Domů     Medicína
I náplasti budou chytré…
Zdroj: Pixabay

Vlastně už jsou, i když zatím jen v laboratořích. Ale pokusy s nimi jsou tak úspěšné, že už chybí jediné – rozšíření do velikosti vhodné pro člověka, ne pouze pro drobné laboratorní myši..

Se zraněním pod náplastí je to trochu jako s pověstnou Schrödingerovou kočkou. Dokud náplast nesundáte a nepodíváte se pod ní, nebudete vědět, jak se hojení (ne)daří. Jenže sundávání má svá rizika. Pokud se rána úspěšně zaceluje, může se takovou manipulací choulostivá nová tkáň poškodit.

Je-li stále otevřená, pak se do ní zase lehce zanese infekce. Proto s nápady, jak získat přehled i bez snímání náplasti nebo obvazu experimentovali už před lety američtí vojenští lékaři a vymysleli tenoučkou fosforeskující vrstvu, která reagovala na množství kyslíku ve zraněné tkání. Čím více kyslíku, tím lépe probíhá hojení, a tím více vrstva také zářila.

Výzkum pokročil

Od té doby se ale výzkum pohnul dopředu obřími kroky, neboť zdaleka není tématem jen pro vojenskou medicínu, ale mnohem spíš pro ošetřování těžko se hojících ran diabetiků nebo proleženin. Od pouhého signalizování průběhu hojení už věda postoupila k detailnějšímu sledování a dokonce řízení celého procesu.

Nápady, jak na to a které biologické hodnoty v ráně vlastně sledovat, jsou různé. Může to být peroxid vodíku jakožto důležitý indikátor infekce. Právě na ten se zaměřili na Univerzitě Rhode Island, kde tým Daniela Roxburyho vymyslel obvazy s nanovlákny a nanosenzory, které vědcům hlásily množství peroxidu.

Na Záhřebské univerzitě se zase zajímali o pH tkáňového moku v ráně, jehož změny signalizují šíření nebo naopak ústup infekce. K jeho sledování propojili hydrogel citlivý na pH s miniaturními optoelektronickými sondami.

Trochu jiné variantě tohoto nápadu se pak věnoval spojený výzkum čínských, portugalských a brazilských pracovišť. V jejich experimentu nebyla na pH tkáňového moku citlivá hydrokoloidní vrstva, ale přímo optické vlákno.

Aktivní hojení

Ještě o krok dál postoupil výzkum na Stanfordově univerzitě v USA. A je to podstatný krok. Podle článku zveřejněného koncem loňského listopadu v časopise Nature Biotechnology umí nově vyvinutý systém spojit pasivní sledování rány s aktivními zásahy pro urychlení hojení.

Dokáže zlepšit prokrvení, urychlit uzavírání tkáně a dokonce omezit zjizvení. Základem je opět hydrogel, na nějž je v tomto případě napojena vrstvička „chytré“ elektroniky tenká pouhopouhých 100 mikronů, tedy 0,1 mm.

Autor: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v čísle 4/2023, které vychází již 16. března.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz