Domů     Technika
Legislativní úprava komunitní energetiky
Martin Macourek
od Martin Macourek 26.4.2023

komerční sdělení

V současné době většina domácností řeší, jak uspořit své pravidelné výdaje a ulehčit tak rodinnému rozpočtu. Šetřit se dá v různých oblastech, např. na zábavě či stravování, ovšem oblastí, která je spojená s nejvyššími náklady a tedy i nejvyšším potenciálem uspoření, je bydlení a s ním spojené energie.

Pořízení úsporných spotřebičů, snížení teploty, na kterou vytápíme své obydlí, výměna koupání za sprchování a další „tipy a triky“, které přijímáme do svých životů, nám pomáhají snížit naše účty a zároveň šetřit životní prostředí.

Jak ušetřit maximum?

Stále častěji se však objevují tendence ušetřit ještě více, a to díky využití alternativních zdrojů energie. Fotovoltaické čili solární panely, tepelná čerpadla nebo zemní vrty jsou stále častější jak u novostaveb, tak u dříve postavených objektů.

Ne všechny objekty jsou ale vhodné pro instalaci solárních panelů. Vadí členité střechy, zastínění stromy či výklenky.

Nemá význam zkoušet postavit solární panely na hájenku v lese či bungalovy obklopené vzrostlou vegetací. Ale vysvětlujte to ideologicky vybavenému europoslanci, například s jejich návrhem povinně vybavit fotovoltaickými panely každý nově postavený dům.

Co však přivanulo z Bruselu správně, je směrnice požadující možnost sdílení energie v rámci distribuční energetické sítě.

Jak funguje komunitní energetika v praxi?

Komunitní energetika přepisuje energetický zákon a přichází s možností sdílení obnovitelných zdrojů. Zjednodušeně – na budově školy s plochou střechou je možné umístit 50kWp elektrárnu, která vyrábí polovinu dne obrovské přebytky.

Energii je možné „posílat“ také na obecní úřad, kde slouží úředníkům a zároveň na sportovní stadion, kde ohřívá vodu v zásobníku vody. Platba je nutná toliko za distribuci.

Komunitou jsou i bytové domy, například paneláky. Instalace na střeše panelového domu může být bez velkých investic do rozvodů rozpočítávána do spotřeby domácností, takže podstatně snižuje potřeby energie z velkých zdrojů, třeba plynových elektráren.

Účelem Směrnice o Komunitní energetice a její transpozice do českého zákona je podpora decentralizace a demokratizace energetiky (zvýšené zapojení menších aktérů), zvyšování zapojení obnovitelných zdrojů energie, zvyšování energetické účinnosti a opatření proti energetické chudobě, a to především na úrovni domácností a malých a středních podniků.

Lex OZE II

Pojďme se více zaměřit na novelu zákona, týkající se právě této problematiky, tzv. Lex OZE II a na to, co z ní plyne. Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím této novely stanovuje práva a povinnosti všech aktérů na trhu, nejen distributorů, ale i energetických společenství, především v případě sdílení elektřiny skrze veřejné distribuční soustavy.

Zároveň je výrazně posílena ochrana zákazníků zapojených do energetických společenství, například členství v tomto společenství bude možné ukončit bez sankcí.

Jedním z velmi důležitých bodů, obsažených v novele, je závazný termín pro počátek sdílení, který je stanoven na 1. ledna 2024. Aby bylo možné tomuto termínu opravdu dostát a zajistit sdílení elektřiny hned od počátku příštího roku, obsahuje zákon řadu právních pojistek.

Některá ustanovení z novely Lex OZE II by měla nabýt účinnosti okamžitě po schválení, v ideálním případě tedy od 1.7. 2023. Od data účinnosti tak budou moci vznikat společenství, kterým bude následně umožněno prodávat své přebytky obchodníkovi či čerpat dotace.

K dodržení všech plánovaných aktivit je klíčové, aby novela byla schválena v určeném termínu, a to i přes nevůli odpůrci komunitní energetiky. Dle odborníků jsou však jejich právní argumenty málo relevantní a ukazují spíše na nedostatečnou orientaci v problematice.

Novela splňuje všechny požadavky evropského práva, navíc vychází z již fungujících a osvědčených právních úprav, jako je například ta z Rakouska. Proto by včasnému schválení nemělo již nic bránit. Velmi se o to zasazuje také UKEN.

Aktéři komunitní energetiky

UKEN neboli Unie komunitní energetiky je zájmová skupina sdružující odborníky s pestrou paletou znalostí a zkušeností. Iniciátory vzniku Unie jsou expertní skupina Frank Bold a Hnutí DUHA. Členskou základnu pak tvoří zástupci samospráv, například Spolek na obnovu venkova, který zastupuje v UKEN středočeský krajský zastupitel za ODS Jakub Rejzek.

UKEN bojuje za legislativu, která podpoří rozvoj lokálních čistých zdrojů a podpoří energetickou samostatnost v obcích.

Změna energetického zákona pak podpoří i podnikatele, kteří budou moci využívat přebytkovou energii pro výrobu v době, kdy domácnosti nespotřebovávají téměř žádnou energii – v pracovní době.

Více o komunitní energetice, možnostech sdílení zdrojů a úsporách v ICT odvětvích se můžete dozvědět na konferenci Kam kráčí digitální sítě, která se uskuteční 4. května 2023 v Olomouci. Mimo jiné zde promluví odbornice na dané téma Laura Otýpková ze sdružení UKEN.

reklama
Související články
Už děti vědí, co znamenají tři barvy na semaforu. Ale co kdyby se na něm najednou objevilo i bílé světlo? Není vyloučeno, že se to stane a výzkumníci horlivě zvažují, kdy a jak ho prosadit. Souvisí s autonomními vozidly a i pro ta obyčejná by prý mohlo mít jen samé výhody. Autonomní vozidla (AV) brázdí […]
Oblast technologií je světem, kde se nad dosaženým vývojem leckdy tají dech. Ale jindy je také světem jen těžko uvěřitelných selhání a průšvihů. Inu, jak to tak bývá, není každý den posvícení… Elon a jeho síť Některými je považován za vizionáře, jinými za sociopatického egomaniaka. Ano, řeč je o podnikateli Elonu Muskovi. Když se jednou […]
Využívání umělé inteligence v mnoha sférách je nyní aktuálním diskuzním tématem. Jedni jsou jí nakloněni, druzí ji považují za časovanou bombu. Asi zde bude platit více než jinde, že AI je skvělým sluhou, ale špatným pánem. Umělá inteligence (AI) má neskutečný potenciál. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu jsou přesvědčeni o tom, že by […]
Chatování s umělou inteligencí se stalo oblíbenou kratochvílí posledních měsíců. Pravda, systémy, které jsou na internetu k dispozici, se ještě mají co učit, maturant by je se svými znalostmi ještě zastínil. Ale všeho do času… „Sebevědomý bullshitter, který dokáže psát velmi přesvědčivé nesmysly,“ tak občas bývá umělá inteligence pocházející ze Silicon Valley popisována. Zatímco akademická […]
Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají. Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz