Domů     Technika
Spojení člověka a umělé inteligence promění všechno
Jan Nováček 31.5.2023

Hybridní přístup, který kombinuje lidskou schopnost řešit problém s analytickými schopnosti umělé inteligence (AI) zcela změní pravidla hry v ekonomice, strategickém prognózování, nebo například v geopolitice.

Předpovídá to ve svém komentáři Tobias Heger, ředitel pro inovace a strategie ve společnosti Creative Dock..

Skutečný průlom, který AI přinese, spočívá v posílení lidského rozhodování. Zatímco lidé budou mít i nadále převahu v uvažování, AI bude schopna pomoci v celkových rozhodovacích procesech tím, že přinese více důkazů, pomůže stanovit priority a vyhodnotit ovlivňující faktory a odstraní předsudky.

Aplikace umělé inteligence spojují informace dohromady, propojují a vyhodnocují více zdrojů dat, které je pro lidské poznání obtížné nebo nemožné analyzovat. S podporou nástrojů AI lze získané poznatky vizualizovat a automatizovaně sledovat trendová témata.

Soubor technik strategické prognózy může být účinnou odpovědí na to, jak se proaktivně vypořádat s pokračující nejistotou.

Strategické předvídání událostí umělou inteligencí ve spojení s lidským faktorem je významným protikladem nepředvídatelných situací na trhu v důsledku široké škály krizí a nečekaných globálních zvratů.

Během fáze analýzy dat je AI neuvěřitelně užitečná. Kromě toho může umělá inteligence provádět kreativní úkoly, jako je malování, skládání básní a psaní. Nástroje jako jsou DALL-E 2 a ChatGPT od OpenAI jsou jen dva příklady výkonných tvůrčích schopností AI. Tyto nástroje mohou skrze strategický foresight pomoci lépe vizualizovat a vytvářet silnější narativy, které umožní představit si budoucnost či scénář v jakémkoliv oboru.

Firmy a instituce by měly ale nejprve zvážit, jak zavádět schopnosti AI, protože to vyžaduje nemalé výdaje. Měly by také rozdělit zdroje tak, aby různí lidé s různými profily mohli využívat různé nástroje současně.

Společnosti mohou mít problémy, protože sedí na obrovském množství dat, aniž by věděly, co s nimi dělat a jak je správně využít. Navíc je zde ústřední otázka lidí a schopností. V této oblasti nepracuje dostatek lidí, protože společnosti zatím nevědí, jak je přilákat.

Zarážející je, že firmy dnes nevědí, jaký typ lidí budou potřebovat zaměstnat a rozvíjet v příštích letech. A ani to vlastně vědět nemohou. Kolem umělé inteligence se totiž zřejmě vytvoří mnoho nových pracovních pozic.

Například něco jako tvůrci smyslů umělé inteligence, konzultanti nebo pracovníci odpovědní za dodržování předpisů.

Zatímco AI spojuje jednotlivé body, aby nám poskytla poznatky, je stále jen na lidech, aby rozhodli, co s těmito informacemi udělají.

Štítky:
reklama
Související články
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
Když Mercedes‑Benz představoval SUV GLC, šlo o zcela nově vyvinutou modelovou řadu, která měla spojovat design, technikou, sportovní jízdní výkony i komfort a agilitu. A to vše s nejvyšší možno hospodárností. A víte co? Povedlo se dokonale. Od začátku bylo jasné, že tenhle model bude existovat výhradně s plně elektrifikovanými pohony jako plug-in hybrid. A to jak se […]
Zahraje si jednoduché počítačové hry, vyřeší základní matematické úlohy – tím ovšem podobnost cerebrálního organoidu s mozkem průměrného třeťáka končí. Tyto „minimozky“ měří jen několik milimetrů, rostou v laboratorních podmínkách a podívaly se i na Mezinárodní vesmírnou stanici.   Tato koule mozkové tkáně o průměru kolem 4 milimetrů, vypěstovaná z lidských kmenových buněk, už dnes poskytuje testovací půdu […]
Neurotechnologická společnost Neuralink, kterou založil podnikatel, inženýr a od května 2023 nejbohatší muž světa Elon Musk, implantovala 28. listopadu loňského roku mozkový čip prvnímu člověku. Podle Muska se mu daří dobře. Společnost Neuralink se zabývá vývojem implantovatelných komunikačních rozhraní mezi mozkem a strojem zvaných BCI (brain-computer interface). Od svého založení přijala řadu významných neurologů, neurochirurgů […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz