Domů     Objevy
Tajemství hvězdy X3a pomohl odhalit český vědec
Jan Zelenka 10.3.2023
foto: Pixabay

Záhadné okolnosti vzniku velmi mladé hvězdy poblíž masivní černé díry v centru naší Mléčné dráhy objasnil mezinárodní tým pod vedením Floriana Peißkera z Univerzity v Kolíně nad Rýnem. Členem týmu byl i Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně..

Spektrální charakteristiky naznačují, že X3a je nejmladší a zároveň nejtěžší hvězdou, kterou se dosud podařilo objevit přímo v srdcinaší galaxie. Z astrofyzikálního hlediska existuje pouhý okamžik, je mladší než lidstvo, a působivé jsou i její rozměry – je asi desetkrát větší a patnáctkrát těžší než Slunce.

Podle dosud známých teorií o vzniku hvězd by se tak blízko černé díry (známé též jako Sgr A*) neměla vůbec vyskytovat: „Obecně je okolí černé díry považováno za velmi nehostinnou oblast, která se vyznačuje vysoce dynamickými procesy a intenzivním rentgenovým a ultrafialovým zářením,“ uvádí Michal Zajaček.

Okolnosti zrodu

Vědci však prokázali, že ve vzdálenosti pouhých několika světelných let od černé díry se nachází oblast, která podmínky pro vznik hvězd splňuje. Tato oblast má tvar prstence z plynů a prachu, je dostatečně chladná a chráněna před ničivým zářením.

Nízké teploty a vysoké hustoty vytvářejí prostředí, kde mohou vznikat mračna o hmotnosti stovek Sluncí. Díky vzájemným kolizím se mračna velmi rychle pohybují směrem k černé díře a časové rozmezí, v němž pod vlivem gravitace dojde k jejich kolapsu a zrodu hvězdy, velmi dobře odpovídá stáří X3a.

Střed Mléčné dráhy, hvězdy jsou označeny červeno-zlatou barvou. Foto: MUNI

Pozorování ukazují, že podobných oblaků je v oblasti mnoho, mohou navzájem interagovat a čas od času pravděpodobně některý „spadne“ směrem k černé díře. Hvězda X3a se zformovala a vyvinula do téměř dospělé hvězdy právě během takového pádu mraku.

„X3a je obrem mezi hvězdami a tito obři se velmi rychle vyvíjejí a dospívají. Měli jsme štěstí, že jsme tuto masivní hvězdu spatřili uprostřed cirkumstelární mlhoviny ve tvaru komety právě v tomto zárodečném stadiu.

Následně jsme identifikovali klíčové znaky spojené s jejím mladým věkem,“ upřesnil Zajaček.

Poloha X3a ve středu Mléčné dráhy. X3 označuje větší kometární obálku, tzv. bow shock, vznikající při nadzvukovém pohybu hvězdy. Foto: MUNI 

Paradox mládí

Vzhledem k tomu, že podobné prachové a plynné prstence lze nalézt i v jádrech jiných galaxií, může popsaný mechanismus fungovat poměrně obecně napříč vesmírem. „Tento model vzniku hvězd nejen v naší galaxii, ale i v jiných hvězdných soustavách prověří plánovaná pozorování pomocí vesmírného infračerveného dalekohledu Jamese Webba a Extrémně velkého dalekohledu, který je v Chile,“ dodává Vladimír Karas z Astronomického ústavu AV ČR v Praze.

Výskyt velmi mladých hvězd v těsné blízkosti supermasivní černé díry je znám jako „paradox mládí“, a ať už byl proces jejich vzniku jakýkoliv, detekce jejich rychlého pohybu umožnila určit přesnou hmotnost Sgr A* a vedla k důkazu, že v samotném středu Mléčné dráhy se skrývá temný, kompaktní objekt o hmotnosti čtyř milionů Sluncí. Tento úspěch byl v roce 2020 oceněn Nobelovou cenou za fyziku.

Související články
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocnění, nemocí srdce a onemocnění dýchacích cest. Celkem ve zdravotnických zařízeních po celé republice probíhá 481 těchto hodnocení, jež zdravotnickému systému ušetřila více než jeden a půl […]
Vezmete altermagnet, dáte ho pod rentgen, měníte polarizační filtr a pozorujete, jak materiál pohlcuje světlo. Zní to skoro jako pokus z běžné hodiny fyziky, jde však o průlomový experiment, jehož výsledkem je pozoruhodný objev fyziků z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR (AV ČR), Metropolitní univerzity v Ósace a University of Nottingham. Před půl rokem mezinárodní […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vědci poprvé prozkoumali nejmodernější technologií. O překvapení nebylo nouze – a nepatřila vždy k nejpříjemnějším. Už od svého objevu v Itálii roku 1931 […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz