Domů     Historie
Poznejte symbol hříchu a intelektu…
Zdroj: Wikimedia Commons/Jan Brueghel de Oude, Peter Paul Rubens

Byl jednou jeden strom, na něm zakázaný plod a v jeho blízkosti had – zlověstný hlas zpochybňující rozkaz boží. Netrvalo dlouho než dvojice obývající ráj podlehla. Jmenovali se Adam a Eva a svým činem na lidská bedra naložili balík starostí i radostí..

„Velice rozmnožím tvé strádání a tvou úzkost, v bolestech budeš rodit děti; budeš dychtit po svém muži, ale on bude nad tebou vládnout…“ zazní z úst rozezleného Hospodina. Evina touha po vševědoucnosti je v tu chvíli ta tam. Stejně tak poklidná oáza ráje.

Od nevinnosti ke sváru

Ačkoli Bible blíže nespecifikuje o jaký strom a ovoce se má jednat (údajně má jít o etrog či fík), lidská fantazie jablku přiřkne mnohdy vedlejší, avšak důležitou roli při formování dějin.

Nenápadné jablko se proto vyskytuje hned v řecké mytologii – kde dá vzniknout známému úsloví „jablko sváru“. To má podle legendy v zahradě Hesperidek utrhnout bohyně sváru Eris. Důvod? Obyčejná uražená ješitnosti.

Král Péleas ji totiž zapomněl pozvat na svatbu s mořskou bohyní Thetis. Sladký plod Eris následně vhodila mezi svatebčany s tím, že patří „té nejkrásnější“. Která z dam to však má být?

Ze širokého výběru nakonec vyšly hned tři bohyně – Héra, Athéna a Afrodita. O prvenství měl rozhodnout mladý pastýř Paris, který dal nakonec přednost Afroditě, jež mu měla obstarat lásku spartanské královny Heleny.

V té chvíli byl osud legendární Tróje zpečetěn, armáda Helenina manžela ji totiž proměnila v prach.

Sestřel a panuj!

Severská mytologie na šťavnatý plod nahlížela vstřícněji. Zlatá jablka zde byla strážena bohyní Idunn. Díky nim si tamní bohové udržovali mládí a sílu. Nesmrtelnost symbolizovala zlatá jablka rovněž v keltských bájích.

Opomenout nelze švýcarskou lidovou legendu o zázračném střelci Vilému Thellovi, jež s pomocí kuše sestřelil jablko z hlavy svého syna.

Učební pomůcka

Od té chvíle historie o jablcích mlčela. Alespoň do roku 1666, kdy se mladý a zvídavý muž rozhodl zabřednout do tajů fyziky. Jmenoval se Isaac Newton (1643–1727) a řečmi o tom, že není na světě co dalšího vybádat, se nehodlal nechat odradit.

Traduje se, že gravitaci objevil ve chvíli, kdy si na univerzitní zahradě četl, a na hlavu mu zničehonic spadlo jablko. Od této události měl být myšlenou na to, proč každá věc po vyhození spadne na zem, doslova posedlý.

Teprve dokumenty nalezené v archivu společnosti Royal Society uvedly vše na pravou míru. I když Newtona jablko skutečně inspirovalo, namísto na hlavu upadlo „pouze“ do trávy. Pověst jablka coby hybatele světových událostí byla v té chvíli definitivně stvrzena.

Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz