Domů     Technika
Klíčové parametry: Co musí systém umět, aby byl umělou inteligencí?
Zdroj: ADOBE STOCK

Před 68 lety skupina amerických vědců požádala o grant ve výši 13 500 dolarů na uspořádání letního workshopu na Darmouth College v New Hampshire. Oblast, které se chtěli věnovat, byla umělá inteligence.

Od těchto skromných začátků se vývoj samozřejmě posunul. A kde je dnes?.

Umělá inteligence (AI) se od filmových a knižních představ přesunula do běžného života a slýcháme o ní dnes už prakticky ze všech stran. Na správnou výzvu dokáže vytvořit esej, sestavit recept, nákupní seznam nebo pomoci při tvorbě nových léčiv.

Podobné systémy však ukázaly ještě širší potenciál a dokážou třeba převést text na obraz, který dokonce vyhraje uměleckou soutěž.

Co musí zvládnout umělá inteligence?

A tak i když ještě umělá inteligence nemá skutečné vědomí, které jí rády přisuzují sci-fi filmy a romány, vnucuje někdy až znepokojivou myšlenku, co vlastně může dokázat. Ale ne všechno, co se v současnosti umělou inteligencí nazývá, jí také ve skutečnosti je.

Aby se jakýkoliv systém kvalifikoval jako umělá inteligence, musí vykazovat určitou úroveň učení a adaptace, při kterém jde o proces shromažďování informací, jejich třídění a učení se z toho, co bylo uloženo.

To počítačům umožňuje simulovat lidské myšlení a rozhodování. Umělá inteligence je samozřejmě tím zdatnější, čím lepší data získá. Obecně je definována ve dvou kategoriích: úzká umělá inteligence (ANI) a obecná umělá inteligence (AGI), která však zatím neexistuje.

Chytrá jako člověk…

Většina toho, co dnes známe jako umělou inteligenci, má úzkou inteligenci, kdy konkrétní systém řeší konkrétní problém. Na rozdíl od lidské inteligence je takto úzká inteligence použitelná pouze v oblasti, pro kterou je určena.

Je tedy navržena tak, aby zvládala najednou jen jeden úkol a neustále zlepšovala jeho provádění. Patří sem například samořiditelná auta, rozpoznávání tváří nebo technologie na předpovídání počasí. Obecná umělá inteligence by však fungovala stejně jako lidé, tedy že by byla stejně chytrá jako člověk.

V tuto chvíli je nejpozoruhodnějším příkladem snahy o dosažení tohoto cíle použití neuronových sítí a „hlubokého učení“ za použití obrovského množství dat.

Vzrušující cíl, ale dlouhá cesta

Neuronové sítě se inspirují fungováním lidského mozku. Ale stále existuje mnoho věcí, které stroj zvládnout nedokáže. Můžeme si to ukázat na běžné situaci: je třeba uvařit večeři pro rodinu. Robot je teoreticky schopný najít všechny potřebné věci ve spíži, ale dokázal by si poradit s tím, pokud by třeba koření bylo pohozeno na neobvyklém místě?

Stejné je to třeba s nákupem v obchodě. Dokáže stroj vybrat zboží za výhodnou cenu a přitom dbát na konkrétní značku a tento poměr si dát dohromady? Určitá intelektuální práce je zatím pro umělou inteligenci nedostupná.

AGI je tak vzrušujícím cílem pro výzkumníky, ale vyžaduje zdolání velkých technologických milníků, než se k němu dostanou. Může to být vzdáleno několik desetiletí, ale také stovky let, jak přiznávají sami odborníci.

Autor: Kateřina M. Košutová

reklama
Související články
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nových materiálů. Učebnicovým příkladem je inzulin, který nám od 80. let 20. století vyrábějí geneticky upravené bakterie a kvasinky. Vědecký tým pod vedením syntetického biologa Pavla Dvořáka z Masarykovy univerzity pracuje s bakterií Pseudomanas putida. Ta byla […]
Poslední listopadový týden bude v Česku už 6. rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Časopis 21. STOLETÍ je mediálním partnerem kosmického týdne. Czech Space Week určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá […]
Mercedes-Benz uspořádal globálně vůbec první veřejný nárazový test dvou elektromobilů, aby prokázal bezpečnost těchto vozů v podmínkách, které se co nejvíce blíží reálným střetům na silnici. Zatímco u standardních bezpečnostních testů, jako je Euro NCAP, naráží vozík o hmotnosti 1 400 kg polovinou své deformovatelné hliníkové přídě do zkoušeného vozu, test stuttgartské automobilky proběhl za […]
Dnes odpoledne se uskutečnil druhý testovací let kosmického dopravního systému Starship společnosti SpaceX. Kosmická loď poprvé dosáhla hranice vesmíru, nicméně ve výšce 148 kilometrů vybuchla. Dvoustupňová loď odstartovala ve 14,03 z odpalovací rampy Starbase poblíž Boca Chica v Texasu na plánovaný devadesátiminutový let do vesmíru bez posádky. Třiatřiceti motorům Raptor rakety Super Heavy podařilo vynést […]
Chemická kybernetika. Biochemie a mikrobiologie. Omezování klimatických změn.  Vodíkové technologie a nanomateriály. Na dnech otevřených dveří, které 24. a 25. listopadu pořádá pražská Vysoká škola chemicko-technologická, se středoškoláci a jejich rodiče seznámí se širokým spektrem studijních oborů, špičkovým vybavením laboratoří nebo výrobou ve výzkumném minipivovaru. „Zájemci si vyzkouší moderní přístroje a technologie, ale především budou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz