Domů     Příroda
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Martin Janda 4.6.2023

Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změny jej ovlivňují více, než je zdrávo..

Klimatické změny mají významný vliv na kvalitu a dostupnost vody v globálním měřítku. To, že lidem žijícím se střední Evropě při otočení kohoutkem teče bez problémů voda, neznamená, že tak tomu musí být navždy.

Některé ještě nedávno zelené oblasti ve světě už moc dobře vědí, jaké to je, když se voda stane vzácnější než drahé kovy.

Vliv změn klimatu na množství a kvalitu vody by se dal shrnout do čtyř okruhů. Globální oteplování už nyní způsobuje nerovnoměrné rozložení srážek, což může vést k extrémním povodním na jednom místě a zároveň ke suchu na jiných místech.

Když se zvedne teplota atmosféry, časem se pochopitelně ohřeje i voda. Teplota vody ovlivňuje její kvalitu, zejména pak obsah kyslíku a živin v ní rozpuštěných. Nárůst teploty vody může způsobit mimo jiné zvýšení výskytu toxických řas. U mořské vody se pak mění salinita a také kyselost.

Dalším rizikem je ztráta ledovcových polí. Ledovce jsou důležitým zdrojem sladkovodních zásob a jsou klíčové pro udržení stability některých vodních toků. Globální oteplování však může způsobit fatální úbytek ledovcových polí.

Typickým příkladem jsou ledovce v Alpách, kde podle nejčernějších scénářů, které se však bohužel naplňují, zdejší ledovce zmizí do deseti let. A konečně klimatické změny mohou také významně přispět ke zvýšení znečištění vody.

Podle zprávy Organizace spojených národů reálně hrozí, že v roce 2050 bude s nedostatkem pitné vody bojovat kolem 3,5 miliardy lidí. Změna klimatu „se často projevuje prostřednictvím nebezpečí souvisejících s vodou, jako jsou zmíněné sucho nebo záplavy“.

V nejčernějších scénářích může daná situace vést k masové migraci a ke konfliktům. Koneckonců, válka o vodní zdroje není v lidské historii neznámým pojmem. Již v roce 2525 před naším letopočtem se do takového konfliktu dostaly dva sumerské městské státy Umma a Lagash mezi řekami Eufrat a Tigris.

Ani v současnosti se takový konflikt nedá vyloučit, hrozí zejména na Blízkém východě nebo mezi Íránem a Afghánistánem.

To ovšem neznamená, že by Evropa mohla být v klidu. Sucho starý kontinent postihuje čím dál častěji, a to i v obdobích, kdy to dosud nebylo zvykem. Francii letos postihla extrémně suchá zima, když se jí srážky vyhýbaly po dobu 31 dní (den sucha určují meteorologové v okamžiku, kdy úhrn množství srážek nepřekročí jeden milimetr).

V italských Benátkách pro změnu zmizela voda ze světoznámých kanálů. „Letošní sezóna již není výjimkou, jen následuje po mnoha měsících, které se vyznačují výraznými srážkovými deficity,“ komentoval situaci klimatolog Matthieu Sorel z Météo-France.

Klimatická změna se přímo dotýká i obyvatel střední Evropy. Češi mají tak trochu smůlu. Veškeré řeky odtékají z jejich území a naopak k nim nepřitéká téměř nic. Všechnu vodu tudíž musí česká kotlina získávat ze srážek.

A jejich četnost klimatické změny v poslední době zásadním způsobem mění. Výsledkem jsou týdny sucha, která nakrátko vystřídá přívalový déšť. Ten však sucho nezažene, po vyprahlé půdě steče jak po betonu a má potenciál způsobovat povodně.

Mění se i podoba českých zim. Bílé Vánoce v nižší nebo střední poloze? Už jen zašlá vzpomínka. Zima je kratší a teplejší, podle dat ČHMÚ se za posledních šedesát let oteplila průměrně o 2,2 °C. Sněhu je méně a tak, když nastane obleva, do řek a potoků, ale i do podzemí proudí méně vody.

Důsledkem je pak opět sucho, kterým trpí vegetace, divoce žijící zvířata, ale i zemědělství a nakonec i lidé. Sucho navíc může být předzvěstí dalších katastrof, jako jsou rozsáhlé a těžko uhasitelné požáry. Koneckonců, oheň, který vloni řádil u Hřenska, je ještě v živé paměti.

Suchem nejvíce trpí východní část Čech, Žatecko a jižní a střední Morava. K neradostné situaci rovněž přispívá i to, jak Češi se svou půdou nakládají. Nekonečné lány či vybetonované parcely pro velkosklady, to je pro záplavy doslova ráj.

Erozí poškozená půda, jak v lese, tak na polích, má proti normálu jen poloviční schopnost vodu v sobě udržet.

Mezivládní panel pro změny klimatu předpovídá, že „větší část městské populace ve střední Evropě, jižní Evropě, ve Středozemí, v západní Africe, ve východní a západní Asii a v jihovýchodní Asii by byla vystavena závažným obdobím sucha při oteplení o 1,5 °C a počet dotčených obyvatel by se v těchto regionech ještě zvýšil při oteplení o 2 °C.“ Jak se zdá, klimatické žití na dluh se postupem času vymstí i vnukům praotce Čecha…

FOTO: Archiv, Intersucho

Související články
Nálezy krápníků, jež vznikají srážením minerálů z kapající vody, v jeskyních hluboko pod Arabským poloostrovem dávají tušit, že toto nehostinné místo mohlo být v dávné minulosti zeleným rájem oplývajícím bujnou vegetací, řekami a jezery a mohlo fungovat jako křižovatka mezi Afrikou a Asii. Arabská poušť, která pokrývá téměř celý Arabský poloostrov, je se svojí rozlohou […]
Příroda 24.4.2025
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací periodických cikád – Brood XIV. Tento přírodní fenomén přinese nezapomenutelný orchestr života, který nadchne vědce, fotografy i milovníky přírody.   Cikády Brood XIV […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
V tropických deštných lesích Nové Kaledonie se po ránu ozývají zvuky připomínající štěkot a kokrhání. Pro turisty vlastně nic zvláštního, ale místní obyvatelé vědí, že je vydávají tvorové, kterým jejich předci říkávali duchové lesa.   Samozřejmě to nejsou ani psi, ani kohouti. Ozývají se tak perleťově šedí ptáci s chocholkou a oranžovým zobákem. Zvukové projevy nejsou jejich […]
Příroda 22.4.2025
Korovec je jedním z mála druhů jedovatých ještěrů na světě. Patří k ikonám pouští Severní Ameriky. S oteplujícím se světem je však i on vystaven výzvám, které nemusí zvládnout a mohly by se mu stát osudnými. Vědci se snaží zjistit, nakolik jsou tito ještěři schopni se adaptovat na nové podmínky. Korovci (Heloderma suspectum) dorůstají délky […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz