Domů     Technika
Klíčové parametry: Co musí systém umět, aby byl umělou inteligencí?
Zdroj: ADOBE STOCK

Před 68 lety skupina amerických vědců požádala o grant ve výši 13 500 dolarů na uspořádání letního workshopu na Darmouth College v New Hampshire. Oblast, které se chtěli věnovat, byla umělá inteligence.

Od těchto skromných začátků se vývoj samozřejmě posunul. A kde je dnes?.

Umělá inteligence (AI) se od filmových a knižních představ přesunula do běžného života a slýcháme o ní dnes už prakticky ze všech stran. Na správnou výzvu dokáže vytvořit esej, sestavit recept, nákupní seznam nebo pomoci při tvorbě nových léčiv.

Podobné systémy však ukázaly ještě širší potenciál a dokážou třeba převést text na obraz, který dokonce vyhraje uměleckou soutěž.

Co musí zvládnout umělá inteligence?

A tak i když ještě umělá inteligence nemá skutečné vědomí, které jí rády přisuzují sci-fi filmy a romány, vnucuje někdy až znepokojivou myšlenku, co vlastně může dokázat. Ale ne všechno, co se v současnosti umělou inteligencí nazývá, jí také ve skutečnosti je.

Aby se jakýkoliv systém kvalifikoval jako umělá inteligence, musí vykazovat určitou úroveň učení a adaptace, při kterém jde o proces shromažďování informací, jejich třídění a učení se z toho, co bylo uloženo.

To počítačům umožňuje simulovat lidské myšlení a rozhodování. Umělá inteligence je samozřejmě tím zdatnější, čím lepší data získá. Obecně je definována ve dvou kategoriích: úzká umělá inteligence (ANI) a obecná umělá inteligence (AGI), která však zatím neexistuje.

Chytrá jako člověk…

Většina toho, co dnes známe jako umělou inteligenci, má úzkou inteligenci, kdy konkrétní systém řeší konkrétní problém. Na rozdíl od lidské inteligence je takto úzká inteligence použitelná pouze v oblasti, pro kterou je určena.

Je tedy navržena tak, aby zvládala najednou jen jeden úkol a neustále zlepšovala jeho provádění. Patří sem například samořiditelná auta, rozpoznávání tváří nebo technologie na předpovídání počasí. Obecná umělá inteligence by však fungovala stejně jako lidé, tedy že by byla stejně chytrá jako člověk.

V tuto chvíli je nejpozoruhodnějším příkladem snahy o dosažení tohoto cíle použití neuronových sítí a „hlubokého učení“ za použití obrovského množství dat.

Vzrušující cíl, ale dlouhá cesta

Neuronové sítě se inspirují fungováním lidského mozku. Ale stále existuje mnoho věcí, které stroj zvládnout nedokáže. Můžeme si to ukázat na běžné situaci: je třeba uvařit večeři pro rodinu. Robot je teoreticky schopný najít všechny potřebné věci ve spíži, ale dokázal by si poradit s tím, pokud by třeba koření bylo pohozeno na neobvyklém místě?

Stejné je to třeba s nákupem v obchodě. Dokáže stroj vybrat zboží za výhodnou cenu a přitom dbát na konkrétní značku a tento poměr si dát dohromady? Určitá intelektuální práce je zatím pro umělou inteligenci nedostupná.

AGI je tak vzrušujícím cílem pro výzkumníky, ale vyžaduje zdolání velkých technologických milníků, než se k němu dostanou. Může to být vzdáleno několik desetiletí, ale také stovky let, jak přiznávají sami odborníci.

Autor: Kateřina M. Košutová

Související články
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
Čínští vědci vybavili svého robota STAR1 párem tenisek, díky kterým se mu podařilo dosáhnou rychlosti 3,6 m/s, a stát se tak nejrychlejším humanoidním robotem na světě. V závodě v poušti Gobi to nandal i některým svým lidským soupeřům. STAR1 je humanoidní robot vysoký 171 centimetrů a vážící 65 kilogramů, kterého postavila čínská společnost Robot Era. […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje. Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za tu […]
Značka Kia vyvinula jako první na světě automobilové příslušenství vyrobené za použití plastů vytěžených organizací The Ocean Cleanup z Velké tichomořské odpadkové skvrny (GPGP). poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility. Jedním z nejdůležitějších výstupů dosavadní spolupráce je rohož do zavazadelníku z plastů vytěžených z oceánu, kterou Kia v limitované edici uvede ve zcela novém modelu Kia EV3. Exkluzivní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz