Domů     Příroda
Geneticky upravené banány odolné vůči plísni
Zdroj: Pixabay

Kdo by nemiloval banány! Jejich produkci však ohrožuje plíseň. Proto se australští vědci rozhodli vytvořit první geneticky modifikované banány, použitelné v případě, kdy by tak zvaná panamská choroba zcela zlikvidovala aktuální plantáže..

Banány patří mezi nejoblíbenější ovoce na světě, obsahují přírodní cukry, které v kombinaci s vlákninou představují okamžitý zdroj energie. Jsou také účinným prebiotikem, zlepšují trávení a pomáhají i při zácpě a průjmu.

Banány obsahují velké množství draslíku, který pomáhá udržovat zdravý kardiovaskulární systém. Nachází se v nich také tryptofan, který tělo přeměňuje na serotonin, neurotransmiter v mozku, jenž zlepšuje náladu a pomáhá s usínáním.

Obsažený hořčík, kterého je ve 100 gramech banánu 27 mg, zase pomáhá uvolnit svaly.

Banány v ohrožení!

Banány jsou chutné a dobře stravitelné, existuje jich více než 1000 druhů. Jejich dnešní podoba se datuje do roku 650 n. l., předtím obsahovaly mnoho velkých a tvrdých semen. Aktuálně nejoblíbenější odrůdou je Cavendish.

Šířit se začala v 60. letech 20. století poté, co epidemie tak zvané panamské choroby, konkrétně její kmen TR1, zcela zlikvidovala plantáže, na kterých se pěstovala tehdy dominantní odrůda Gros Michel.

Panamskou chorobu neboli fusariové vadnutí způsobuje plíseň srpovička špičatovýtrusá (Fusarium oxysporum). Ta napadá řadu rostlin, ale obzvláště banány jsou k této plísni náchylné.

Koncem 20. století se v jihovýchodní Asii začal šířit kmen TR4, který postupně pronikl do všech zemí, jež jsou významnými producenty a vývozci banánů. Podle údajů z roku 2021 pochází 70 % světového exportu banánů z Jižní a Střední Ameriky a 7 % z Filipín, přičemž Filipíny jsou panamskou chorobou obzvláště silně zasaženy.

Odrůda Cavendish je navíc tvořena přírodními klony, což znamená, že všechny rostliny mají stejné geny, takže se mezi nimi plíseň může rychle šířit. Zatím se chorobu daří držet na uzdě, ale je to velmi nákladné.

Zdroj: Pixabay

Řešení pro případ nouze

Choroba postihla i banánové plantáže v Austrálii, objevila se v Severním teritoriu a pomalu se šíří i na východním pobřeží v údolí řeky Tully. Tamní vědci se proto rozhodli jednat a hledat obranu před touto plísní.

Nyní hlásí, že se jim to povedlo. Vytvořili geneticky modifikovaný banán, který získal jméno QCAV-4, jež by měl panamské chorobě odolávat. Vývoj odrůdy vedl profesor James Dale z Queenslandské technologické univerzity.

Ten věří, že tento „nový banán“ nabízí naději pro případ, že by se šíření plísně v Austrálii nadále nedařilo držet pod kontrolou.

Nyní se čeká, zda úřady tento geneticky vylepšený banán schválí. Pokud se tak stane, bude prvním schváleným geneticky modifikovaným banánem na světě, navíc určeným pro pěstování i konzumaci. Na pulty by ale zatím putovat neměl, vědci upravený banán považují za obranu pro případ nouze, pěstovat a prodávat by se začal až v případě, kdy to bude opravdu zapotřebí.

Tedy kdyby hrozila celosvětová likvidace banánových plantáží kvůli plísni Fusarium oxysporum.

Štítky:
Související články
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
Hypoxie je stav, při kterém se tělu nedostává kyslíku. Ukazuje se však, že se lidský organismus s těmito podmínkami umí vyrovnat, pokud je jim vystaven dlouhodobě. Příkladem jsou národy žijící ve vysokých nadmořských výškách či mořské národy potápějící se do velkých hloubek. Mezi ty patří i ženy Hänjo z jihokorejského ostrova Čedžu. Jak se jejich […]
Objevy Příroda 5.5.2025
My suchozemci si tlak prostředí, který na nás doléhá, obvykle uvědomíme až při potápění. Už v 10 metrech je dvojnásobný, než byl na hladině. A to je znát. Každých 10 m směrem do hloubky se dál zvyšuje o jednu atmosféru. Brzy začne být drtivý. Život v mořích tím ale zjevně neomezuje. Jak je to možné? […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz