Domů     Technika
Jaké jsou možnosti využití umělé inteligence v dnešním světě?

komerční sdělení

Téma umělé inteligence rezonuje naší společností čím dál intenzivněji. I vy jste se již určitě setkali s umělou inteligencí, která umí generovat obrázky, videa, hudbu či texty. Možná máte i povědomí o tom, že lze umělou inteligenci využít prakticky ve všech oblastech lidského života, vědy, podnikání, nebo třeba umění. Jaký přínos tedy má umělá inteligence v dnešním světě?.

Umělá inteligence (AI) se stává nevyhnutelnou součástí dnešního světa, který se stále více digitalizuje. AI je schopna analyzovat obrovské množství dat, odhalovat neviditelné vzory, zrychlovat procesy a zlepšovat výkon v mnoha oblastech.

Díky procesu průběžného učení a díky aktualizacím má navíc AI úctyhodnou schopnost neustálého vylepšování. AI je používána od vědeckého výzkumu po podnikání a vládní instituce, své využití ale najde i v běžném životě obyčejných lidí.

Rozezná rakovinu a zvládne i předběžnou diagnostiku

Jak lze tedy využít umělou inteligenci v jednotlivých odvětvích? Například v oblasti zdravotnictví má AI potenciál využití při diagnostice onemocnění a navrhování léčebných plánů.

Umělou inteligenci využívá například aplikace Ada, která uživatelům pomáhá s předběžnou autodiagnostikou. Umělá inteligence se osvědčila také v radiologii, kdy pomáhá při rozpoznání rakoviny na rentgenových snímcích.

Využít ji lze také k analýze zdravotních záznamů a identifikaci pacientů s vyšším rizikem vzniku specifických onemocnění.

Jsou auta bez řidiče budoucností bez nehod?

V automobilovém průmyslu se umělá inteligence využívá například při vývoji autonomních vozidel v rámci snahy o zlepšení bezpečnosti a snížení nehod na silnicích. Autonomní vozidla mohou být mnohem bezpečnější, pokud budou schopna v reálném čase reagovat na situace v dopravě.

Díky umělé inteligenci mohou vozidla lépe rozpoznat překážky a rizikové situace a zlepšit tak bezpečnost na silnicích..

Reklamní investice využité na maximum

V oblasti marketingu může zase AI pomoci firmám při cílení na zákazníky a personalizaci reklam, a tím pádem také k větší efektivitě reklamních kampaní a zvýšení prodeje.

Řada marketérů již teď využívá umělou inteligenci k identifikaci trendů a preferencí zákazníků a k personalizaci nabídek produktů a služeb.

Od medicíny po klimatické změny

V průmyslové výrobě může umělá inteligence ulehčit lidem práci při optimalizaci výrobních procesů a vylepšení kvality výrobků, v oboru financí má AI potenciál využití při rozhodování o investicích a optimalizaci portfolia, nebo dokonce třeba i při identifikaci podvodů.

Umělá inteligence může v řadě vědních oborů pomoci také při analýze velkého množství dat a identifikaci nových možností v různých oblastech, od medicíny po klimatické změny.

Umělá inteligence má potenciál využití také při řízení návaznosti procesů ve výrobě, organizaci a technologii výroby. Díky AI mohou být návaznosti procesů lépe koordinovány a optimalizovány, což vede k vyšší efektivitě, výkonnosti a hospodárnosti celého výrobního procesu.

Umělá inteligence může také pomoci s automatickým plánováním, předvídáním a včasnou detekcí případných chyb a s řízením zásob, což snižuje čas a náklady výroby a zvyšuje celkovou kvalitu výrobků.

Výrobní linky řízené pomocí AI jsou schopny se přizpůsobit měnícím se podmínkám, což umožňuje rychle reagovat na nové výzvy a potřeby trhu. Lidskou sílu, dosud potřebnou pro výkon těchto operací, lze pak efektivně využít v jiných směrech.

AI v IT: ochrana před kyberútoky či optimalizace výkonu sítě

Umělou inteligenci lze také účinně využít v oblasti IT, jmenovitě pak v oboru kybernetické bezpečnosti, kde se z AI stává čím dál důležitější součást procesu zajišťování kybernetické bezpečnosti a řízení provozu v sítích.

S pomocí AI mohou být identifikovány a neutralizovány bezpečnostní hrozby, jako jsou například malwarové útoky nebo phishingové e-maily.

Umělá inteligence zde může také být využita pro detekci anomálií v síťovém provozu a automatickou reakci na případné narušení bezpečnosti. Kromě toho může AI pomoci při řízení provozu v sítích a optimalizaci výkonu sítě, například prostřednictvím inteligentního rozložení zatížení a prediktivní údržby.

Díky tomu se zvyšuje bezpečnost a výkonnost sítě a minimalizují se výpadky a další problémy.

Zajímají vás možnosti využití umělé inteligence v oblasti IT? Nenechte si ujít přednášku Patrika Zandla na konferenci Kam kráčí digitální sítě ve čtvrtek 4. 5. 2023 v NH Hotel Olomouc.

REGISTRUJTE SE ZDE.

Související články
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopraví na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie. Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování […]
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. Ve Fakultní nemocnici Virgen del Rocío v Seville se odehrává revoluce v péči o malé pacienty. Společnost Honda zde ve spolupráci s místními odborníky představila robota „Haru“, navrženého speciálně pro děti podstupující dlouhodobou léčbu. Haru […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz