Domů     Medicína
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
Zdroj: Pixabay

Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno jediné potáhnutí. Ve stejném okamžiku se ale v jeho těle začíná odehrávat nespočet reakcí na přítomnost chemického nepřítele, které vyústí až v opojné uvolnění dopaminu. To vše navíc za méně než 10 vteřin..

Za skutečný ráj nikotinu je aktuálně možné označit Bulharsko, cigaretám zde totiž podle posledních údajů z ledna 2023 neodolá 28,2 % populace starších 15 let. Druhou příčku si pro sebe zabralo Turecko s 27,3 % populace, následované Řeckem, kde jde o 27,2 %.

Česká republika se v nejnovějším žebříčku umístila „až“ na 14. místě, se skóre 21,3 %. Zatímco po dlouhá léta bylo kouření považování za zlozvyk, dnes je vnímáno jako chronické, recidivující onemocnění.

Jako piráti

Za vysokou návykovostí a pro mnohé doživotní závislostí stojí látka jménem nikotin. Mnozí experti jej proto neváhají označovat za návykovější drogu než kokain nebo heroin. „Většina obratlovců má ve svém centrálním nervovém systému mechanismus, který odhaluje, učí se a zhodnocuje chování, které zvyšuje šance na přežití.

Drogy, jako je nikotin, dokážou zmást mozek tím, že pirátsky zaútočí na tento systém odměny,“ uvedl psycholog a odborník na závislosti Henri-Jean Aubin.

60 minut

Zatímco menší dávka podporuje soustředění, vyšší dávky dokážou uživatele spolehlivě a prakticky okamžitě uklidnit. Jak moc je jedinec závislý, lze navíc poměrně jednoduše vypozorovat. Stačí se zaměřit na skutečnost, za jak dlouho po probuzení má potřebu jít si zapálit.

Obecně platí, že pokud si člověk dopřeje cigaretu do 60 minut od chvíle, kdy vstal z postele, bojuje již se silným návykem, při kterém se začínají dostavovat i pocity chronického nedostatku. Ty mají obvykle podobu vnitřního neklidu a podrážděnosti.

Někteří pociťují také problémy se spánkem či odpočinkem. Kuřáci však žijí v blažené nevědomosti, že jsou to právě cigarety, díky kterým lépe zvládají stres. Ve skutečnosti je to ale přesně naopak. Právě kouření totiž značně snižuje odolnost a kvalitu jejich psychiky.

Zdroj: Unsplash, Annie Spratt

Smutek jako motor?

Ze všech známých emocí se touha po cigaretě pojí především se smutkem. Alespoň podle výsledků výzkumu, který učinili experti z Harvardovy univerzity, kteří v jedné z jeho částí sledovali více než 10 tisíc dobrovolníků, a to po dobu 20 let.

„Shledali jsme, že speciálně mocným spouštěčem užívání návykových látek se zdá být smutek,“ prohlásil jeden z autorů rozsáhlé studie, Charles Dorison. Čím silnější smutek jedinci vykazovali, tím častěji se uchylovali k „terapii“ cigaretou.

Příčinný efekt se však v první fázi studie odhalit nepodařilo. Kouřili lidé proto, že byli smutní? Anebo tomu bylo přesně naopak, a podléhali smutku, protože si uvědomovali závislost? Vědci doufají, že správné pochopení toho, co člověka k cigaretě vede, dokáže zefektivnit odvykání.

Pochopit a pak odvyknout

Na řadu proto přišla další „zkouška“, ve které sehrálo hlavní roli 425 kuřáků a jeden videoklip. První třetině pustil odborný tým smutné video o ztrátě životního partnera, druhá sledovala neutrální obsah a třetí musela zhlédnout nechutné záběry znečištěné toalety.

Úkolem všech tří skupin bylo po ukončení „promítání“ sepsat jakousi recenzi, zatímco vědci pozorovali, kdo bude pociťovat chuť na cigaretu nejakutněji. Po krabičce „úlevy“ následně sáhl jako první tým vystavený tragédii.

Ti netrpěliví

Podobně laděn byl také výzkum číslo tři. Na 700 mužů a žen rozdělených do dvou skupin dostalo znovu za úkol sledovat video – jedno se smutným podtextem, druhé s neutrálním.

Následně dostaly obě skupiny na výběr, zda mají zájem o méně potáhnutí ihned po zhlédnutí, anebo více a později. Ukázalo se, že skupina, které byla zaplavena smutkem, byla mnohem netrpělivější než ta neutrální.

reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Říká se, že malé děti jsou jako houby, dokáží si velmi rychle osvojit nové dovednosti. Učení se novým věcem, zejména jazykům, je pro ně mnohem snazší než pro dospělé. Vědcům se nyní podařilo objasnit, co za tím stojí. Schopnost dětí rychle se učit novým věcem zaujala vědce, kteří se snaží přijít na to, proč tomu […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
V boji proti HIV zatím medicína nedosáhla velkých úspěchů. Připsat si může jen pár vyléčených, označované podle míst nemocnic jako berlínský, londýnský a düsseldorfský pacient. Všichni vyléčení trpěli současně rakovinou, a tak podstoupili transplantaci kostní dřeně – s vadou v genu nových buněk. Ta je zachránila, ale jde o metodu s tolika komplikacemi, že se […]
Myalgická encefalomyelitida neboli chronický únavový syndrom je na vzestupu, a zřejmě má co do činění i s takzvaným long covidem. Nejnovější studie přitom naznačují, že příčinu syndromu lze hledat ve změnách střevního mikrobiomu v důsledku virových infekcí. Chronický únavový syndrom (CFS z anglického chronic fatigue syndrome) je i dnes stigmatizovanou nemocí, ačkoliv jí jen u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz