Domů     Zajímavosti
Jezte společně aneb Benefity rodinné večeře
Zdroj: Unsplash, Cristiano Pinto

Večeře v rodinném kruhu jsou příjemným zakončením dne, příležitost se uvolnit a popovídat si se svými blízkými. I když je Češi milují, každý den si je dopřává jen 9 % rodin. Alespoň třikrát týdně pak 60 % rodin.

Společné večeře přitom přinášejí spoustu výhod, včetně zdravotních. Třeba….

Nejnovější průzkum uskutečněný v září tohoto roku American Heart Association, kterého se zúčastnilo na 1 000 dospělých Američanů, ukazuje, že společná rodinná večeře pomáhá snížit hladinu stresu. Potvrdilo to 91 % dotázaných.

reklama

Dr. Erin Michosová, ředitelka preventivní kardiologie na univerzitě Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru, k tomu říká: „Sdílení jídla s ostatními je skvělým způsobem, jak snížit stres, zvýšit sebevědomí a zlepšit sociální spojení, zejména u dětí.“.

Snížení rizika onemocnění srdce

A dodává: „Neustálý, chronický stres může celoživotně zvyšovat riziko srdečních onemocnění, jakými jsou infarkt myokardu nebo mozková mrtvice, proto je důležité, aby dospělí lidé našli metody, jak stres co nejvíce snížit a lépe ho zvládat.“ A jednou z nich mohou být právě společné rodinné večeře.

Až 54 % účastníků průzkumu řeklo, že jim společné jídlo připomíná, aby zpomalili a dali si pauzu. Zhruba 67 % lidí pak uvedlo, že jim sdílení společných okamžiků u jídla připomíná důležitost spojení s ostatními lidmi.

Méně stresu a více zdravého jídla

Nemusí se jednat jen o společné večeře, stejný přínos budou mít i víkendové snídaně, případně oběd snězený se spolupracovníky. Až 69 % účastníků výzkumu uvedlo, že se cítili méně vystresovaní poté, co mohli v práci poobědvat s kolegy.

reklama

Navíc, pokud budete pravidelně jíst domácí stravu, budete mít menší sklon k tloustnutí, protože doma uvařené pokrmy nejsou zpravidla tak tučné a nezdravé jako jídla z restaurací, zejména fast foodů. Pravděpodobně budete chtít být dobrým vzorem dětem, a tak budete automaticky sahat po zdravějších potravinách, a tím pozitivně ovlivňovat zdraví své i svých dětí.

Zdroj: Unsplash, Brooke Lark

Přehled o životě dětí i partnera

Během společného jídla v uvolněné atmosféře si také snáze uvědomíte pocit nasycení a nebudete mít tendence se přejídat. I tím snížíte pravděpodobnost rozvoje obezity. Pokud budete pravidelně večeřet se svými dětmi, a to i těmi odrostlejšími, budete díky tomu mít stále přehled o jejich životě.

reklama

Ačkoliv teenageři nejsou zrovna nejsdílnější, nad talířem dobrého jídla se snáze uvolní a otevřou. Zároveň budete moci odhalit jejich případné stravovací problémy, zejména poruchy příjmu potravy.

Lepší školní výsledky

Studie provedená na 8 000 evropských dětech zjistila, že díky společným rodinným večeřím se u dětí sníží riziko rozvoje obezity až o 30 %. Nic se ale nemá přehánět, objednaná pizza spolehlivě vykouzlit úsměv na dětské tváři a zvýší pocit sounáležitosti v rodině.

Společné večeře mohou dětem pomoci zlepšit i jejich školní výsledky. Díky povídání u stolu se naučí lépe se vyjadřovat a dojde k obohacení jejich slovní zásoby.

Podle studie zveřejněné v New Directions for Child and Adolescent Development se děti mohou v průběhu rodinné večeře naučit více nových slov než díky pravidelnému čtení pohádek před spaním.

Větší sebedůvěra a menší sklon k závislostem

Pohoda a uvolněná atmosféra u stolu v nich navíc vzbudí pocit sounáležitost a bezpečí. Budou tak šťastnější a zároveň si budou více věřit. Zároveň se napodobováním chování rodičů naučí správně stolovat i vybírat si zdravější pokrmy i mimo domov.

Podle studie Národního centra pro drogové závislosti při Kolumbijské univerzitě mají děti, které se účastní rodinných večeří pětkrát a více týdně, se svými rodiči bližší a hlubší vztahy. Zároveň jsou méně náchylné k závislostem, zejména na drogách a alkoholu.

Autor: Alexandra Fiedlerová

reklama
Související články
Prokrastinace představuje fenomén odkládání plnění povinností a úkolů. Místo toho se člověk raději věnuje nedůležité činnosti, nebo přímo nicnedělání. Rozhodně si však při ní neodpočinete, nestojí za ní ale ani lenost. Co ji způsobuje a jak s ní zatočit? Podle odborníků je prokrastinace výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů, zejména těch náročných a […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
Neodvratitelná je sudba vysychajícího Aralského jezera. Z kdysi obří vodní plochy zůstal jen malý pozůstatek na kazašské straně hranice. Zcela stejný osud však hrozí i dalším jezerům – mezi nimi i Urmijskému jezeru v Íránu, které bývalo největším jezerem na Blízkém východě. Voda v bezodtokém jezeře, které mělo dříve rozlohu 5000 km2 jako Ústecký kraj, ubývá nepřetržitě od […]
Odpad znamená každou movitou věc, které se člověk zbavuje. Řečeno Nerudovsky: Kam s ním? Do popelnice… V Brně to představuje přes 37 kilo za rok. Odborníků z Mendelovy univerzity proto v několikaletém projektu hledali způsob, jak plýtvání zamezit a popelnicím ulehčit. Lidé si plýtvání často neuvědomují a ani netuší, kolik jídla a peněz měsíčně vyhodí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz