Domů     Příroda
Letci v ohrožení: Těla mrtvých netopýrů zaplavila eBay…
Zdroj: Unsplash, Nils Bouillard

V posledních letech byli netopýři nejčastěji spojováni s epidemií koronaviru. Nyní však vědeckou komunitu pobuřuje jiná skutečnost… jejich pozůstatky na prodej.

Jen v říjnu loňského roku se na nákupní platformě Etsy objevilo přes 500 nabídek mrtvých živočichů. Na konkurenčním eBay se jich podařilo zaznamenat 71. „Je to znepokojivé,“ uvedla k problematice odbornice na netopýry a profesorka na Queens College v New Yorku, Joanna Colemanová.

Podle jejího výzkumu vedeného ve spolupráci s Mezinárodní unií pro ochranu přírody byli netopýři propagováni jako halloweenské dekorace nebo netradiční vánoční dárky. Jednotlivým svátečním obdobím navíc odpovídalo také samotné aranžmá.

Ačkoli se povětšinou jednalo o zarámované exempláře s roztaženými křídly, Colemanové se na internetu naskytl pohled také na netopýři čepice, barety a podvazkové pásy nebo živočichy v malých rakvičkách.

Virtuální peklo

Nejčastěji byli inzerováni netopýři druhu Kerivoula hardwickii, žijící převážně na jihovýchodě Asie. Shodou okolností se navíc jedná o savce, kteří byli v roce 2019 Mezinárodním svazem ochrany přírody zařazeni na seznam kriticky ubývajících druhů.

Bohužel pro vědu jsou jeho „katem“ právě obchodníci se suvenýry, jelikož politika jednotlivých zemí se v otázce nelegálnosti odchytu a vývozu těchto živočichů dramaticky rozchází. Colemanová proto upozorňuje, že celková populace netopýrů může být v mnohem horším stavu, než se všeobecně předpokládá.

„Byly chvíle, kdy jsem se při ověřování záznamů zhroutila,“ prohlásila newyorská odbornice. Ačkoli jsou tito letci dlouhodobě prodáváni na trzích v místech jejich nejčastějšího výskytu – zejména pro maso, tradiční medicínu nebo coby suvenýr, on-line platformy tento nežádoucí trend pouze zesilují.

Další na seznamu…

Bohužel rozsah obchodu s netopýry nelze prozatím jednoznačně určit. Podle profesora ekologie a ochrany přírody na Národní autonomní univerzitě v Mexiku, Rodriga Medellína, jeho on-line část s každým dalším měsícem roste.

„Za posledních šest měsíců jsem spatřil mnoho reklam a více lidí za mnou přišlo s tím, co můžeme dělat? Jak to ovládneme a zastavíme?“ uvedl. Odborný tým proto neustále pracuje na tom, aby zjistil, jaké další druhy je možné na internetu pořídit.

Své soustředění směřují zejména k těch chráněným jako jsou například některé druhy kaloňů (Pteropus).

Více se dočtete v čísle 5/2023, které vychází 17. 4. 2023.

reklama
Související články
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Tato unikátní zkamenělina, trojrozměrně zachovaná v tzv. rokycanské kuličce, byla nalezena před více než sto lety. Svá tajemství vydala ale až nyní, díky použití nejmodernější zobrazovací metody za pomoci synchrotronu. […]
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie, neurologické onemocnění mozku. Vědci však dlouhou dobu marně pátrali po tom, co ji způsobilo. Když viníka našli, ukázalo se, že by mohl být přínosem pro lidský boj s […]
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulovat s DNA, promazávat vlastní a krást geny hostitele. Někdy v dobách, kdy se Britské impérium chlubilo, že nad jeho územím slunce nezapadá, putovali pralesem Sumatry sir Thomas […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz