dalekohledu Very Large Telescope Evropské jižní observatoře (ESO VLT) a dalších pozemních observatoří, podle nichž […]
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá být mladší a na rozdíl od druhé je magnetická. Nová data Evropské jižní observatoře (ESO) naznačují, že v systému byly původně hvězdy […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz