Domů     Medicína
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
Zdroj: Pixabay

Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno jediné potáhnutí. Ve stejném okamžiku se ale v jeho těle začíná odehrávat nespočet reakcí na přítomnost chemického nepřítele, které vyústí až v opojné uvolnění dopaminu. To vše navíc za méně než 10 vteřin..

Za skutečný ráj nikotinu je aktuálně možné označit Bulharsko, cigaretám zde totiž podle posledních údajů z ledna 2023 neodolá 28,2 % populace starších 15 let. Druhou příčku si pro sebe zabralo Turecko s 27,3 % populace, následované Řeckem, kde jde o 27,2 %.

Česká republika se v nejnovějším žebříčku umístila „až“ na 14. místě, se skóre 21,3 %. Zatímco po dlouhá léta bylo kouření považování za zlozvyk, dnes je vnímáno jako chronické, recidivující onemocnění.

Jako piráti

Za vysokou návykovostí a pro mnohé doživotní závislostí stojí látka jménem nikotin. Mnozí experti jej proto neváhají označovat za návykovější drogu než kokain nebo heroin. „Většina obratlovců má ve svém centrálním nervovém systému mechanismus, který odhaluje, učí se a zhodnocuje chování, které zvyšuje šance na přežití.

Drogy, jako je nikotin, dokážou zmást mozek tím, že pirátsky zaútočí na tento systém odměny,“ uvedl psycholog a odborník na závislosti Henri-Jean Aubin.

60 minut

Zatímco menší dávka podporuje soustředění, vyšší dávky dokážou uživatele spolehlivě a prakticky okamžitě uklidnit. Jak moc je jedinec závislý, lze navíc poměrně jednoduše vypozorovat. Stačí se zaměřit na skutečnost, za jak dlouho po probuzení má potřebu jít si zapálit.

Obecně platí, že pokud si člověk dopřeje cigaretu do 60 minut od chvíle, kdy vstal z postele, bojuje již se silným návykem, při kterém se začínají dostavovat i pocity chronického nedostatku. Ty mají obvykle podobu vnitřního neklidu a podrážděnosti.

Někteří pociťují také problémy se spánkem či odpočinkem. Kuřáci však žijí v blažené nevědomosti, že jsou to právě cigarety, díky kterým lépe zvládají stres. Ve skutečnosti je to ale přesně naopak. Právě kouření totiž značně snižuje odolnost a kvalitu jejich psychiky.

Zdroj: Unsplash, Annie Spratt

Smutek jako motor?

Ze všech známých emocí se touha po cigaretě pojí především se smutkem. Alespoň podle výsledků výzkumu, který učinili experti z Harvardovy univerzity, kteří v jedné z jeho částí sledovali více než 10 tisíc dobrovolníků, a to po dobu 20 let.

„Shledali jsme, že speciálně mocným spouštěčem užívání návykových látek se zdá být smutek,“ prohlásil jeden z autorů rozsáhlé studie, Charles Dorison. Čím silnější smutek jedinci vykazovali, tím častěji se uchylovali k „terapii“ cigaretou.

Příčinný efekt se však v první fázi studie odhalit nepodařilo. Kouřili lidé proto, že byli smutní? Anebo tomu bylo přesně naopak, a podléhali smutku, protože si uvědomovali závislost? Vědci doufají, že správné pochopení toho, co člověka k cigaretě vede, dokáže zefektivnit odvykání.

Pochopit a pak odvyknout

Na řadu proto přišla další „zkouška“, ve které sehrálo hlavní roli 425 kuřáků a jeden videoklip. První třetině pustil odborný tým smutné video o ztrátě životního partnera, druhá sledovala neutrální obsah a třetí musela zhlédnout nechutné záběry znečištěné toalety.

Úkolem všech tří skupin bylo po ukončení „promítání“ sepsat jakousi recenzi, zatímco vědci pozorovali, kdo bude pociťovat chuť na cigaretu nejakutněji. Po krabičce „úlevy“ následně sáhl jako první tým vystavený tragédii.

Ti netrpěliví

Podobně laděn byl také výzkum číslo tři. Na 700 mužů a žen rozdělených do dvou skupin dostalo znovu za úkol sledovat video – jedno se smutným podtextem, druhé s neutrálním.

Následně dostaly obě skupiny na výběr, zda mají zájem o méně potáhnutí ihned po zhlédnutí, anebo více a později. Ukázalo se, že skupina, které byla zaplavena smutkem, byla mnohem netrpělivější než ta neutrální.

Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz