Domů     Příroda
Geneticky upravené banány odolné vůči plísni
Zdroj: Pixabay

Kdo by nemiloval banány! Jejich produkci však ohrožuje plíseň. Proto se australští vědci rozhodli vytvořit první geneticky modifikované banány, použitelné v případě, kdy by tak zvaná panamská choroba zcela zlikvidovala aktuální plantáže..

Banány patří mezi nejoblíbenější ovoce na světě, obsahují přírodní cukry, které v kombinaci s vlákninou představují okamžitý zdroj energie. Jsou také účinným prebiotikem, zlepšují trávení a pomáhají i při zácpě a průjmu.

Banány obsahují velké množství draslíku, který pomáhá udržovat zdravý kardiovaskulární systém. Nachází se v nich také tryptofan, který tělo přeměňuje na serotonin, neurotransmiter v mozku, jenž zlepšuje náladu a pomáhá s usínáním.

Obsažený hořčík, kterého je ve 100 gramech banánu 27 mg, zase pomáhá uvolnit svaly.

Banány v ohrožení!

Banány jsou chutné a dobře stravitelné, existuje jich více než 1000 druhů. Jejich dnešní podoba se datuje do roku 650 n. l., předtím obsahovaly mnoho velkých a tvrdých semen. Aktuálně nejoblíbenější odrůdou je Cavendish.

Šířit se začala v 60. letech 20. století poté, co epidemie tak zvané panamské choroby, konkrétně její kmen TR1, zcela zlikvidovala plantáže, na kterých se pěstovala tehdy dominantní odrůda Gros Michel.

Panamskou chorobu neboli fusariové vadnutí způsobuje plíseň srpovička špičatovýtrusá (Fusarium oxysporum). Ta napadá řadu rostlin, ale obzvláště banány jsou k této plísni náchylné.

Koncem 20. století se v jihovýchodní Asii začal šířit kmen TR4, který postupně pronikl do všech zemí, jež jsou významnými producenty a vývozci banánů. Podle údajů z roku 2021 pochází 70 % světového exportu banánů z Jižní a Střední Ameriky a 7 % z Filipín, přičemž Filipíny jsou panamskou chorobou obzvláště silně zasaženy.

Odrůda Cavendish je navíc tvořena přírodními klony, což znamená, že všechny rostliny mají stejné geny, takže se mezi nimi plíseň může rychle šířit. Zatím se chorobu daří držet na uzdě, ale je to velmi nákladné.

Zdroj: Pixabay

Řešení pro případ nouze

Choroba postihla i banánové plantáže v Austrálii, objevila se v Severním teritoriu a pomalu se šíří i na východním pobřeží v údolí řeky Tully. Tamní vědci se proto rozhodli jednat a hledat obranu před touto plísní.

Nyní hlásí, že se jim to povedlo. Vytvořili geneticky modifikovaný banán, který získal jméno QCAV-4, jež by měl panamské chorobě odolávat. Vývoj odrůdy vedl profesor James Dale z Queenslandské technologické univerzity.

Ten věří, že tento „nový banán“ nabízí naději pro případ, že by se šíření plísně v Austrálii nadále nedařilo držet pod kontrolou.

Nyní se čeká, zda úřady tento geneticky vylepšený banán schválí. Pokud se tak stane, bude prvním schváleným geneticky modifikovaným banánem na světě, navíc určeným pro pěstování i konzumaci. Na pulty by ale zatím putovat neměl, vědci upravený banán považují za obranu pro případ nouze, pěstovat a prodávat by se začal až v případě, kdy to bude opravdu zapotřebí.

Tedy kdyby hrozila celosvětová likvidace banánových plantáží kvůli plísni Fusarium oxysporum.

Štítky:
Související články
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz