Česká společnost entomologická (ČSE) od roku 2021 vyhlašuje každoročně kampaň s názvem Hmyz roku. Cílem akce je představit široké veřejnosti zajímavého zástupce hmyzu a přispět tak k jeho poznání a ochraně.
V neposlední řadě si klademe za cíl touto formou upoutat veřejnost a vzbudit zájem o pozorování a ochranu hmyzu..
V roce 2023 se Česká společnost entomologická rozhodla Hmyzem roku vyhlásit brouka tesaříka pižmového (Aromia moschata). Jedná se o brouka, který je velmi nápadný, velký a krásně zbarvený. Navíc upoutá na svou pronikavou vůní,.
které vděčí za své české i latinské jméno. Přestože je tesařík pižmový barevným a nápadným druhem, žije poměrně skrytě a potkat jej ve volné přírodě vyžaduje určitou dávku štěstí. Díky dlouholeté a rozsáhlé práci mnoha entomologů v celém Česku máme dostatek historických dat o rozšíření tohoto druhu.
Proto víme, že tesařík pižmový, ač rozšířen stále na většině území Česka, z krajiny pomalu ale jistě mizí, a to jak početností, tak i množstvím lokalit výskytu. Za poslední dobu ubyl dost dramaticky na to, aby se dostal na seznam ohrožených druhů.
Důvodem ohrožení je ztráta vhodných míst pro jeho vývoj, především dříve běžných hlavatých vrb (ano, těch, které známe z obrázků Josefa Lady), které sloužily jako zdroj palivového dříví, letniny pro.
dobytek a proutí na košíky. Právě v nich se tesaříku pižmovému dříve velmi dařilo. Dnes ale vrbové proutí ani letnina nejsou skoro potřeba. Hlavaté vrby, tradiční to součást české kulturní krajiny, proto mizí – a spolu s nimi i vhodné prostředí (nejen) pro tesaříky pižmové.
FOTO: Petr Šípek