Domů     Technika
Spojení člověka a umělé inteligence promění všechno
Jan Nováček 31.5.2023

Hybridní přístup, který kombinuje lidskou schopnost řešit problém s analytickými schopnosti umělé inteligence (AI) zcela změní pravidla hry v ekonomice, strategickém prognózování, nebo například v geopolitice.

Předpovídá to ve svém komentáři Tobias Heger, ředitel pro inovace a strategie ve společnosti Creative Dock..

Skutečný průlom, který AI přinese, spočívá v posílení lidského rozhodování. Zatímco lidé budou mít i nadále převahu v uvažování, AI bude schopna pomoci v celkových rozhodovacích procesech tím, že přinese více důkazů, pomůže stanovit priority a vyhodnotit ovlivňující faktory a odstraní předsudky.

Aplikace umělé inteligence spojují informace dohromady, propojují a vyhodnocují více zdrojů dat, které je pro lidské poznání obtížné nebo nemožné analyzovat. S podporou nástrojů AI lze získané poznatky vizualizovat a automatizovaně sledovat trendová témata.

Soubor technik strategické prognózy může být účinnou odpovědí na to, jak se proaktivně vypořádat s pokračující nejistotou.

Strategické předvídání událostí umělou inteligencí ve spojení s lidským faktorem je významným protikladem nepředvídatelných situací na trhu v důsledku široké škály krizí a nečekaných globálních zvratů.

Během fáze analýzy dat je AI neuvěřitelně užitečná. Kromě toho může umělá inteligence provádět kreativní úkoly, jako je malování, skládání básní a psaní. Nástroje jako jsou DALL-E 2 a ChatGPT od OpenAI jsou jen dva příklady výkonných tvůrčích schopností AI. Tyto nástroje mohou skrze strategický foresight pomoci lépe vizualizovat a vytvářet silnější narativy, které umožní představit si budoucnost či scénář v jakémkoliv oboru.

Firmy a instituce by měly ale nejprve zvážit, jak zavádět schopnosti AI, protože to vyžaduje nemalé výdaje. Měly by také rozdělit zdroje tak, aby různí lidé s různými profily mohli využívat různé nástroje současně.

Společnosti mohou mít problémy, protože sedí na obrovském množství dat, aniž by věděly, co s nimi dělat a jak je správně využít. Navíc je zde ústřední otázka lidí a schopností. V této oblasti nepracuje dostatek lidí, protože společnosti zatím nevědí, jak je přilákat.

Zarážející je, že firmy dnes nevědí, jaký typ lidí budou potřebovat zaměstnat a rozvíjet v příštích letech. A ani to vlastně vědět nemohou. Kolem umělé inteligence se totiž zřejmě vytvoří mnoho nových pracovních pozic.

Například něco jako tvůrci smyslů umělé inteligence, konzultanti nebo pracovníci odpovědní za dodržování předpisů.

Zatímco AI spojuje jednotlivé body, aby nám poskytla poznatky, je stále jen na lidech, aby rozhodli, co s těmito informacemi udělají.

Štítky:
Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz