Domů     Příroda
Skrývá se řešení klimatické krize v měsíčním prachu?
Martin Janda 11.2.2023

Zvyšující se globální teplota, stoupající hladina moří nebo stále extrémnější počasí jsou jen některými z průvodních jevů klimatických změn na naší planetě. Málokdo z expertů v současnosti pochybuje o tom, že jejich hlavní příčinou je lidská činnost, zejména pak spalování fosilních paliv, které do atmosféry uvolňuje skleníkové plyny.

Z akademické sféry nyní přichází originální nápad, jak se klimatickým změnám bránit..

Princip nové ideje je v podstatě jednoduchý. Vědci z Utažské univerzity navrhují vytěžit z Měsíce miliony tun jeho prachu a ten pak vystřelit na místo vzdálené jeden milion kilometrů od Země směrem ke Slunci.

Tím by se vytvořil prachový štít, který by snížil intenzitu slunečního záření dopadajícího na Zemi. „Vskutku vzrušující součástí naší studie bylo zjištění, že přírodní zrnka měsíčního prachu mají přesně tu správnou velikost a složení, aby účinně rozptylovala sluneční světlo od Země,“ řekl vedoucí výzkumu publikovaného v časopise Plos Climate astrofyzik Ben Bromley.

Bromley a další dva výzkumníci zkoumali různé materiály, včetně uhlí a mořské soli, které by mohly jas Slunce ztlumit až o dvě procenta, pokud by byly vystřeleny do vesmíru. Jako nejlepší materiál tým nakonec vyhodnotil měsíční prach a to i přesto, že k udržení takového slunečního štítu by bylo třeba vytěžit miliony tun prachu, přesít jej, naložit do balistického zařízení, jako je kupříkladu elektromagnetické kolejnicové dělo, a každý rok je vystřelit do vesmíru.

Podle Bromleyho by takový postup fungoval jako „jemně vyladěný stmívač, který by naši planetu ponechal nedotčenou“, což je výhoda proti jiným návrhům slunečního geoinženýrství, které vyvolaly obavy z dopadu rozprašování reflexních částic v zemské atmosféře na životní prostředí.

Asi nepřekvapí, že tato myšlenka, která tak trochu patří do žánru sci-fi, vyvolala poněkud rozpačité reakce. Těžko odhadovat, jaké dlouhodobé účinky může mít geoinženýrství či dokonce vesmírné inženýrství.

Nehledě na to, že řešení klimatických problémů se neskrývá ve vesmíru, nýbrž v radikálním omezení fosilních zdrojů. „Nápad těžit na Měsíci nebo na blízkozemních asteroidech, abychom uměle blokovali sluneční záření, není žádným řešením probíhající a prohlubující se klimatické krize,“ řekl profesor Frank Biermann z Utrechtské univerzity.

„To, co je potřeba, je masivní snížení emisí skleníkových plynů, které vyžaduje rychlý technologický pokrok a socioekonomické změny.“.

Související články
Už v 70. letech 20. století se většina vědců shodla na tom, že Tyrannosaurus rex byl pravděpodobně stejně chytrý jako moderní plazi. V loňském roce však přišla brazilská neurovědkyně Suzana Herculano-Houzelová s tvrzením, že dinosauři byli chytří spíše jako moderní opice. Kde je pravda? Ke studiu mozku dávno vyhynulých zvířat, jako jsou dinosauři, používají vědci […]
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o tom, zda se losi v horách usadí natrvalo, nebo zda pouze migrují. „Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento […]
Změna klimatu dle expertů povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů, které však na nové „obyvatele“ nejsou připravené. Podle nejnovější studie se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí postupně přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy. V odborné práci, která byla publikována v žurnálu Lancet Planetary Health, vědci modelovali geografické rozšíření 209 […]
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou hereckou etudu. Pokud jsou makedonské užovky podplamaté chyceny, teatrálně se svíjejí a špiní se štiplavým koktejlem svého pižma a výkalů. Nakonec ochabnou, […]
V populaci je jen 10 % lidí, jejichž dominantní rukou je ta levá. V minulosti byli považování za nešikovné a podlé, často byli nepříliš úspěšně přeučováni na praváky. Dnes už je k levákům společnost tolerantnější, vědce však nenechává spát důvod, proč se v populaci vůbec vyskytují? Že by na to konečně přišli? Když vědci zkoumali […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz