Domů     Historie
Už celé století nás fascinuje egyptský faraon Tutanchamon
Martin Macourek 15.2.2023

16.únor 1923 je mnohými archeology považován za jeden z nejmimořádnějších dnů historie. Pokud se budeme soustředit na egyptské vykopávky, pak se tento den zapsal zlatým písmem do dějin egyptologie. Přesně před sto lety totiž Howard Carter otevřel Tutanchamonovu hrobku.

Při této příležitosti vám Viasat History nabídne historický dokumentární film Tutanchamon: Poslední výstava, který mapuje přesun 150 unikátních předmětů z hrobky na dosud největší mezinárodní výstavu věnovanou “zlatému chlapci”.

Dnes legendární archeolog Howard Carter nahlédl malou skulinou do faraonovy hrobky 26. listopadu 1923. Již tehdy si zřejmě uvědomil význam svého objevu, spatřil totiž zcela nedotčenou místnost plnou předmětů, které značily, že pohřbená osoba musela být ve své době velmi vážená.

Carter i Tutanchamon se vzápětí stali legendami. Faraonovo jméno je od té doby součástí jakési kolektivní představy, jež symbolizuje zašlou slávu starověkého Egypta – tajemné pyramidy, impozantní civilizaci i faraonovo prokletí.

Strhující dokumentární film přenese diváky v devadesáti minutách nejen do míst slavného objevu, která stále pulzují svou historií, ale také do muzea v Káhiře, kde lze na vlastní oči spatřit předměty ze slavné hrobky.

Dokumentaristé se současně obrátili na odborníky z celého světa, kteří popíšou složitost restaurátorských prací a také cestu dotčených předmětů do muzeí na výstavy v Los Angeles, Paříži a Londýně.

Navíc díky newyorskému Metropolitnímu muzeu umění a Griffithovu institutu v Oxfordu se diváci dozví mnoho nečekaných detailů. Dochovala se totiž celá řada fotografických i filmových materiálů věnovaných otevření hrobky a jejích pokladů.

Mimo Carterovo dojemné odhalení komnaty bude přiblížen život mladého faraona, který byl sice uctívaný jako polobůh, ale zemřel v pouhých devatenácti letech.

Tutanchamon zemřel po krátké vládě v roce 1323 před naším letopočtem a brzy byl zapomenut. Jenže 3343 let po jeho pohřbu je vše jinak. Dnes je díky Carterovi nejznámějším ze všech faraonů, jeho jméno znají lidé po celém světě, a tak dávný vládce dosáhl zcela nového pojetí věčného života, dalo by se říct až statutu celebrity.

Celovečerní film Tutanchamon: Poslední výstava je tak malou oslavou stoletého výročí otevření tisíce let dřímající komnaty s faraonovým tělem a jeho poklady.

Nenechte si oslavu ujít ve čtvrtek 16. února 2023 ve 21:55 hodin na Viasat History.

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz