Domů     Zajímavosti
Jak se připravit na prezentaci
Martin Macourek
od Martin Macourek 29.3.2023

komerční sdělení

Prezentace jsou nedílnou součástí mnoha pracovních a vzdělávacích prostředí. Připravit se na prezentaci může být zpočátku náročné, ale s následujícími tipy bude vaše příprava snazší a povede k úspěšnému výsledku.

V tomto článku se podíváme na několik kroků, jak se připravit na prezentaci a jak zajistit, aby vaše prezentace byla efektivní a přesvědčivá..

Základní vybavení

Příprava na prezentaci může být někdy velmi stresující, ale pokud si dáte dostatek času a připravíte se pečlivě, může být vaše prezentace úspěšná. Nezapomeňte si den předem zabalit vše, co k prezentaci potřebujete.

Nezapomeňte na notebook s nabíječkou, flash disk a HDMI kabel.

HDMI kabel je důležitý, protože místo, kde budete prezentovat nemusí disponovat tím správným kabelem a mohou tak vzniknout zbytečné problémy a nervozita.

Trénink

Procvičte si prezentaci alespoň několikrát předtím, než ji budete prezentovat před publikem. Tím se ujistíte, že víte, co budete říkat a také, že v prezentaci máte vše, co tam má být. Přemýšlejte o tom, co chcete svou prezentací dosáhnout. Určete si hlavní zprávu, kterou chcete publiku sdělit.

Připravte se také na otázky, které může vaše publikum po prezentaci mít. Většinou publikum bude chtít se na něco dotázat, takže se připravte na možné otázky, který se týkají tématu.

Jak zaujmout publikum

Když máte připravenou kvalitní prezentaci a máte trénink za sebou, tak je důležité se také připravit na to, jakým způsobem budete vaši prezentovat. Hlas je při prezentaci vaším nejdůležitějším nástrojem.

Hovořte jasně a hlasitě, aby byly vaše slova srozumitelné. Pokud máte tendenci mluvit rychle nebo tiše, ujistěte se, že mluvíte dostatečně pomalu a hlasitě, aby publikum mohlo slyšet a porozumět všem vašim slovům.

Udržujte variabilitu ve vašem hlasu. Mluvte s emocemi a důrazem, když chcete zdůraznit důležitá témata nebo body. Používání důrazu a emocí může pomoci posílit vaše sdělení a více zaujmout publikum.

Kromě hlasu také kontrolujte své tempo mluvy. Mluvení příliš rychle může způsobit, že se publikum ztratí, zatímco mluvení příliš pomalu může být nudné a otravné. Pokud se chystáte mluvit o složitých konceptech nebo detailních informacích, ujistěte se, že mluvíte dostatečně pomalu, aby publikum mohlo sledovat prezentaci a vaše vysvětlení.

Opakujte důležité body. Opakování klíčových bodů nejen posiluje vaše poselství, ale také pomáhá posluchačům lépe porozumět vašim myšlenkám a zprávě. Používejte pauzy.

Pauzy jsou důležité pro správnou komunikaci vašich myšlenek a dávají publiku čas na vstřebání informací. Používání pauz také může pomoci zlepšit vaši artikulaci a vypořádat se s nervozitou.

reklama
Související články
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy, během pandemie COVID-19. Za tímto účelem zároveň vyvinul speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám „Biosenzory se ukazují jako slibný nástroj […]
Masaryk, Beneš, Havel a… Kučera. Pouze tito čtyři Češi byli zvoleni do vysoce prestižní a elitní Americké filozofické společnosti. Společnost má aktuálně méně než 1000 členů, z toho jen 158 ze zahraničí, a oceňuje mimořádné úspěchy v oblasti matematiky a fyzikálních věd, biologických věd, společenských a behaviorálních věd, umění a humanitních věd a věcí veřejných. […]
Začalo to vlastně mimochodem. Před časem jsme psali článek o „Průlomu v léčbě koktavosti: Americká studie dává naději…“, a reagoval na něj biofyzik, profesor RNDr. Josef Pešák, CSc. Několik telefonátů vystřídalo pozvání do Olomouce a to vyústilo v návštěvu a povídáním na téma balbutismus (koktavost)… Dodnes široce používaná efektivní léčba koktavosti neexistuje, funguje především na bázi logopedické […]
Asi už jste zaznamenali, že slavíme 20 let na trhu. A i když narozeniny máme my, odměníme vás. Rozdáme 20 cen v hodnotě přes 21 000 korun. Soutěžní otázka zní: Kolikáté VYDÁNÍ časopisu 21. STOLETÍ je aktuálně na stáncích? a) 221. b) 231. c) 241. (Malá nápověda: Pokud jste četli minulé číslo 5/2023, mělo by […]
Finanční technologie nám usnadňují běžný život, šetří spoustu času a umožňují pohodlnější využívání peněz. Ale mohou nám přivodit i spoustu starostí, zejména když je nevyužíváme správně nebo když na straně jejich poskytovatele něco nefunguje. Kdo dohlíží na banky, aby jimi zajišťované finanční technologie byly v pořádku? Jistě vás napadne ČNB. Ale není jediná. Finanční technologie nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz