Domů     Historie
Trpaslíci z Floresu: Ostrov, který ovládli hobiti…?
Zdroj: Shutterstock

Na indonéském ostrově Flores bývávalo kdysi všechno trochu jinak. Dospělí sloni byli velcí jako krávy, krysy měly velikost menších psů, žili tu třímetroví draci varani a mezi tím vším tu pobíhaly metrové postavičky lidí..

V roce 2003 prosíval půdu na indonéském ostrově Flores tým australských a indonéských vědců pod vedením Petera Browna a Michaela Morwooda.

To, co objevili, šokovalo nejprve je, pak antropology a nakonec celý svět. Tým odkryl nejvýznamnější archeologický nález za posledních 50 let.

Ve vápencové jeskyni Liang Bua v hloubce sedmi metrů objevili ostatky člověka. Velikost lebky a kostry sice připomínaly ostatky dítěte, ale znaky opotřebení na kostech a zubech mluvily jasně – šlo o dospělého jedince.

Hlava jako grapefruit

Po podrobnějším prozkoumání profesor Morwood z Australské univerzity Nové Anglie došel k závěru, že se jedná o pozůstatky přibližně 30leté ženy, která žila před 18 000 lety. Brown s Morwoodem byli přesvědčeni, že nalezli nový druh člověka.

Tito lidé dorůstali do výšky kolem jednoho metru, lebka nebyla objemnější než povětší grapefruit a tělesná hmotnost se odhadovala na 25 kg. Podle místa nálezu byl nový druh počátkem roku 2008 pojmenován Homo florensiensis.

„Výškou odpovídají čtyřletému dítěti, ale jejich mozek je třetinový,“ říká Richard Roberts, antropolog na Univerzitě v australském Wollongongu.

Ostrov – jedna velká laboratoř

S mozkovnou o objemu 380 cm3 by tito „hobité“, jak se označují, byli za „imbecily“ i mezi šimpanzi. Nicméně i přes to byli značně vyspělí. Skutečnost, že se žena dožila věku 30 let, dokládá jejich vyspělou sociální úroveň.

Lovili ve skupině, což se neobjede bez komunikace. Vyráběli a používali nástroje, uměli pracovat s ohněm a patrně i věděli, jak jej rozdělat.

Ale proč byli tak malí? Zdá se, že odpovědí bude sám ostrov Flores. Ten byl totiž pravděpodobně jakousi uzavřenou laboratoří. Omezený prostor a nedostatek velkých šelem způsobil, že ostrov Flores kdysi obývali miniaturní sloni, či obrovské želvy, ještěři a hlodavci, jejichž pozůstatky archeologové také objevili.

Trendu zmenšování se poddali i lidé druhu Homo floresiensis. Dosud jsme předpokládali, že s růstem lidského těla rostl i lidský mozek. Proč se ale evoluce na ostrově Flores vydala opačným směrem a vytvořila chytrého skrčka?

Mnoho otázek, žádné odpovědi

Další šok vědci zažívali při dataci ostatků. Z analýz vyplynulo, že tito „hobiti“ žili před 90 000 až 13 000 lety. Byli tedy současníky druhu homo sapiens. Poslední minifloresané tak mohli vesele lovit minislony „jen“ pár tisíc let před tím, co se v Mezopotámii měly začít formovat základy pozdější civilizace.

Znamená to tedy, že tento druh člověka žil přátelsky vedle lidí Homo sapiens? Indonéský vědec Teuku Jacob tvrdí, že ne.

Nový druh? Spíš retardovaný jedinec

Uznání floreského člověka novým druhem téměř celou vědeckou obcí považuje za omyl.

Podle něj pánové Brown a Morwood objevili ostatky člověka druhu Homo sapiens postiženého dědičným defektem označovaným jako mikrocefalie (těžká vývojová porucha, při níž zakrní mozek). Aby svá tvrzení dokázal, vyžádal si Jacob od objevitelů nejdůležitější kosti z „hobita“. Na kostech prý neobjevil nic.

Další roky výzkumu

Podle nedávných studií z roku 2016 se druh Homo Sapiens objevil na Flores už před 41 000 lety, takže dost pravděpodobně žil s „hobity“ vedle sebe.

A co se asi tak mohlo stát, když silnější druh na malém ostrově (13 000 km2) narazil na malou izolovanou populaci mnohem menších lidí?

Související články
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Nedávný mezinárodní výzkum, který vedla paleoantropoložka April Nowellová z University of Victoria, ukázal, že i v době ledové, tedy před 25 000 lety procházeli dospívající dívky a chlapci stejnými fázemi puberty jako dnešní teenageři. To rozšiřuje naše znalosti o tom, jak vypadal život předchůdců moderního člověka. Na studii, jejíž závěry byly v září letošního roku […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz