Domů     Historie
Petosirisovo dědictví: Vědecká cesta ke kompletnímu poselství
Foto: Unsplash, 2H Media

Rok 2022 byl na egyptské objevy více než bohatý. Kromě 46 fresek ukrytých v chrámu boha Chnuma v Esně či starověkého tunelu v Taposiris Magna se podařilo propojit dva svitky náležící ke Knize mrtvých. Namísto vykopávek však tentokrát zabodovala digitalizace..

Nečekaný úspěch odstartovali pracovníci muzea Univerzity v Canterbury na Novém Zélandu, kteří do on-line katalogu exponátů zanesli také dílek plátna o velikosti 5×48 centimetrů.

Jednalo se o artefakt, který byl zhruba v období 300 let př. n. l. pohřben společně s tělem velekněze Petosirise. „Pro Petosirise by to byl nešťastný osud, na svém pohřbu nešetřil,“ okomentoval objev Foy Scalf.

Přes celou zeměkouli

Vědecké překvapení však nastalo v okamžiku, kdy si úryvek z Knihy mrtvých prohlédli experti z 11 000 kilometrů vzdáleného Gettyho výzkumného centra v Los Angeles. Zjistili totiž, že dokonale navazuje na jimi vlastněný exemplář.

„Mezi úryvky je jen drobná mezera, vyobrazená scéna ale dává smysl, zaklínadlo také a navazující text je už jen třešnička na dortu,“ uvedla Allison Griffithová z Canterburské univerzity. „Je úžasné ty díly takhle na dálku moci spojit,“ dodala nakonec.

Řezníci i bohyně

Ve chvíli, kdy se obě plátna spojila, naskytl se vědcům pohled na řezníky, kteří uřezávali dobytku končetiny s cílem využít je jako obětiny. Nechyběly ani postavy přinášející nábytek, jenž by měl nebožtíkovi sloužit i v posmrtném životě nebo pohřební plavidlo s bohyněmi Eset a Nebthet.

K záznamu posloužilo tzv. hieratické písmo, zjednodušená podoba hieroglyfů umožňující rychlejší zápis. Podle expertů se části Petosirisova pohřebního plátna pravděpodobně nachází ve sbírkách po celém světě.

Proč a kdy byly zrovna tyto dvě části rozděleny, se však prozatím zjistit nepodařilo.

Nejzachovalejší na světě

Dalším cenným artiklem se stal Aniho papyrus. Jeho „posmrtný průvodce“ je totiž nejzachovalejší na světě. Obsah tvoří podrobný popis cesty, kterou prochází duše po smrti těla. Zároveň disponuje snad největším počtem dochovaných kapitol ze všech prostudovaných papyrových svitků s egyptským rodokmenem.

K nejzajímavějším motivům významné relikvie patří tzv. vážení duše.

Zatímco na jednu misku vah je umístěno srdce, na druhé se nachází spravedlnost. Ve chvíli, kdy byl orgán těžší, jednalo se o signál, že dotyčný nežil spořádaným a stoprocentně morálním životem. Na jednotlivých stranách nechybí ani postava samotného Aniho.

Zobrazován je i se svou manželkou, která má zvednuté ruce v typickém egyptském pozdravu. Tímto gestem se podle odborníků nejčastěji zdravili bohové, kterých je v samotném papyru vyobrazeno hned několik.

Zdroj: Wikimedia Commons

Více se dočtete v čísle 3/2023, které je právě v prodeji…

reklama
Související články
Jako velmi těžké havárie bývají označovány pouze dvě jaderné katastrofy, a to exploze 4. bloku jaderné elektrárny Černobyl roku 1986 a havárie tří bloků jaderné elektrárny Fukušima I roku 2011. Ke třetí nejhorší, tak zvané kyštymské katastrofě, přitom došlo už v roce 1957. Co se tehdy stalo? Mezinárodní stupnice jaderných události označuje jaderné havárie v […]
Ve starověké metropoli Girsu, dnešním městě Tello v jihovýchodním Iráku, objevili archeologové pozůstatky dvou chrámů, postavených na sobě. Na ruinách sumerského chrámu vyrostl druhý, spojený s mocným makedonským králem Alexandrem Velikým i bájným antickým hrdinou a silákem Herkulem. Sumerské město Girsu bylo pravděpodobně osídleno už v době 5300 až 4800 let př. n. l., kdy […]
Měl pověst nejděsivějšího predátora, jaký kdy „kraloval“ mořským hlubinám. Z pomyslného trůnu byl však evolucí sesazen již před 2,6 miliony let. Anebo nám věda něco zamlčela? Ztělesněná noční můra… I tak by se dal nazvat osobní střet se žralokem bílým (Carcharodon carcharias). Jeho dávný příbuzný, megalodon (Carcharocles megalodon), ale dokázal být ještě děsivější. Zatímco délka […]
Při vykopávkách, které předcházely stavbě přehrady, v tureckém městě Allianoi, v němž se nacházely římské lázně, bylo objeveno téměř 400 nejrůznějších lékařských nástrojů, starých 1800 let. O čem svědčí? Mezi roky 1998 až 2006 byly v místě, kde se kdysi nacházela starověká lázeňská osada Allianoi, prováděny vykopávky před stavbou přehrady, která místo zaplavila. V ruinách […]
Amelie Earthartová byla první ženou, která v roce 1928 přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937 se vydala na další let s cílem obletět svět kolem rovníku. Během něj zmizela nad Tichým oceánem. Tým průzkumníků se nyní domnívá, že se jim pod hladinou podařilo objevit vrak jejího letadla. První pokus o let kolem světa jí nevyšel, […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz