Domů     Historie
Petosirisovo dědictví: Vědecká cesta ke kompletnímu poselství
Foto: Unsplash, 2H Media

Rok 2022 byl na egyptské objevy více než bohatý. Kromě 46 fresek ukrytých v chrámu boha Chnuma v Esně či starověkého tunelu v Taposiris Magna se podařilo propojit dva svitky náležící ke Knize mrtvých. Namísto vykopávek však tentokrát zabodovala digitalizace..

Nečekaný úspěch odstartovali pracovníci muzea Univerzity v Canterbury na Novém Zélandu, kteří do on-line katalogu exponátů zanesli také dílek plátna o velikosti 5×48 centimetrů.

Jednalo se o artefakt, který byl zhruba v období 300 let př. n. l. pohřben společně s tělem velekněze Petosirise. „Pro Petosirise by to byl nešťastný osud, na svém pohřbu nešetřil,“ okomentoval objev Foy Scalf.

Přes celou zeměkouli

Vědecké překvapení však nastalo v okamžiku, kdy si úryvek z Knihy mrtvých prohlédli experti z 11 000 kilometrů vzdáleného Gettyho výzkumného centra v Los Angeles. Zjistili totiž, že dokonale navazuje na jimi vlastněný exemplář.

„Mezi úryvky je jen drobná mezera, vyobrazená scéna ale dává smysl, zaklínadlo také a navazující text je už jen třešnička na dortu,“ uvedla Allison Griffithová z Canterburské univerzity. „Je úžasné ty díly takhle na dálku moci spojit,“ dodala nakonec.

Řezníci i bohyně

Ve chvíli, kdy se obě plátna spojila, naskytl se vědcům pohled na řezníky, kteří uřezávali dobytku končetiny s cílem využít je jako obětiny. Nechyběly ani postavy přinášející nábytek, jenž by měl nebožtíkovi sloužit i v posmrtném životě nebo pohřební plavidlo s bohyněmi Eset a Nebthet.

K záznamu posloužilo tzv. hieratické písmo, zjednodušená podoba hieroglyfů umožňující rychlejší zápis. Podle expertů se části Petosirisova pohřebního plátna pravděpodobně nachází ve sbírkách po celém světě.

Proč a kdy byly zrovna tyto dvě části rozděleny, se však prozatím zjistit nepodařilo.

Nejzachovalejší na světě

Dalším cenným artiklem se stal Aniho papyrus. Jeho „posmrtný průvodce“ je totiž nejzachovalejší na světě. Obsah tvoří podrobný popis cesty, kterou prochází duše po smrti těla. Zároveň disponuje snad největším počtem dochovaných kapitol ze všech prostudovaných papyrových svitků s egyptským rodokmenem.

K nejzajímavějším motivům významné relikvie patří tzv. vážení duše.

Zatímco na jednu misku vah je umístěno srdce, na druhé se nachází spravedlnost. Ve chvíli, kdy byl orgán těžší, jednalo se o signál, že dotyčný nežil spořádaným a stoprocentně morálním životem. Na jednotlivých stranách nechybí ani postava samotného Aniho.

Zobrazován je i se svou manželkou, která má zvednuté ruce v typickém egyptském pozdravu. Tímto gestem se podle odborníků nejčastěji zdravili bohové, kterých je v samotném papyru vyobrazeno hned několik.

Zdroj: Wikimedia Commons

Více se dočtete v čísle 3/2023, které je právě v prodeji…

Související články
Vikingové byli zkušení mořeplavci, obývající jižní Skandinávii, tedy dnešní Norsko, Dánsko a Švédsko, kteří podnikali loupeživé výpravy do Evropy, a byli tak postrachem obyvatel konsolidujících se evropských států. Podle závěrů nejnovějšího výzkumu se však i oni často ocitali v ohrožení života, a to dokonce ve své domovině. Odborníci se dlouhou dobu domnívali, že míra násilí […]
Slovo „plast“ dnes nemá dobrý zvuk. Počátkem minulého století to ale bylo úplně jinak. Objev první pevné hmoty vytvořené člověkem znamenal převrat v chemii a obrovský posun ve vývoji průmyslu. A také v osudu syna obyčejného vlámského ševce. Na belgické vesnici Sint-Martens-Latem nebylo nic zajímavého, dokud se tu na přelomu 19. a 20. století nezačali usazovat malíři. […]
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Keramická soška nahé ženy, pocházející z pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, patří k nejstarším známým soškám na světě. Mnoho let se odborníci domnívali, že do hlíny, z níž byla vyrobena, byly přimíchány i rozdrcené mamutí kosti. Nejnovější výzkum to ale vyvrací. Soška, kterou dne 13. července 1925 objevil tým archeologa Karla Absolona na […]
Žila kdysi dávno v Africe celkem přemýšlivá opice. Většinu času trávila v korunách stromů, a když slezla na zem, pohybovala se jako každé zvíře po čtyřech. To jí však poněkud vadilo. V džungli a v savaně plné predátorů neměla totiž dobrý pocit. Občas se proto postavila na zadní, aby se rozhlédla, zdali odněkud nepřichází nebezpečí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz