Domů     Historie
Petosirisovo dědictví: Vědecká cesta ke kompletnímu poselství
Foto: Unsplash, 2H Media

Rok 2022 byl na egyptské objevy více než bohatý. Kromě 46 fresek ukrytých v chrámu boha Chnuma v Esně či starověkého tunelu v Taposiris Magna se podařilo propojit dva svitky náležící ke Knize mrtvých. Namísto vykopávek však tentokrát zabodovala digitalizace..

Nečekaný úspěch odstartovali pracovníci muzea Univerzity v Canterbury na Novém Zélandu, kteří do on-line katalogu exponátů zanesli také dílek plátna o velikosti 5×48 centimetrů.

Jednalo se o artefakt, který byl zhruba v období 300 let př. n. l. pohřben společně s tělem velekněze Petosirise. „Pro Petosirise by to byl nešťastný osud, na svém pohřbu nešetřil,“ okomentoval objev Foy Scalf.

Přes celou zeměkouli

Vědecké překvapení však nastalo v okamžiku, kdy si úryvek z Knihy mrtvých prohlédli experti z 11 000 kilometrů vzdáleného Gettyho výzkumného centra v Los Angeles. Zjistili totiž, že dokonale navazuje na jimi vlastněný exemplář.

reklama

„Mezi úryvky je jen drobná mezera, vyobrazená scéna ale dává smysl, zaklínadlo také a navazující text je už jen třešnička na dortu,“ uvedla Allison Griffithová z Canterburské univerzity. „Je úžasné ty díly takhle na dálku moci spojit,“ dodala nakonec.

Řezníci i bohyně

Ve chvíli, kdy se obě plátna spojila, naskytl se vědcům pohled na řezníky, kteří uřezávali dobytku končetiny s cílem využít je jako obětiny. Nechyběly ani postavy přinášející nábytek, jenž by měl nebožtíkovi sloužit i v posmrtném životě nebo pohřební plavidlo s bohyněmi Eset a Nebthet.

K záznamu posloužilo tzv. hieratické písmo, zjednodušená podoba hieroglyfů umožňující rychlejší zápis. Podle expertů se části Petosirisova pohřebního plátna pravděpodobně nachází ve sbírkách po celém světě.

Proč a kdy byly zrovna tyto dvě části rozděleny, se však prozatím zjistit nepodařilo.

Nejzachovalejší na světě

Dalším cenným artiklem se stal Aniho papyrus. Jeho „posmrtný průvodce“ je totiž nejzachovalejší na světě. Obsah tvoří podrobný popis cesty, kterou prochází duše po smrti těla. Zároveň disponuje snad největším počtem dochovaných kapitol ze všech prostudovaných papyrových svitků s egyptským rodokmenem.

K nejzajímavějším motivům významné relikvie patří tzv. vážení duše.

Zatímco na jednu misku vah je umístěno srdce, na druhé se nachází spravedlnost. Ve chvíli, kdy byl orgán těžší, jednalo se o signál, že dotyčný nežil spořádaným a stoprocentně morálním životem. Na jednotlivých stranách nechybí ani postava samotného Aniho.

reklama

Zobrazován je i se svou manželkou, která má zvednuté ruce v typickém egyptském pozdravu. Tímto gestem se podle odborníků nejčastěji zdravili bohové, kterých je v samotném papyru vyobrazeno hned několik.

Zdroj: Wikimedia Commons

Více se dočtete v čísle 3/2023, které je právě v prodeji…

reklama
Související články
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Práce to byla podceňovaná a málo placená. Proto se jí muži vyhýbali… Po otevření počítačové skříně se jednoho dne v roce 1947 ukázalo, že na elektromechanickém relé počítače Mark II přistála můra, […]
V závanech neklidného větru se pyšně třepotají nad svou zemí jako ztělesnění její identity a historie. V jejich majestátnosti se už od dávných dob odráží víra, společenský směr, originální umění a kultura národa. Vlajky patří k nejviditelnějším symbolům každého státu. Udivují rozmanitými barvami a motivy, které mají svůj specifický význam. V závěsu pak stojí znaky, erby a hymny. […]
Kdyby Ulrich Rorschach, malíř a učitel kreslení, věděl, že talent, který předá, pomůže jeho synovi ke světovému věhlasu, byl by přešťastný. Jen by se divil, k čemu ten chlapec vlastně barvy a papír používá. Ulrich Rorschach (1853–1903) byl, jak se životopisci a rodinné vzpomínky shodují, velmi starostlivý a láskyplný otec, ačkoli na to jeho mládí […]
Máme za to, že nanotechnologie jsou spojeny až s moderní dobou. Ovšem Lykurgův pohár pocházející zřejmě ze 4. století n. l. vás přesvědčí o tom, že je to omyl! Při jeho výrobě přimíchali staří mistři skláři do skla částečky zlata a stříbra, díky kterým má pohár neuvěřitelné vlastnosti … Využití nanotechnologií a nanomateriálů, jež využívají […]
Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i vlastní imunita – to všechno dává astronautům při pobytu v kosmu zabrat. Jenže na rozdíl od technických problémů v tomto ohledu řešení ještě není ani na obzoru. Málokdy je tak zjevné, jak důkladně jsme s prostředím na Zemi srostlí. Pro přežití ve vesmíru zdaleka nestačí zajistit kyslík. Těžkým oříškem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz