Domů     Technika
Od Delfína k Engéčku: 60 let proudové cesty Aera
Jan Zelenka 10.2.2023
Aero L39NG

V současné době na celém světě funguje jen devět leteckých společností, které jsou schopny vyrobit kompletní vojenský cvičný letoun od návrhu až po finální certifikaci. Aero Vodochody se stoletou tradicí mezi takové patří.

Celý proces zahrnuje nejen návrh, výrobu, testování a certifikaci, „ale také trénink pilotů, servis a údržbu, modernizaci letadel, integraci zbraňových systémů nebo logistickou podporu,“ vyjmenovává Viktor Sotona, prezident a generální ředitel Aera, jež letos slaví kulatých 60 let od začátku sériové výroby vlastních proudových letadel.

Tím prvním byl v roce 1963 letoun L-29 Delfín. Během dalších šesti desítek let pak sjelo z výrobních linek 6 700 cvičných proudových letadel, a dnes se rozbíhá sériová výroba toho zatím posledního – nového cvičného letounu L-39NG.

Tohle je stručná proudová historie Aera…

Aero L-29

Aero L-29 Delfín

(1963–1974)

Delfín z Aero má jedno významné prvenství. Šlo o vůbec první proudový letoun kompletně navržený a vyrobený v Československu. Z celkem 3 665 vyrobených letounů se v Aero vyrobilo 1943 kusů a v továrně LET v Kunovicích ostatních 1722 kusů.

Dvojmístný L-29 měřil na délku 10,81 m, rozpětí křídel měl 10,29 m. Dosahoval maximální rychlosti 655 km/h a měl dolet 900 km. Delfín patří ke dvěma nejrozšířenějším cvičným proudovým letounům na světě.

Dva letouny L-29 dokonce sloužily na americké vrtulníkové výsadkové lodi USS Bonhomme Richard jako součást výcviku některých bojových činností. Delfín se využíval i pro přípravu kosmonautů na jejich mise.

Aero L-39

Aero L-39 Albatros

(1971–1999)

Aero vyrobilo a dodalo zákazníkům celkem 2 900 kusů dnes již legendárního Albatrosu – stále nejpoužívanějšího proudového výcvikového letadla na světě. První létající prototyp (po renovaci) je v současné době dokonce vystavený v leteckém muzeu ve Kbelích.

Na českých letounech L-39 trénovala posádka čtyř vesmírných turistů, kteří se poté vydali na průlomovou kosmickou misi na lodi Crew Dragon od firmy SpaceX Elona Muska. Ten český Albatros v minulosti osobně pilotoval a pochvaloval si jeho letové vlastnosti.

Letouny L-39 zanechaly významnou stopu i v celosvětově úspěšném filmu Top Gun: Maverick. Herci v letounech L-39 Albatros trénovali lety a dechberoucí letecké záběry vznikly ve speciálně upraveném L-39 s názvem Cinejet.

V roce 2020 se L-39 poprvé (v Česku) objevil na poštovních známkách. Známka (33 x 26 mm) vyšla v nákladu 4 milionů kusů. O výtvarný návrh se postaral Petr Ptáček.

V roce 2022 též proběhl unikátní závod (tzv. drag race) mezi Albatrosem a závodním monopostem F1 pilotovaným Lewisem Hamiltonem. S Albatrosem je možné si zalétat z pohodlí domova. Je totiž součástí jednoho rozšíření (závody v Renu) světově populárního leteckého simulátoru Flight Simulator od Microsoftu.

Aero L-59

Aero L-59 Super Albatros

(1992–1996)

Mezi roky 1992 až 1996 se ve Vodochodech vyrobilo i 60 letounů L-59 Super Albatros, což byl exportní název. Letouny kombinovaly konstrukční vlastnosti L-39 s výkonnějším motorem a pokročilou avionikou.

Jeden ze dvou prototypů L-59 je vystavený přímo v areálu firmy Aero před administrativní budovou. Druhý kus se mimo jiné používá při zkouškách vystřelovacích sedadel.

Aero L-159

Aero L-159 ALCA

(1997–2003)

Dalším zástupcem sériové produkce byl podzvukový bojový letoun L-159 ALCA, kterého se vyrobilo celkem 72 kusů v několika verzích. Letouny L-159 využívají Vzdušné síly Armády České republiky.

I když se často tyto letouny nazývají „Alky“, tak vodochodský letoun neodkazoval k druhu ptáka, ale zkratka ALCA (Advanced Light Combat Aircraft) znamenala, že se jedná o pokročilý lehký bojový letoun.

Potenciál stroje využívá také společnost Draken Europe. V jejich službách L-159 pomáhá v roli agresora při tréninku pilotů bojových letounů RAF, kteří létají i na nejmodernějších strojích F-35. Nedávno se nad letištěm ve Vodochodech proletěl prototyp s označením L-159 T2X. Ten ve vzdušné praxi testoval nové prvky letounu v souvislosti s pracemi na vývoji a modernizaci L-159.

Zkušenosti s letounem L-159 má také bývalý vojenský pilot Aleš Svoboda, který se stal členem záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury (ESA). Na českém stroji z Aero létala rovněž první česká vojenská pilotka Kateřina Hlavová.

Aero L-39NG

A zatím nejnovějším cvičným letounem z produkce Aero je L-39NG. Zahájení vývoje nové generace bylo oznámeno v roce 2014, první prototyp (s označením 7001) vzlétl v prosinci 2018 a vloni letoun získal plnou certifikaci v souladu s požadavky a systémy EU a NATO.

Engéčko je dlouhé 11,7 m a má rozpětí křídel 9,38 m. Dosahuje maximální rychlosti 780 km/h a s přídavnými nádržemi má dolet až 2 500 km.

V minulém roce se v Aero také naplno rozběhla jeho sériová výroba, a to po 19 letech od posledního vyrobeného letadla vlastní konstrukce. V listopadu 2022 proběhla ve výrobě významná událost tzv. letecká svatba.

Došlo ke spojení trupu s křídlem letadlo, což je finální krok potřebný k oživení letadla a jeho prvního záletu.

Mezi hlavní přednosti nového cvičného letounu L-39NG patří vynikající letové vlastnosti, nízké provozní náklady, vysoká spolehlivost a životnost až do roku 2070. Aero má v současnosti objednávky na 34 letounů L-39NG. Výrobní kapacita je zaplněna až do roku 2025.

Mezi zákazníky je také český státní podnik LOM Praha. Zatím čtyři L-39NG budou sloužit pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády České republiky v Centru leteckého výcviku v Pardubicích.

reklama
Související články
Na 3D tiskárnách se jednou budou tisknout celé obytné domy nebo lidské orgány. Zájemci o tuto klíčovou technologii by měli zbystřit, VŠB-TUO totiž jako jediná vysoká škola v Česku nabízí uchazečům studium zaměřené na aditivní technologie. Do nového programu Fakulty strojní se mohou hlásit už letos, a to od 13. září do 13. října. Fakulta […]
Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém odlišný, leccos však oba mají společného. Třeba to, že se v nich nepohybují jen slušní lidé, ale i zločinci, kteří pro zisk neváhají udělat cokoli. Třeba nešťastné internetové uživatele vydírat. Nedávný případ, ve kterém hlavní roli hráli počítačový vyděrač vybavený ruským virem Ryuk a nemocnice v […]
Agrovoltaice se blýská na lepší časy. Nově totiž bude ukotvená v zákoně a zemědělci nebudou muset volit, jestli půdu využijí na pěstování plodin, nebo na výrobu elektřiny. Počítá s tím novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Česko po vzoru západních států podpoří rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Přispěje tak nejen k vlastní energetické nezávislosti, ale […]
Touhu zkrotit blesky zažehl v lidstvu s příchodem 20. století Nikola Tesla. Na jeho odkaz nyní navázali také čeští experti, kterým se podařilo odhalit nejdelší „kousek“ ve střední Evropě. Úspěch mezinárodního významu si na svůj „vrub“ připsali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Akademie věd ČR. Společnými silami zachycený blesk dosáhl podle prvotních odhadů délky […]
Ve výrobních podnicích Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) využívají unikátní lakovací kabinu s nulovými emisemi využívající technologii rekuperace tepla a tepelných čerpadel. Tímto způsobem továrna snížila roční emise CO2 o 1 000 tun. Toyota je lídr ve výrobě automobilů s nízkými a nulovými emisemi, zároveň ale usiluje o co nejrychlejší dekarbonizaci výroby. Koncern odhaduje, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz